WordPress Eski Yazılara Trafik Sağlama İpuçları

wordpress

WordPress sitenizde her geçen gün eklediğiniz yeni yazılar nedeniyle, bir süre sonra artan yazı yoğunluğu nedeniyle, daha önce yazmış olduğunuz kaliteli içeriklerle dolu yazılarınız gözlerden uzak bir hal almaya başlar. Atalarımızın da dediği gibi, gözden uzak olan maalesef gönülden de uzak oluyor, bu sebeple eski yazılarınız bir süre sonra okuyucular tarafından farkedilmez duruma gelirler. Bunu engellemek için ise, bu yazılara olan ilgiyi tazelemek ve okuyucunun ilgisini çekecek şekilde tekrar sunmak gereklidir. Böylelikle en az yeni yazdığınız yazılara olduğu kadar eski yazılarınıza da trafik sağlamış olursunuz.

Peki WordPress eski yazılarınıza trafik sağlamak için neler yapılmalıdır? Eski yazılarınıza, ziyaretçiler tarafından gerekli ilgiyi tekrar nasıl çekebilirsiniz, bunu sağlamak için kullanabileceğiniz WordPress eklentileri var mıdır,şimdi bu konulardan bahsedelim.

WordPress Eski Yazılara Trafik Sağlama İpuçları

Eski yazılarınızı Tweetleyin

Bu sayede, takipçilerinizin tekrar ilgisini çekebilir, sizi yeni takip etmeye başlayanları yazınıza yönlendirebilir ve bu sayede eski yazılarınızı tozlu raflardan indirmiş olursunuz. Bunu yapabilmek için vaktim yok, bir sürü yazım var kaç tanesini tweetleye bileceğim ki diyorsanız, sizin için tüm bunları otomatik olarak yapabilecek bir WordPress eklentisi olduğunu belirtmek isterim. Eklentinin adı Tweet Old Posts. Bu eklenti sayesinde, kendiniz için en uygun tweet zamanlamasını ve atacağınız tweetlerin niteliklerini ayarlayabilir ve belirli zaman aralıklarında, otomatik olarak bu işlemlerinizi zahmetsizce yerine getirebilirsiniz. Eklenti kurulum ve kullanımı ile ilgili ekran görüntüleri için Tweet Old Posts Screenshots linkini tıklamanız yeterli.

Tavsiye edilen yazılar alanı oluşturun

Eski yazılarınızdan en beğenilen ve en çok ilgi görenlerin arasından seçim yaparak, bu tarz yazılarınızı blog sayfanızda görünür bir şekilde yerleştirmek, mutlaka ziyaretçilerinizin ilgisini çekecektir. Bu sayede ziyaretçi, bir çok kişi tarafından okunarak yorumlanmış ve favori bir yazıyı okumak için harekete geçecek ve böylelikle de yazınız tekrar okunur hale gelmiş olacaktır. Tavsiye edilen yazılar alanı oluşturmak için kullanabileceğiniz WordPress eklentisinin ismi ise WordPress Popular Posts. Bu eklentiyi kendş tercihlerinize göre düzenleyerek, blog sayfanızda tavsiye edilen yazılar alanı oluşturabilirsiniz. Eklenti kurulum ve kullanımı ile ilgili ekran görüntüleri için WordPress Popular Posts Screenshots linkini tıklamanız yeterli.

Benzer yazılara yönlendirin

Sitenize gelen bir çok ziyaretçi, ilgilendiği yazıyı okuma işlemini bitirdiğinde sitenizin sayfasını kapatarak çıkar. Çok azı back  tuşuna basarak ya da site anasayfasına dönerek okuyabilecek yeni yazı arayışına girer. Fakat eğer, okunan yazının hemen altında, okunan yazıyla benzer içeriklere sahip seçenekler sunulursa, bu seçeneklerden herhangi biri ziyaretçinin ilgisini çekerek, onu bir başka yazıyı okumaya yönlendirebilir. Bunu her yazınızın altında aynı şekilde uygularsanız, ziyaretçinin sitenizde kalma süresini uzatmış, hemen çıkma oranını düşürmüş bunun sonucu olarak da bounce rate oranını en aza indirmiş olursunuz. Böylesine uzun süreli sitenizde kalışlar, sitenizin kaliteli içeriklerle dolu olduğu anlamına gelir. Arama motorlarının en fazla üzerinde durduğu ve sitelerde aradığı en önemli özelliklerden biri de budur. Sitenizin SEO suna katkısının da ne denli fazla olacağını da tahmin edebilirsiniz sanırım. Ziyaretçileri benzer yazılara yönlendirebilmek için kullanabileceğiniz WordPress eklentisinin ismi Yet Another Related Posts Plugin.

Yazılarınız arasında interlink oluşturun

Yeni bir yazı yazmaya başladığınızda, yazı içerisinde ve akışında, bahsettiğiniz bazı konularla ilgili daha ayrıntılı bir anlatımın bulunduğu eski yazılarınız olabilir. Örneğin WordPress eklentilerinden biri ile ilgili olarak yeni bir yazı yazmaya başladığınızda, yazınızın içerisinde WordPress kurulumu ile ilgili bir ifade geçebilir. Böyle bir durumda, okuyucunun daha fazla bilgi alabilmesi için “WordPress kurulumu” kelime öbeğine, bu konuyla ilgili daha ayrıntılı bir anlatımda bulunduğunuz eski bir yazınıza ait linki etiketlemek hem ziyaretçiye istediği bilgiye ulaşması anlamında kolaylık sağlar, hem de arama motoru botlarına, önceki yazınız içerisinde verimli bir anlatım yapıldığı mesajını verir. Bu link etiketleme işlemini manuel olarak yapabilirsiniz, fakat manuel etiketleme hem uzun üsren hem de gözden kaçırabileceğiniz bir yöntem olacaktır. Bunun yerine, bu işlemi sizin yerinize otomatik olarak yapabilecek bir eklenti kullanmanız, hem sadece yazınızı yazmaya konsantre olmanızı, hem de gözünüzden kaçabilecek link etiketleme işlemlerine engel olmak için en ideal yöntem olacaktır. Yazılarınız arasında interlink oluşturmak için kullanabileceğiniz WordPress eklentisinin ismi SEO Smart Links. Eklenti kurulum ve kullanımı ile ilgili ekran görüntüleri için Seo Smart Links Screenshots linkini tıklamanız yeterli.

Yukarıda sırasıyla bahsetmeye çalıştığım tüm uygulamalar WordPress SEO uygulamaları açısından fayda sağlayacak özellikte uygulamalardır. Bu tarz uygulamalara dikkat ederek websitenizde paylaşımlarda bulunmanız, zaman içerisinde sitenizi diğer sitelerden bir adım öne çıkaracaktır.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.