Blogların Yazı Fontu Nasıl Olmalı?

ideal font

WordPress veya farklı bir kaynak koduna sahip blog yazarlarının en çok merak ettiği konulardan bir tanesi web sitelerinde kullandıkları yazı fontunun kullanıcıların gözüne nasıl hitap ettiğidir. Yaklaşık olarak 2010 yılından bu yana sürdürmüş olduğum blog yazarlığı sayesinde bu konu hakkında kesin bilgilere sahip oldum ve sizlerle paylaşmak istedim.

Bu makale içeriğinde sizlere olması gereken ve olmaması gereken temel başlıklardan bahsederek kafanızda az çok bir taslak oluşmasına yardımcı olacağım.

Blog siteleri genellikle okuyucu kitlesine hitap eden web siteleridir. Durum böyle olunca uzun yazılar içeren bloglarda, takipçilerin rahat ve anlaşılabilir bir şekilde yazıya odaklanabilmeleri için temel özellikler şunlardır;

İdeal Yazı Fontu

Web teknolojileriyle tanışmam 2008 yılına dayanıyor. O dönemlerde web sitelerinde kullanılan ideal font verdana idi. Birçok vBulletin tabanlı forum siteleri halâ daha verdana kullanır, temalarında ana font verdana’dır. 2013 yılı sonrası gelişen responsive(mobil uyumlu temalar) ile birlikte verdana yerini Open Sans, Georgia, Tahoma veya resmi yazışmaların da kullanıldığı Times New Roman fontuna bırakmıştır. Bunlar birçoğunuza standart gelecek, birçoğunuz kullanmak istemeyeceksiniz, fakat sizin gözünüze güzel gelen fontlar aslında daha önce pek görmediğiniz, göz alışkanlığı olmadığı için güzel gelen fontlar olacak. Eğer söz konusu olan blog, haber gibi okumaya dayalı siteler ise, mutlaka dünya standartlarında kabul edilmiş ve araştırmalara dayalı ispatlanmış olan üst kısımda bahsettiğim fontlardan birini kullanmanız gerekir. Tabi bunlara benzer, yakın sayılabilecek fontlarda tercih edebilirsiniz. Benim size önerim 2017’nin teknolojisinde kullanılması gereken font Open Sans olur.

Birçok WordPress blogu font gösterimini artık Google Fonts kullanarak gerçekleştiriyor. Yani burada demek istediğim olay, CSS dosyanızda Open Sans yazılı olabilir, fakat detay veremezsiniz. Yazı kalınlığı, harflerin dolgunluğu gibi. Halbuki CSS dosyanızın başında Google Fonts’dan almış olduğunuz @import kodunu yerleştirerek Open Sans’ı kullanırsanız bu yazıda olduğu gibi dolgun bir görüntü sağlarsınız. Eğer ben o kodu css dosyama eklemeseydim harfler daha ince ve daha gri görünecekti, okunabilirlik azalacaktı. Şu anda konu dışına çıkmamak için daha fazla girmiyorum bu konuya ancak farklı bir makalede ilerleyen günlerde bu hususu detaylı olarak anlatabilirim.

İdeal Yazı Font Büyüklüğü

Blogunuz içerisinde kullandığınız temaya göre yazı büyüklüğünüz 15-16-17px değerlerinde olmalıdır. Bana göre en ideal değer 16px font büyüklüğüdür. Minimal bir tema kullanılıyorsa 15px değeri de gayet iyi bir görünüm sunacaktır. Genelde ThemeForest bünyesinde satılan magazin, fotoğraf temalarında ise bu değer 17px olabilir. Tema genişliği, kolonlar arası mesafe arttıkça, yazı fontunun büyük görünmesi yararınıza olacaktır. Çok geniş ve kolonları büyük olan bir temaya 15px yazı fontu küçük duracaktır ve kullanıcıların yazıya odaklanmaları zor olur.

İdeal Yazı Font Yüksekliği

Yazı fontu kadar yazılar arası yükseklik yani css içerisinde ki anlamıyla line-height mesafesi çok önemlidir. 16px büyüklüğünde bir yazıya 1.563em(25px) veya 1.5em(24px) değeri uygun bir formattır. Eğer siz bu mesafeyi çok dar yani 22px ve altı olacak şekilde tutarsanız yazılar iç içe görünecektir ve takipçilerinizin uzun yazılarınızı okuması, yazıyı okurken takip etmeleri zor olacaktır. Bu nedenle 16px font büyüklüğü vermiş olduğunuz bir yazıya minumum 24px line-height(alt alta iki yazının arasında ki mesafe) vermelisiniz.

İdeal Yazı Font Rengi

Temanızın rengi ne olursa olsun, genişlik ve yukarıda vermiş olduğunuz değerler ne olursa olsun burada önemli olan iki husus vardır. Birinci husus yazıyı tam siyah yani #000000 formatında girmeyin. Tam siyah yazılar göz yorulması süresini artıracaktır. Ayrıca yazıda ki görüntü estetiğini de minumum %20 oranında bozacaktır. Temanız tam siyah dahi olsa yazı renginiz tam siyah olamaz, olmamalı. İkinci önemli konu ise aşırı derece de açık bir gri ton da olmamalı. Çok fazla gri olan yazıların görüntüsü beyaz’a yakın olduğu için okunması zor olacaktır, bir çok kısa yazınız dahi bazı takipçileriniz tarafından okunmaz, ciddi bir takipçi düşüşü yaşayabilirsiniz. En ideal yazı renkleri standart terimine uygun temalar için #888 #666 #555 aralığıdır, genellikle #666 tercih edilir ancak benim tercihim #888‘dir. Ne tam siyah görünür ne de grimsi bir tarzı vardır. Ancak tam konsantrasyon okunabilir, yazı dikkatle takip edilebilir.

Şimdi sizinle ideal bir css yazı formatı oluşturalım dilerseniz? CSS kodları halinde bir döküman yapacağım, eğer CSS bilginiz yoksa, alt kısımda teker teker onları da açıklayacağım.

 

.ornekpost {
font-family: Open Sans, sans-serif;
font-size: 1rem;
line-height: 1.6;
color: #888
font-weight: 300
}

 

Şimdi gelelim açıklamalara;

font-family: hangi fontu kullanmak istediğinizi soruyor, yani ilk açıkladığım kısım.

font-size: yazı büyüklüğünüz ne kadar olsun diye soruyor, ikinci kısımda açıklamıştım.

line-height: alt alta yazılan iki satırın arasında ki yazı mesafesi ne kadar olsun diyor.

color: yazı renginizin ne olacağını soruyor, onuda line-height açıklamasından sonra bulabilirsiniz.

font-weight: yazılarınız ne kadar dolgun olsun diyor? İşte burada Google Fonts kullanarak import işlemi gerçekleştirdiyseniz 300-400-700 gibi kalınlıklar vererek istediğiniz dolgunlukta yazıya sahip olabilirsiniz.


Bu vermiş olduğum CSS kodları, burada şu anda okuduğunuz yazının formatıdır aynı zamanda. Ek olarak kullandığım import kodu ise;

@import url(http://fonts.googleapis.com/css?family=Open+Sans);

CSS’de bunları nasıl kullanacağınız konusuna ise ilerleyen günlerde yazacağım CSS derslerinde bulabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT: Merak ettiğiniz, anlamadığınız veya yardım almak istediğiniz her türlü soruyu bu başlık altından yorum ile belirtirseniz 24 saat içerisinde sorunuza cevap veririm.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.