iOS Cihazların Batarya Süresini Uzatmak

ios cihazlar

Türkiye’de iPhone marka cihaz kullanım oranı diğer ülkere oranla daha yüksek. Aslında bu istatistik, gösterişi de diğer ülkelerden daha fazla sevdiğimiz anlamına geliyor. Bende buna dahilim. 2013 yılında başladığım iPhone kullanımına, halen daha devam ediyorum. Artık gösteriş eskisi kadar ilgimi çekmiyor olsa dahi insan alışkanlıklarından vazgeçemiyor öyle kolay kolay.

Neyse daha fazla konuyu uzatmadan iPhone cihazlarında, özellikle Eylül 2017’de gelen iOS 11 yazılımıyla beraber batarya ömrünü nasıl maksimum seviyeye çıkartırız onu ele alacağım.

1- Konum Servisleri;

Konum servislerini ihtiyaç duymadığınız sürece aktif hale getirmeyin. Bu sizin batarya süresine doğrudan etki eden bir nedendir. Eğer bir veya bir kaç uygulamanın sürekli konum servisini kullanması gerekiyorsa, bunu özelleştirerek yapın. Yani yalnızca o uygulamalara konum servisini kullanması için izin verip, geri kalan uygulamalara kapatırsanız belli bir oranda tasarruf sağlamış olursunuz.

“Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri” yolunu izleyerek bu ayarları yönetebilir veya tamamen açıp, kapatabilirsiniz.

2- Ekran Işığı;

Eğer günün bir çok kısmında işiniz olmadığı halde telefonu elinize alıp kullanıyorsanız, sosyal medyadan çıkmıyorsanız veya oyun bağımlısıysanız kesinlikle ekran ışık seviyesini %40-%45 aralığında tutmanızı tavsiye ederim. Akıllı telefonlar da en fazla güç tüketimi ekran ışığından kaynaklanır. Siz ekran ışığını ne kadar kısık tutarsanız, batarya süreniz bir o kadar uzayacaktır. İlk 2-3 gün tuhaf gelse de daha sonra bu duruma alışacaksınız ve gerekli bir tasarrufu daha yapmış olup, en uzun süre kullanım sağlamayı başarmış olacaksınız.

“Ayarlar > Ekran ve Parlaklık” yolunu izleyerek ekran ışığı seviyesini ayarlayabilirsiniz.

3- Night Shift;

Bu ayar ile telefon ekranınız da yer alan mavi ışık seviyesini azaltıp, sarı ışık seviyesini çoğaltıyorsunuz. Bu hem gece uyumanıza daha da yardımcı oluyor, hem de batarya gücü olarak az da olsa bir katkı sağlıyor. Mavi ışığın uyumayı zorlaştırdığı bir çok bilim adamı tarafından ispatlanmış bir durum olduğu için telefonu sürekli Night Shift modunda kullanmak size artı bir sağlık da katacaktır.

“Ayarlar > Ekran ve Parlaklık > Night Shift” yolunu izleyerek bu ayarları gerçekleştirebilirsiniz. Sürekli aktif halde kullanmak isterseniz “zamanlanmış” seçeneğini aktif edip günün aktif olduğunuz saatlerini ayarlayabilirsiniz.

4- Arka Planda Çalışan Uygulamalar;

Siz telefonu kullanmıyor olsanız dahi arka planda uygulamalar sürekli yenilenecek ve bu durum batarya sürenizi etkileyecektir. Arka planda sadece ihtiyaç duyduğunuz uygulamaları aktif edip geri kalan tüm uygulamaları pasif duruma düşürürseniz batarya konusun da bir sorundan daha kurtulmuş olursunuz.

“Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama Yenile” yolunu izleyerek bu ayarı bulabilir, yönetebilirsiniz.

5- Siri Asistan;

Siri bir çok kolaylık sağlayan bir yapay zekâ asistanı olarak kabul edilse dahi, batarya performansını etkilediği bir gerçektir. Eğer Siri’yi kapatırsanız batarya konusunda tasarruf etmiş olursunuz.

“Ayarlar > Siri ve Arama” yolunu izleyerek Siri’yi kapatabilirsiniz.

6- Düşük Güç Modu;

Telefon bir takım özelliklerini kısıtlayarak size batarya konusunda biraz daha uzun süre kullanım sağlayan seçenektir. Aslında yukarı kısım da söylemiş olduğum ayarları yaptıktan sonra zaten telefonu düşük güç modunda kullanıyor gibi olacaksınız ancak yukarı da ayarları kendinize göre özelleştirip bir çok ayarı açık bıraktıysanız acil durumlarda düşük güç modu size artı bir batarya kullanım süresi sağlayacaktır.

“Ayarlar > Pil” yolunu izleyerek bu ayarı aktif veya deaktif duruma getirmeniz mümkündür.

7- Bildirimler;

Özellikle sosyal medya uygulamaları başta olmak üzere bir çok uygulamadan sürekli bildirim alıyorsanız, bu durum aynı zamanda ekran ışığınızın aktif hale gelmesi anlamı taşımaktadır ve bu da batarya süresini olumsuz anlamda etkilemektedir. Yalnızca ihtiyacınız olan bildirimleri alıp geri kalanı kapatırsanız batarya konusunda kendinize bir katkı daha sağlamış olacaksınız.

“Ayarlar > Bildirimler” yolunu izleyerek bu ayarları kendinize göre özelleştirebilirsiniz.


En çok batarya kullanım nedenlerini ve çözümlerini bu şekilde bir araya getirmeye çalıştım.

"Peki biz bu özellikleri kullanmayacaksak neden akıllı telefon kullanıyoruz ki?"

diyebilirsiniz haklı olarak. Bu tamamen tercih meselesidir. Bazı insanlar gereksiz bildirimleri görmek istemez, bazı insanlar sürekli telefonum uyarı versin ister. Ben sürekli bildirim görmekten nefret eden bir insanım bu nedenle sosyal medya bildirimlerim dahi kapalıdır, sadece ben istediğim zaman yönetmek ve görmek isterim. Siz de bu durum tam tersi olabilir, saygı duyuyorum.

Ayarlar konusun da yardıma ihtiyaç duymanız durumunda yorum kısmından sorununuzu belirtirseniz, çözümü konusunda yardımcı olurum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.