Hosting Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

hos seçimi

Bu günki konumuzda host alırken dikkat etmemizi gerektiren hususları ve seçiçi olmak için sebeplerimiz ve etkenler nelerdir bunlardan bahsedeceğiö. Hosting konusunda çok fazla bilgisi olmayan, iyi bir barınma hizmeti almak isteyen arkadaşlar için yazıyorum bu yazıyı. Uzatmadan hemen anlatmak istiyorum başlamadan önce bazı kelimelerim  olacak hostcu ,dandik vs gibi çünkü bu piyasada iş yapan herkes kurum veya kurumsal bir kimliğe sahip değildir piyasayı anlatırken piyasa dilinden konuşmayı tercih ettim ,

Skype ve Pm’lerden Hosting Satanlar

Öncelikle skype yada pm üzerinden hosting satanlardan kesinlikle almayın. Bu adamlar yüzünde skype & pm  hostçusu diye bir terim çıktı. Ne sitesi ne referansları ne de ys belgeleri var. Yıllık hosting parasını ödedikten sonra adam hostunuzu kapatsa hiç bir şey diyemezsiniz. O yüzden skype yada anlık pm hostçularından uzak durun.Bu tür arkadaşlar ne vergiye tabi olurlar nede lisanslı yazımlar kullanır kendilerini izole ederler forumların pm’lerinden yada skype ile kendilerine müşteri ararlar fiyatlarıda lisans ve herhangi bir ücret ödemedikleri için uygun olur

Yer Sağlayıcı Belgesi olmasına Dikkat Edin

Yeni bilişim kanunlarına göre her barındırma hizmeti veren firmanın yer sağlayıcı belgesi yani ys belgesi olmalı. Önce ys belgesi olup olmadığını kontrol edin.

Ofisi ve vergi levhası olup olmadığına bakın. Çoğu hostçuda bulunmaz. Buna dikkat edin sizin mağdur olmamanız açısından önemlidir.

Referans ve Destek Ekibi

Referansları isteyin. Kaç tane siteye barındırma hizmeti verdiklerini sorun. Barındırdıkları siteler arasında kurumsal siteler, devlet siteleri olup olmadığına bakın.

Kaç kişi çalıştıklarını sorun. Bir tek kişi bütün işleri yönetemiyor malesef. Destek ekibi olup olmadığına dikkat edin. Yoksa ticketlara 6 saat sonra cevap alırsınız.

Eğer ticketlara yarım saat içinde cevap atmıyorlarsa o firmayı tercih etmeyin. Bir hosting firmasında destek ön plandadır. Müşteriye hızlı ve iyi destek sağlayan firmalar her zaman daha çok tercih edilir.

Bir destek bildirimi yollayın ve gelen cevaba göre şirketi analiz edin. Size nasıl davranıyorlar, verdikleri cevaplar nasıl, kibar mı gibi.

Online desteği olan firmaları tercih edin. Sadece ticket değil canlı  ve telefon üzerinden de destek veren firmalara yönelin.

Web Tasarımları ve Kurumsal Kimlik

Hosting satan firmanın web sitesine bakın. Tasarımı nasıl, amatör bir tasarım mı, sitede hatalar var mı gibi sorulara cevap bulun.

Firmanın sitenin alexa değerine bakın. Düşük alexa değerli firmalardan hosting alın. Çünkü böyle firmalar fazla ziyaret edilir ve müşterileri çok fazladır haliyle güvenilir ve köklü bir firmadır.

Donanımsal Ekipmanları

Ana makina özelliklerine bakın. Dandik bir vps‘den hosting açabilirler. Bu yüzden yüksek özellikli ana makinalar bulunduran firmaları tercih edin.

Ufak bir ipucu: Reseller vps deciated üçlüsünü satan firmalardan hosting alın. Kiralık sunucu satan şirketler genelde büyük ve güvenilir olurlar.

CSF Mod_security gibi eklentilerin kurulu olup olmadığını sorun. Güvenlik her şeyden önce gelir. Full optimizeli sunuculardan hosting alın. Güvenliğine önem verin.

Virtuozzo ile bölünmüş sunuculardan hosting alın.

Litespeed eklentisinin kurulu olup olmadığına bakın. Hız açısından çok önemlidir. Apache kurulu sunucuları pek tercih etmiyorum. Litespeed‘i öneririm.

Lokasyon ve İp Aralığı

Türkiye lokasyon hostinglerden alın. Seo açısından yararlı olucaktır.

Düşük fiyat kaliteli hizmet demek değildir. Aynı şekilde yüksek fiyat da kaliteli hizmet değildir. Piyasa değerlerinde normal bir fiyat veren firmaları tercih edin.

C-Class ip isteyin. Birazcık ek ücret ile iyi bir seo yapabilirsiniz.

Hosting Firması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Evet arkadaşlar ilk olarak sizlere temel bilgiler ile hosting seçerken nelere dikkat etmeniz için bir kaç madde sunduk şimdide bu maddeleri nasıl değerlendireceğiz yada teyit edeceğiniz o konulardan bahsedeyim,

Hosting firmaları resmi olarak bu işi yapabilmeleri için ys belgesine sahip olması gerekmektedir bunu biliyoruz ama bu belgeye sahip oldularını nereden bulacağız ?

Yer sağlayıcı belgesini btk üzerinden aşağıdaki verdiğimiz linkten sorgulayabilirsiniz

https://www.btk.gov.tr/ticari-amacli-hizmet-verenler-yer-saglayici-listesi?page=103

Şikayet var üzerinden firma yada firmacıklar hakkında yeterlibilgi sahibi olabilirsiniz

https://www.sikayetvar.com/

Türkiyede iki tane büyük webmaster forumu vardır wmaraci ve r10 bu iki sitede her hosting firması mutlaka kayıtlıdır kayıtlı olmasada kullanan referans alabileceğiniz yada şikayet konularını bulabileceğiniz bölümleri vardır kesinlikle bu mecralarda araştırma yapınız

 

 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.