Cep Telefonu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Merhaba sevgili arkadaşlar bu yazımda sizlere cep telefonu alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Nasıl bir telefon almamız gerekiyor? Bütçemize göre uygun sıfır telefon alırken dikkat etmemiz gerekenlere değineceğim.

 

Öncelikle nasıl bir telefon aradığımızı kafamızda belirlememiz gerekir.Alacağımız telefonu özellikleri ve kalitesi bizim için çok önemli , bir de alacağınız telefon uzun ömürlü olmalı o yüzden dikkat etmemiz gerekenlere de mutlaka değinecem.

  • Öncelikle Marka Seçimi

Cep telefonu alırken hangi markayı almayı planlıyorsunuz ? ilk ona karar vermelisiniz. Bir çok marka mevcut bunların en pahalıları Samsung ve iphone tabi pahalı markalar ve diğer markalar da var bunlar aynı özelliğe sahip olanlar var. Bunlar oppo, lenova, huawei, xiaomi vb. Tabi markalar tek tek karşılaştırmanız gerekiyor.

  •    Kamera ve Lens

Cep telefonu bakarken herkes mutlaka kamarayı açıp bakar. Bur da etmemiz gereken mutlaka cep telefonunun fotoğraf ve video kalitesi kamera piksel ve lens kalitesiyle ölçülür. Cep telefonunun piksel seviyesi ne kadar yüksekse o kadar kaliteli ve net fotoğraf çeker.Tabi bu da yeterli değil . Lens kalitesi de önemlidir.Cep telefonlarında düşük piksel kullanıp ama kaliteli lens kullananlar da fotoğraf ve videoların çekim kalitesi ve netliği daha güzel olabilir.

Bazı markalar kendi lensi üretip telefonlarına takıyor. Çoğu firmanın kullanmış olduğu lens markasını bilmiyoruz. Telefon alırken piksel seviyesinin yüksek olmasının yanında , telefonun kamarası içi yorumlarını okumanızı öneriyorum.

  • Pil Kapasitesi

Cep telefonu alırken mutlaka dikkat etmeniz gereken pil kapasitesidir. Bu özellik genelde göz ardı edilse de şarjı biten bir telefon ne işimize yarar. Bir de sizlere çok önemli bilgi şarjı dolan telefonu şarjdan çıkarın.


Cep telefonlarının bataryaların kuvveti “mah” ile ölçülür.Alacağınız telefonun mah seviyesini mutlaka sorun.
3500 mah. civarı düşük
4000-4500 mah civarı orta seviye
5000 mah civarı yük seviye
5000 mah. ve üzeri telefonlarda iki gün boyunca kullanabilirsiniz. Tabi söylemeden geçemeyeceğim uzun süre oyun oynuyorsanız ve de sosyal medya çok fazla kullanırsanız ve aşırı telefonla konuşuyorsanız şarj dayanmaz.

  • İşlemci ve Ram

Telefonumuzda bir çok programın donmadan çalışmasını sağlayan ram dir.Şöyle ki oyun oyarken müzik dinlemek vede watsaptan gelen mesajları görmek için ram miktarının yüksek olması gerekiyor. Cep telefonu alırken mutlaka kullanmadığınız programlar oluyor onları telefon ram de fazladan yer kaplıyor. Kullanmadığınız programları telefonunuzdan siliniz ki size daha fazla yer kalsın. Günümüz telefonlarda kullanılan ramlerin den örnek.
4 gb altı ram düşük
4 gb ram orta
6 gb ram üstü yüksek
Bu değerle teknoloji ilerledikce değişecektir. Cep telefonlarında gelen özellikler artıkça değerler yükselecektir.
Cep telefonu alırken işlemci karşılaştırmanız gerekmez telefonda olan işlemciler sizin için yeterli olacaktır. Genel olarak telefonlarda 4 çekirdekli yada 8 çekirdekli oluyor . Bu da sizin için yeterlidir. Bur da en önemli özellik ram miktarının yüksek olması gerekiyor.

  • Depolama Alanı

Cep telefon ile çektiğiniz fotoğraflar, videolar ve programlar depolanır.Bunun yanında telefona gelen güncellemeler , İnternet de gezdiğiniz sayfalardan gelen çerezler vb. telefonunuzda depolanır.
Üç şeklinde depolama vardır.
Telefon Belleği
Hafıza Kartı Belleği
Bulut Belleği
Telefon Belleği; Telefon içinde ki depolama alanıdır.Bunlar :

4-8-6 gb ve altı düşük
16 gb orta seviye
32 gb normal
Tabi bu kullanıcıya göre değişir çok faz la fotoğraf ve video çekiyorsanız 32 gb yada 64 gb hafıza bile sizin için yeterli gelmeyebilir.Depolamada en çok resim ve video çok yer tutuyor.

Hafıza Kartı Belleği; Telefonunuz hafızası yeterli değilse hafıza kartıyla destekleyebilirsiniz.
Bulut Belleği; Telefon alırken telefonunuza kurulu gelir . En çok kullanılan bir özelliktir Google drivedir. Telefonunuz da resimleriniz, videolarınızı ve de rehberinizi aktarırsanız telefonunuz değişse bile Google Drivedirınızda kalır.

  • Kullanıcı Yorumları

Cep telefonu alırken kullanıcı yorumlarını mutlaka okuyunuz.Bunları yorum siteleri,satış siteleri,blok ve facebook grupları gibi alacağınız telefon hakkında yazılan yorumları inceleyiniz.
Kullanan kullanıcılara soru sorarak da onalar dan deneyimlerini aktarmalarını isteyebilirsiniz.

  • Fiyat Araştırması

Telefon fiyatlarını araştırırken hemen karar vermeyin fiyatı düşük olan telefonu almadan önce Garanti kapsamında ve servisi var mı bunlar önemli.

Fiyatı olduğundan daha düşük telefonlar firma garanti olmayıp ithalatçı firma garantisinde olup uyguna satılabilir.Servisi her yerde yoktur. İthalatçı firmanın belirlediği noktalarda servisi vardır.Telefon arızalarınız da uzak şehirlere telefonun gidip gelmesi tamiratı uzun sürer.Alacağınız telefonun resmi distribütörlü garantili olup biraz daha pahalıdır.Servisi her yerde vardır.
Alacağınız telefonun modeli aynı gibi görünüm fiyatı biraz daha uygun olan telefon almadan önce özelliklerini çok iyi inceleyiniz.Ram miktarı ve depolama alanı az olduğundan fiyat uygun olabilir.

1 yorum

  1. Cep telefonu alırken iki unsur göz önünde bulundurulmalı, öncelikle almayı düşündüğünüz telefonun fiyat ve teknik özelliklerinin karşılaştırılması, daha sonra ise beğendiğiniz cep telefonu hakkında yapılan cep telefonu yorumları olmalıdır.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.