Evcil Hayvan Bakımı Nasıl Olmalı

Çevremiz de bir çok kişi evin de hayvan besliyor.Tabi evcil hayvan beslemek o kadar da kolay değil. Nasıl bir çocuğa bakarsınız aynı şekilde ev de bakımını üstlendiğiniz hayvana da yemek, içmek ve tuvalet ihtiyaçlarının giderilmesi ve de ilgi ve şefkate ihtiyaç duyarlar.

Evde bakımını üstlendiğiniz hayvanın kendisine özgü bakımı ve beslenmesi,düzenli veteriner kontrollerinin yapılması gereklidir. Düzenli yapılmayan veteriner kontrollerin de beslemiş olduğunuz hayvanın hastalanması yada hastalık kapması sonucu kaybetmenize sebep olabilir.
Evde Hayvan Bakmaya Karar Vermek

İlk öncelikle evinizde beslemek istediğiniz evcil hayvana karar vermelisiniz.Beslemek istediğiniz hayvan hakkında detaylı bilgi sahibi olmalısınız.Onların bakımını bıkmadan usanmadan yapabilecek bir sorumlulukta olmalısınız. Hayvanlar özellikle ilgi ve şefkate ihtiyaç duyarlar.

Hayvanlar yemek içmek tuvalet ihtiyaçlarını gidermelisiniz ve onların temizliği de çok önemlidir.Kullanacağınız mamadan tutunda onlar için alınacağınız oyuncaklardan yanı sıra onlarla oyunlar oynamak için de zaman ayırmalısınız. Çalışan bir kişiyseniz bakımını üstleneceğiniz hayvanında ona göre seçmelisiniz.Uzun seyahatler yapıyorsanız ve de beslemiş olduğunuz hayvanı siz gelene kadar bakacak kimseniz yoksa almış olduğunuz hayvanı iade etmek durumunda kalabilirsiniz. O yüzden evde hayvan bakmak sorumluluk ve istikrar gerektiriyor.Beslemiş olduğunuz kedi ya da köpekle ilgi yada şefkat göstermeseniz bir zaman sonra size küsebilirler ve de tranva yaşamalarına sebep olabilirsiniz.O yüzden bakamayacağınız hayvanları lütfen almayınız.Onlarca bir can taşıyor bizim gibi ve de gereksinimleri kaşılanmayan hayvanlar biz zaman sonra evde size sürprizler hazırlar. Bunlar neler derseniz en önemli tuvalet ihtiyaçları giderilmezse yada temiz ortam olmazsa eviniz başka temiz yerler ararlar. Buda sizlere zor anlar yaşamanıza sebep olabilir.

 

Evde Köpek Bakımı

Eviniz de beslediğiniz köpek sizin için sadık bir dost dur.Beslemiş olduğunuz köpeğin günlük olarak mamaları, suları ve tuvalet ihtiyaçları giderilmelidir. Bu ihtiyaçlarının yanı sıra köpekler sizde arkadaşlık etmeniz beklerler.Evinizde yada bahçeniz ona ait barınak olan köpeğe vermiş olduğunuz yuvayı benimserler ve evinizi koruyan sadık bir dotsdurlar. Köpekler uzayan tüylerini tıraş edilmesi gerekir.Mutlaka düzenli olarak banyo yaptırılmalıdır. Veteriner kontrolünde geçirilmeli ve de aşılarının takibi yapılmalıdır. Köpeklerinizi gün içerisinde hareket ettirecek oyunlar oynamalısınız yada gezdirmelisiniz. Sıcak havalar da su kabına soğuk su yerine oda sıcaklığında bekletilmiş su vermelisiniz.Soğuk su verirseniz köpeğiniz hastalanmasına sebep olursunuz.Evde bakabileceğiniz köpek türleri Boston terrier, shih tzu, Pomeranya köpeği, minyatür poodle, pug, Maltese, dachshund, minyatür schnauzer tercih edebilirsiniz ya da sokak da yaşayan köpeklerden birini sahiplenebilirsiniz.

 

Evde Kedi Bakımı

Kediler bulunmuş olduğu ev ortamını kendilerine has bir hava katarlar.Evinizin neşe kaynağıdır.Türlü oyunlar oynayarak sizi neşelendirir. Tabi onları kızdırmamalısınız patilerini pençe yaparak eşyalarınıza zarar verebilirler.Sizi kızdırsalar da kendilerini size şirinlik yaparak affettirirler. Kediler temiz hayvanlardır.Mama kapı yada su kabları , tuvaletleri için kumlarının temizliği düzenli yapılmalıdır.Evde bakabileceğiniz kedi türleri Brazilian, British shorthair, Ankara kedisi, Siyam kedisi, Fars kedisi, American shorthair gibi dir. Kediniz için konfor alanları oluşturmalısnız onlar için kedi yatakları, tırmıklama tahtası gibi onların ihtiyaçlarını karşılanmalıdır.Mutlaka veteriner kontrollerini yapılmalı ve de aşıları ihmal edilmemelidir.

 

Evde Balık Bakımı

Beslemesi ve bakımı en kolayı balık beslemektir.Evinizde akvaryum yada fanus için de yaşayan balık besleme side kolaydır. Sabah akşam yeminin verilmesidir. Düzenli aralıklarla suyunun değiştirilir.Değiştirilmeyen su da oksijen sizlikten balıklarınız ölebilir.En çok beslenen balık türleri arasında Japon balığı vardır.

 

Evde Kuş Bakımı

Evinizde beslediğiniz kuş için bir kafes ve kafesin içinde kuş için su kabı ve yemliği vardır. Kuşunuzun yemi ve suyu bittikçe doldurmalısınız. Kuşlarınızı ara sıra kafesten çıkartarak oda içerisinde uçmalıdır.Havalanması için de arada balkona kafesi çıkarmalısınız. Mutlaka kafes temizliğini yapmalısınız . Temizlenmeyen kafes koku yapar sizi rahatsız eder. Beslemiş olduğunuz kuşun türünü araştırınız ve onun için neler faydalıysa onları temin ediniz. Genel olarak evde en çok beslenen kuş türleri arasında kanarya, muhabbet kuşları ve papağan en çok tercih edilir.

 

Evde Kaplumbağa Bakımı

Kaplumbağalar bakımı en kolay hayvanlardır. Gün için de iki kere yemlerinin verilmesi ara sıra akvaryum suyunun değiştirilmesi gerekir. Kaplumbağa kabuğunun temizliği de diş fırçası yardımıyla yapılır. Kaplumbağalar uzun ömürlü hayvanlardır. Kaplumbağya  uygun akvaryum temin ediniz. En  temiz hayvandılar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.