WordPress Yazılarına Adsense Yerleştirme Kodu

wordpress reklam ekleme

WordPress sitenizi yayınlamaya başladıktan sonra, para kazanabilmeniz için atmanız gereken en önemli adımlardan bir tanesi Google Adsense hizmetine başvurmaktır. Eğer siteniz Google Adsense politikaları ile uyuşuyor ise kısa bir süre içerisinde başvurunuz onaylanır ve sitenizde Adsense reklamlarını yayınlamaya başlayabilirsiniz.

Başvurunuzun onaylandığı varsayımı ile, sıra geldi Adsense reklamlarınızı sitenizde belirli yerlere yerleştirmeye. Adsense reklamlarından para kazanabilmek için, Adsense başvurunuzun kabul edilmesi ilk adımken, bu reklamları sitenizde uygun yerlere yerleştirmiş olmanızda önemli bir diğer adımdır. Reklamlarınızı yerleştirirken dikkat etmeniz gereken konulardan bir tanesi, sitenizde aşırı reklam kullanmamak ve ziyaretçileri reklam karmaşası içerisinde sıkmamak. Aksi takdirde, bırakın reklamların sitenizde tıklanmasını, ziyaretçiler sitenizden anında çıkar ve bir daha da geri dönmezler.

Google Adsense reklamları ile ilgili bu kısa bilgiden sonra sıra geldi bugünkü konumuza. Bugün sizlere, sitenizde yayınlayacağınız bir yazının içerisine Google Adsense reklamlarını nasıl yerleştireceğinizden bahsedeceğim. Bunu yapabilmek için kısa bir WordPress kodu kullanmanız yeterli.

WordPress yazılarınıza Adsense kodu yerleştirmek için yapmanız gerekenler sırasıyla şunlardır;

Ftp programınız aracılığı ile,temanıza ait /public_html/wp-content/themes/kullanilantema dizini altındaki functions.php dosyasını bilgisayarınıza atın, bir yedeğini aldıktan sonra Notepad++ benzeri bir programla açın.

funcitons.php dosyanızın en alt kısmında bulunan “?>” satırının hemen üst kısmına aşağıda yazmış olduğum WordPress kodunu kopyalayarak yapıştırın ve funcitons.php dosyanızı kaydederek ftp programı aracılığı ile bulunduğu dizine tut-bırak yöntemiyle atın. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, aşağıdaki kodda /*Adsense kodunuzu buraya yapıştırın!*/ kısmına, Adsense reklamlarda oluşturmuş olduğunuz reklam kodunu yapıştırmanız gerektiği.

WordPress Yazılarına Adsense Yerleştirme Kodu

1
2
3
4
function adsense() {
return '/*Adsense kodunuzu buraya yapıştırın!*/';
}
add_shortcode('adsense-block', 'adsense');

Yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra, Adsense kodunun yazınızın hangi kısmında görünmesini istiyorsanız o kısma aşağıda paylaşmış olduğum shortcode u ekleyin ve yazınızı taslaklara kaydederek önizlemesini yapın. Eğer görünümü beğendiyseniz artık geriye sadece yazınızı yayınlamak kaldı.

Yazınızın içersine Adsense kodu eklemeniz için gereken shortcode;

1
[adsense-block]

 

Yukarıda verilen method ile birçok değişik wordpress eklentisi kullanmaktan kurtulmuş olursunuz ve sitenizin seo açısından bir adım daha önde olmasıda sağlanır wordpress sistemlerinde ne kadar fazla eklenti kullanırsanız o kadar fazla işlem yapacağı için açılış hızı ve açıldıktan sonra sayfa yüklenme hızı epeyce etkilenecektir heleki bütün gösterim sayfalarınızı etkileyecek eklentiler sayfa açılış hızına önemli etki eder sadece seo açısından değil sunucu yada kullandığınız hosting performansınıda etkiler fazla eklenti kullanımak yerine bu sepebtendirki her zaman tavsiyemiz kodlama ile yapılacak işleri gereksiz eklenti kullanımı ile sisteminizi ve ziyaretçilerinizi yormayın ,Bol kazançlar dilerim

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.