Google Gözünden: Siteniz Mobil Uyumlu Mu?

Google, teknolojinin giderek cep telefonlarına girmesi ile birlikte çalışmalarını bu alana yöneltmiş durumdadır ve bu nedenle internet sitelerinde mobil uyum aranmaktadır. Özellikle cep telefonları üzerinden internet sitelerine girildiği zamanlarda arama sonuçlarında sitelerin mobil uyumlu olup olmadığı vurgulanmaktadır. Bu nedenle cep telefonları üzerinden arama yapan kişiler de bu siteleri tercih etmekte ve bu sayede siteler daha fazla hit kazanabilmekteidr.

Google tarafından böylesine önemsenen mobil uyum noktasını site sahiplerinin kesinlikle es geçmeden, siteyi mobil uyumlu hale getirmesi gerekmektedir. Yeni yapılan siteler ve temalar her ne kadar mobil ve tablet uyumlu olsa da eski sistemlere sahip olan site yöneticilerini bu konuda bazı işlemleri yapması gerekmektedir.

Sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını öğrenin!

Sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını öğrenmek için Google tarafından sunulan Mobil Uyumluluk Testi yapılmalıdır. Bu sayede ilk olarak sitenizin Google tarafından uyumlu olup olmadığını görmeniz gerekmektedir. Bunun için Mobil Uyumluluk Testi yapılan bu sayfaya giriş yapmanız gerekmektedir. Sitedeki sorgulama alanına sitenizin adresini yazmanız yeterlidir. Kişisel Blog sitemiz için yaptığımız sorgulama sonucu aşağıdaki gibidir;

 

Google Mobil Uyum Testi

Sitenizin mobil uyumu olduğunda siz de bu şekilde mesaj alacaksınız. Bu tür durumlarda en azından Google için mobil uyum için çalışmanıza gerek yoktur. Fakat eğer sitenizde dolaşım zor, temanız mobil için yeterli değilse, kullanıcıların sitenizde daha iyi ziyaret etmesini sağlamak ve sitenizden çıkmasını önlemek için bu konuda çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz.

Sitenizin mobil uyumlu hale gelmesinin ardından arama sonuçlarında mobil uyumlu etiketi ile kullanıcılara listelenecektir.

 

Mobil uyumsuzluk

Google tarafından yapılan resmi açıklamada Google tarafından mobil durumlarda istenmeyen durumlara açılık getirilmiştir. Buna göre sitelerin mobil uyumlu olması için;

  •  Flash gibi pek çok telefon tarafından desteklenmeyen yazılımlardan kaçınmak
  • Metinlerin büyütülmesine gerek kalmadan ve sayfa kaydırmaları yapmadan okunabilir kılmak
  • Sayfa boyutlandırmalarını iyi şekilde ayarlayarak mümkün olduğunca sayfa kaydırmalarına gerek bırakmamak
  • Bağlantıları birbirinden uzak bir şekilde ayarlayarak özellikle reklamlara ve diğer bağlantılara tıklama yapılmasını önlemek

Google tarafından yapılan bu açıklama ile site sahipleri için bir yol haritası çizilirken, bu şekilde mobil ile tam uyum sağlanması amaçlanıyor.

Google neden mobili önemsiyor?

2014 yılı itibari ile mobilde büyük bir gelişim yaşanarak, pek çok istatistiklerde mobil cihazlar, masaüstü platformlarına karşı üstünlük kurmaya başlamıştır. Bu da gerek site sahipleri için gerekse de Google gibi dünya devi siteler için oldukça önemli bir durumdur. Öyle ki yapılan resmi açıklamalara göre Google üzerinden yapılan aramaların % 50’si mobil olarak yapılmaktadır.

Mobil internet kullanımı ile ilgili diğer istatistikler şöyle;

 

  • Tatil dönemlerinde mobil telefonlar üzerinden alışveriş yapan kişilerin oranı
  • Televizyon izlerken tablet ya da telefon kullanan kişilerin oranı
  • Mobil ve masaüstü sistemleri arasında geçiş yapan kullanıcıların oranı

Oranların bu şekilde olması ve giderek telefona doğru bir yönelimin olması, ister istemez mobil konusunda ağırlık verilmesine neden olurken, bu alanda ilk adım atanalrı da ön sıralara taşıyor. Bu nedenle site sahiplerinin kesinlikle mobil uyuma bir an önce geçiş yaparak, bu konuda ziyaretçilerine uygun hizmeti sunması gerekiyor. Aksi halde mobil uyumlu olmayan siteler ile ziyaretçinizi tutmak mümkün olmayacağı gibi ksıa süre içerisinde ciddi bir hit kaybı yaşatacaktır. Bu konuda gerekli bilgisi olmayan kullanıcılar sitemizde daha önce de yayınladığımız mobil uyum ile ilgili konu ve rehberlerden yararlanabilir. Özellikle WordPress gibi sistemleri kullanıyorsanız bu mobil uyumu sağlamak çok daha kolay olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.