.blog Uzantılı Domain Almak

.blog domaini

Konuya başlamadan önce verilen fiyatlar ve firmanın hizmetleri değişmiş olabilir bu konuyu siz ne zaman görürsünüz bilemiyorum konu ve mantık aynı ama firmalar hizmetleri ve aynı hizmeti veren firmalar çoğalmış olabilir 🙂

 

.blog Alan Adı Kayıt işlemlerinin haberi WordPress‘in yazılımcı ve geliştirici firması olan Automattic tarafından yaklaşık bir yıl önce verilmişti. 21 Kasım itibariyle artık .blog alan adları blog sahiplerini bekliyor. Ön kayıtlar bitti, genel kayıtlar başladı. Şu anda kurumsal düzeyde ki alan adı firmaları arasında yalnızca Natro üzerinden .blog uzantısına sahip olabilir Türkiye’de ki blog sahipleri.

.blog ne demek?

Türkiye’de blog sahipleri genellikle com/net gibi global kabul edilen uzantıları tercih ediyorlardı. Ayrıca isimsoyisim olacak şekilde com.tr olarak da blog sahibi olmak mümkündü. Yeni kullanıma açılan .blog alan adı uzantıları ile içerik/uzantı uyumunu tam olarak oturtacaklar gibi görünüyor.

.blog uzantılarının artıları ve eksileri neler?

[+] Blog sahibiyseniz, uzantınızla içeriğinizi bağdaştırarak daha iyi bir uyum yakalayabilirsiniz.

[+] Binlerce kurumsal ve blog olmayan uzantılı siteler varken, blog sahipleri, kendilerini bu karmaşıklıktan arındırmalarına olanak sağlamış olacak.

[+] İsim jenerikliğine sahip olma imkânı doğacak. Daha akılda kalıcı ve daha basit isimler ile takipçilerini bağlı kılmaya yardımcı olacak.

[-] Google ve diğer arama motorları halâ daha com/net uzantılarını lider kabul ediyor, .blog uzantılar ister istemez SEO’da bir adım geride olacaklar. .blog uzantısı üst seviye alan adları uzantısı kategorisinde yer alacak fakat Google başta olmak üzere diğer arama motorları com/net ısrarını sürdürüyor. Blog sahiplerine bu uzantıyla fazla bir zorluk çıkaracaklarını düşünmüyoruz ancak en azından com uzantısıyla eş değer tutmayacağı da aşikâr.

[-] Piyasaya yeni çıkan bir ürün, hizmet her zaman belirli risk taşır, internet ortamında güven demek yılların verdiği tecrübe demektir. .blog henüz yeni doğdu, bu nedenle bir çok otorite tarafından kumar olarak değerlendiriliyor. Alan adları bir borsadır, bu piyasa da binlerce uzantı var, yıllar önce var olanlar da oldu ancak Borsa’da yükselmek, marka değeri ve kullanım talebine bağlı. Eğer .blog uzantılı blog sahipleri oranı, com/net uzantılı blog sayılarını geçemezse; bu borsada ki 2. seviye değerini 3-4. seviyeye kadar düşürebilir ve zamanla sonun başlangıcını yaşayabilir. (Hatırlayın daha önce tk uzantılı domainler ile bu yaşandı. Bir çok insan uygun maliyeti nedeniyle tk uzantılarını tercih etmişti, fakat bu onun değer kazanmasını engelleyemediği gibi zamanla değersizleşmesini de engelleyemedi) yani bir anda yükseliş gibi, belirlenen seviyeye gelememe durumunda yine toplum tarafından yok edilebilir. Bu borsanın değerini belirleyen biz kullanıcıların tercihleridir.

[-] com uzantılar 100 TL gibi bir kayıt ücretine sahipken .blog uzantısı tam olarak 150 TL bir yıllık satış fiyatıyla piyasada ki yerini aldı. Kayıtlarda yaşanacak düşüşlerin en büyük nedeni satış fiyatı olabilir. Bir noktadan sonra kayıt ücretinde ciddi bir düşüş bekleniyor fakat, düşüşün gerçekleştiği zaman ki şartlarda jenerik kabul edilecek .blog uzantıları dolu olduğu için insanlar tarafından yine ilgi görmeyebilir.

İşte artı ve eksilerini bu şekilde bir araya getirmeye çalıştım. .blog uzantılarını bir senedir takip ediyordum ve domain(alan adı) ile uğraşan, bu Borsa’nın içinde olan bir çok profesörün ön görüsüyle bu sonuçlara vardım.

.blog uzantısına sahip olmak isteyen olursa şu anda Natro Blog Uzantısı Kayıt bağlantısına tıklayarak alan adı sahibi olabilirler. Sormak istediğiniz soru ve düşüncelerinizi yorum ile belirtirseniz, yazıyı okuyan diğer kullanıcılar da daha fazla fikir sahibi olabilirler.

Türk blog sahiplerine hayırlı olsun diyerek yazıya son veriyorum. Ben şimdilik .blog alan adına geçmeyeceğimi de belirtiyorum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.