4K Nedir? 4K Özellikleri Nelerdir? 4K Hakkında Genel Bilgi

4k

4K çözünürlük, bildiğimiz gibi son dönemlerde herkesin merak ile izlediği, gözlemlediği ve mükemmel seçenekleri bizlere sunan yeni nesil bir görüntü çözünürlük teknolojisi olarak dikkat çekiyor. Bundan 10 yıl öncesine nazaran şimdiki teknolojiler aldı başını gidiyor. Quad HD teknolojisi, bundan bir süre önce gördüğümüz en yüksek çözünürlüklü görüntü teknolojisi idi. Şimdi ise yeni nesil bir görüntü çözünürlüğü olan 4K sistemi ortaya çıkarıldı. 4K nedir sorusu hemen hemen herkesin kafasındaki soru işaretlerinden birisi olarak dikkat çekiyor. Bizlerde mümkün mertebe bu anlamda sizleri bilgilendirmek ve 4K teknolojisine dair her anlamda bilgi sahibi olmanıza da yardımcı olmak istiyoruz.

 

4k ultra hd

4K Nedir?

4K, görüntü çözünürlük terimlerinden birisidir. Yukarıdaki resimde de sırası ile yüksek görüntü çözünürlüğü sınıflarını görebilirsiniz. QUAD HD görüntüsü sınıfından da yüksek çözünürlüğe sahip yeni nesil bir görüntü çözünürlük terimidir. Son olarak en yüksek kalite 3840 x 2160 P çözünürlük ile QUAD HD çözünürlük sistemini kullanıyorduk.

4K ise 4096 x 2160 P çözünürlüğe sahip olarak geliştirilmiş olan sistemdir. Kısacası günümüz teknolojileri içerisinde kullandığımız en yüksek çözünürlük kalitesi olarak dikkat çeker. 12.7 Milyon kadar piksel bitini içerir ve dünyanın şuan gördüğü en yüksek görüntü kalitesidir.

4k ekran

4K Açılımı ve Özellikleri

4K açılımı itibari ile aslında açıktır. “K” terimi, genellikle 1000 rakamına denk gelen bir terimdir. 4K ise 4000 terimi anlamına gelir ve dünya üzerindeki 4000 P üstü görüntü düzeyinin üstüne çıkıldığı ilk teknoloji anlamına gelir. İçerisinde 12.7 Milyon piksel bitini barındırır ve görüntüyü maksimum düzeye yanarak en iyi görüntü düzeyini elde etmemize yardımcı olur.

4K Full HD ya da QUAD HD terimlerinden çok daha gelişmiş bir sistemin açıklamasıdır. 4K yayınlarını izleyebilmek için her ne olursa olsun 4K televizyona sahip olmanız gerekir. Bu cihazlar kendini görüntü sistemine göre ayarlayarak piksel kavramını da 4K sisteminin istediği şekilde ayarlayabilir. 4K şuan kullanabileceğimiz en yüksek görüntü kalitesine sahip olan çözünürlük terimlerinden birisi olarak dikkat çeker ve her ne olursa olsun yakın bir gelecekte bu çözünürlük düzeyi daha da artış gösterebilir.

8K çözünürlük bundan birkaç yıl sonra çıkarılabilir ve o zaman da baktığımız zaman devasa düzeydeki televizyon ekranlarını rahatlıkla görebilme şansına sahip olabiliriz. Her anlamda mükemmel bir çözünürlük düzeyindeyiz ve sizler bu anlamda 4K görüntü testi görmek istiyorsanız aşağıdaki videoyu inceleyerek az da olsa fikir edinebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.