Türk Kahvesi İçmek Bir tutkudur

Merhaba sevgili arkadaşlar bu gün sizlere Türk Kahvesi hakkında kısı bir bilgi sunmak ve nasıl daha köpüklü Türk Kahvesi yapabiliriz konusun da bilgi vereceğim.

Eveeet Türk Kahvesi sevenler bur da mı ? İçmeden duramayanlar , olsa da içsek diyenler. Bu yazı tam size göre hadi başlayalım.

Türk Kahvesi bir çoğumuz için olmaz sa olmazımız halinde . Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan Türk Kahvesi Kız istemelerinde yerini alıyor.Türk Kahvesi Osmanlı İmparatorluğu döneminden bu güne kadar gelmiş en eski pişirme metotların dandır. Telvesi ve köpüğü kendine has bir kokusu , sunumuyla vaz geçilmez bir kültürümüzdür.Telvesiyle ikram edilen dünya üzerinde tek kahvedir. Türk kahvesi Türkiye de hemen hemen tüm restoranlarının menülerinde yer alır.

14. yüzyılın başlarında keşfedilen Türk Kahvesi Habeşistan’dan dünyaya yayılmaya başlamıştır.İlk zamanlar kahve çekirdeğini kaynatarak içilen bir içecektir daha sonra kahve çekirdekleri kavrulup, öğütülerek pişirilmesiyle yapılmaya başlanmıştır. Avrupa kahveye Türkler tarafından tanışmıştır.
Türk Kahvesi ismini 1543 yılında Yemen Valisi Özdemir Paşa , lezzetini çok beğendiği kahveyi İstanbul’a getirmesi. Türkler tarafından kendine özgü pişirme metodu sayesinde kahve , güğüm ve cezvelerde pişirilerek Türk Kahvesi adını almıştır.

 

En lezzetli kahveyi bakır cezve de kısık ateşte pişirilen kahvedir.Tabi şimdi elektrikli cezveler çıktı her şey artık daha kolay ve pratik.Osmanlı da Türk Kahvesi yapılışı orta boya bir fincana iki çay kaşığı kahve, bir fincan su ve isteğe göre şeker koyarak kısık ateşte pişirilerek daha sonra fincan koyulup su ile  sunum yapılırmış.

Tabi normal bir kahve o şekilde yapılıyor eğer siz bol köpüklü bir Türk Kahvesi içmek isterseniz kahve miktarını artırarak daha köpüklü bir kahve elde edebiliriz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.