Sitenizin Daha Hızlı Açılmasını Sağlayacak Kaynak Rehber!

sayfa açılış etmenleri yapılması gerekenler

Eğer firmanızın tanıtımını yapan, sabit sayfalardan oluşan bir internet siteniz yoksa, sitenizin hızı ile ilgilenmeniz gerekir. Sitenizin açılış hızı, sitenizin durumunu etkileyen en önemli faktörlerdendir. Bu nedenle hem ziyaretçileriniz için hem de arama motorları için sitenizi olabilecek en iyi seviyeye getirmeniz gerekir. Bunun için her sitenin uygulayabileceği ortak yöntemlerin dışında, sitenizin içeriğine ve kodlarına yönelik özel çalışmalar da yapabilirsiniz. Bu konuda yeterli bilgiye sahip olmayan WordPress site sahipleri de eklentiler sayesinde bu problemi kolaylıkla çözebilir.

Site açılışına etki eden faktörler

Hosting

Sitenizin barındığı sunucu, site hızı için en önemli faktördür. Bunun yanında piyasadaki 3-5 TL’lik hosting seçeneklerinden birini seçmeniz de sitenize yapacağınız en büyük kötülük olacaktır. Eğer iyi bir iş yapmak, ciddi bir proje yürütmek istiyorsanız hosting seçimini de doğru yapmalısınız.

İçerik

Sitenin açılışını etkileyen diğer bir faktörde anasayfanızdaki içeriklerin durumudur. Pek çok site sahibinin dikkat etmediği bu detay aslında pek çok sorunun da çözümüdür. Eğer sitenizde uzun uzadıya giden bir anasayfanız varsa ve bu sayfada görselleriniz ile desteklenen içerikleriniz yer alıyorsa bu sizin için sıkıntı yaratacaktır. Pek çok sitede görülür ki, iç sayfalar, anasayfalardan daha hızlı açılır. Bunun da tek sebebi, iç sayfalardaki metaların daha az olmasıdır. Bu nedenle iyi bir hiyerarşi kurarak kullanıcılarınızı menüleriniz ile yönlendirmeniz faydalı olacaktır. Üstelik tüm içeriğinizin anasayfada yer alması da gerekmez. Ayrıca anasayfanızda yazıların kısa bir özetini yayınlamanız yararlı olacaktır.

Tema

İsterse WordPress isterse de diğer scriptler olsun, temanız çok önemlidir. Temanızda boş döngüler, gereksiz kodlar ve karmaşık kodlama sizi bu konuda sürekli uğraştıracaktır. Bunun için sitemizdeki temalar için optimizasyon konusunda size yardımcı olacak içeriklerden yararlanabilirsiniz.

WordPress’i Hızlandıracak Eklentiler

W3 Total Cache

WordPress site optimizasyonu için en çok tercih edilen ve en başarılı eklentilerden olan W3 Total Cache eklentisi, sitenize özel ayarlandığında çok ciddi sonuçlar verebilmektedir. Bu noktada ayarlarınıza dikkat etmeniz gerekir.

 

jsDelivr

Ücretsiz CDN eklentisi olan jsDelivr, jsdelivr.com üzerinden sunulan imkanları sitenizde kullanmanızı ve böylelikle hızlanmasını sağlıyor. Daha detaylı bilgi için site üzerinden bilgi alabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.