Renkler Ne Çağrıştırıyor

Merhaba webfaresi okuyucuları bu gün sizlere renklerin anlamı ve bize ne çağrıştırdığına deyineceğim.

 

 

Kırmızı renk agresifliği, güç , heyecan,sıcak,aşk,samimiyet duygularını temsil eder. Kırmızı renk iştah açıcı özelliği nedeniyle bir çok gıda firmaları tarafından logolarında ve yemek restoranlarında kırmızı rengi çok fazla kullanılır.

Kırmızı renk tansiyon yükseltici bir özelliği vardır.Kan basıncını yükseltir.Kırmızı rengi tercih eden kişiler güç ve iktidar olmak isteyen kişidir.Kırmızı zamanı unutturur bir çok eğlene mekanları kırmızı renk kullanır kişi zamanı unutup, daha çok içip uykusuzluğa sebep olur

 

 

Beyaz renk temizliği saflığı temsil eder . Gelin olan kişilerin gelinliği bu yğzden beyazdır.Beyaz renk iyiliği güzelli barındıran bir renktir.Hastanelerde doktorlar ve hemşireler beyaz giyinir . Hastaya güven vermek ve rahatlamasını sağlamak.

Yaz ayların en çok beyaz renkli kıyafetler tercih edilir. Bunun nedeni ışı yansıtma ve daha serin olması özelliği vardır.

 

 

Siyah renk sadakati,güvenirliği, dayanıklılığı,bilgeliği, diğer yandan güç, kötülük ve suçu çağrıştırır.Siyah açı ve yas anlamı da barındırır. Siyah tercih eden kişiler zerafeti ve asilliği temsil eder. İş görüşmelerinde siyah tercih edilir hırs ve kararlılık , azimli , ciddiyeti gösterir.

 

Mavi renk üzüntüyü, yalnızlığı,depresyonu, güven ve bilgelik gibi anlamlar taşır.Bir diğer yandan verimlilik ve performansı artırmak için iş yerleri ve okullar bu renkleri kullanır.Diyet yapan kişiler tarafından da çok fazla tercih edilir çünkü iştah kapatıcı olan bir renktir. Fes fut firmaları bu rengi hiç kullanmazlar.Süt ve süt ürünleri bu rengi çok kullanır güvenirliği temsil eder.

Mavi rengin bir diyer özelliği uzaktan bile fark edilmesidir.Mavi renk bilginin hafızada kalıcılığı artırır o yüzden tükenmez kalemlerin çoğu mavidir.

 

Yeşil renk doğayı temsil eder. Doğallık , huzur, sakinlik, gençlik,yenilik. dinamizyim, ümit, dinçlik anlamları barındırır. Yeşil renk güven verir .Banka logolarında mutlaka yeşil kullanır. Bir diyer anlamı da sinirle üzerinde sakinleştirici etkisi vardır.Kalp ve ve beyin arasında uyum sağlayan bir renktir.

 

Pembe renk dinginliği ve mutluluğu ifade eder.Koşulsuz sevginin ve gerçek aşkı , şefkat, canlılık duygularını barındırır.Sinirli kişilerin öfkesini yenmesini ve sakinleşmesinde büyük rol oynar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.