Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?

Yenidoğan bebeğinizin sürekli ağlaması mutluluğunuza gölge düşürüyor. Bebeğiniz uzun süreli ağlama nöbetleri yaşıyorsa kolik olabilir. Peki bebeğinizin bu kadar ağlatan kolik nedir?

KOLİK AĞLAMASI NEDİR?

Kolik ağlaması, 15 gün ve 3 ay arasındaki sağlıklı bebeklerde, özellikle öğleden sonra akşam saatlerinde ani başlayan ve saatlerce süren ağlamalar. Bu ağlamalar 6-9 aylığa kadar sürebilir. Kolik, anne ve babaların doktora en sık gitme nedenlerinden biri.

İlk nedeni, emzirme tekniğindeki hatalar olabilir çünkü bu durum fazla hava yutmaya bağlı olarak gaz sancısını arttırır. Ayrıca bebeğin sindirimini gerçekleştirmesi için gereken bağırsak ve pankreaz enzimlerinin ilk aylarda yetersiz olması, anne sütü alan bebeklerde bazen annenin aldığı gıdalar, bebeğin günlük rutinindeki değişiklikler, annenin endişeli olması gibi durumlar koliğin başlıca nedenleri arasında. Kolik bebeklerin % 10-40’ında görülebilir. Sanılanın aksine koliğin bebeğe bir zararı yok.

 

Bebekte hangi hareketleri gözlemlersek gaz sorunu olup olmadığını anlayacağız?

 

Kolik bebekler kolik olmayan bir bebeğin ağlama süresine oranla çok daha fazla ağlar. Öyle ki, ağlaması 3 saatten fazla sürebilir. Ağlarken yüzünün kızarması, karnının şiş ve gergin, ayaklarının ise soğuk olması ve bunlara bağlı olarak son derece huzursuz davranması koliğin gözlenebilir belirtileriarasındadır.

 

 

BEBEĞİNİZİ RAHATLATMAK İÇİN NELER YAPABİLİRSİNİZ?

 

 

 

Bebeği dik ve yüzü omuza gelecek şekilde tutup sırtına masaj yapmak.

Gerginlik bebeğinizi çok etkiler. Bu yüzden mümkün olduğunca eşinizle çok büyük tartışmalar yaşamayın.

Bebeğiniz aşırı gazlıysa doktorunuza danışarak bir takım gaz önleyici ilaçlar kullanabilirsiniz.

Bebeğinizin gaz sancısı akşamları tutuyorsa beslenmesinden bir süre sonra yıkamak, bebeğinizin daha rahat uykuya dalmasına yardımcı olabilir.

Bebeğin yanlış beslenmesi de gaza neden olacağından gereğinden fazla emzirmeyin. Beslenme sırasında ağzının hava almamasına dikkat edin.

Ayrıca ritmik olarak kucakta veya beşikte sallamak, karnına ılık havlu koymak veya ılık yağla masaj yapmak, arabasıyla gezdirmek, banyo yaptırmak, şarkı söylemek, hafif hafif sallamak, arabasında gezintiye çıkarmak, emzik vermek gibi teknikler de bebeğinizin rahatsızlığını dindirmeye yardımcı olur.

Bütün bunların yanında kuru fasulye, nohut, brokoli, lahana, karnabahar, çikolata, baharatlı gıdalar ve çay, kahve gibi yiyecek ve içecekler de bebeğin gazını etkiler. Bu yüzden en az bebeğiniz kadar siz de yediklerinize dikkat etmelisiniz.

 

Gazlı bebekleri rahatlatma pozisyonları nelerdir?

1) Bebeğinizi kucağınıza yüzü size bakacak şekilde tutup başını omuz hizasında tutarak sırtına masaj yapmanız. Poposundan bir kolunuzla destekleyerek tuttuğunuz bebeğinizin sırtına diğer elinizle yuvarlak ve çok sert olmayan hareketlerle masaj yapın. Bu sırada bebeğinizle göğüs göğüse kurduğunuz temas ve sizden hissettiği sıcaklık bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olur.

2) Dizüstü masaj yöntemi:

Bebeğinizi karın üstü dizlerinizin üstüne, yüzünün bir yanı bir bacağınızın üzerinde midesi de diğer bacağınızın üzerinde olacak şekilde yatırarak, sırtına yuvarlak hareketlerle masaj yapabilirsiniz. Bu arada bir elinizle bebeğinizi sıkıca kavramayı unutmayın. Bazı bebekler karın bölgelerine dizlerinden gelen baskıyla daha çok rahat ediyorlar.

3) Bebeğinizi en rahat ettiği biçimde tutarak, ritmik hareketlerle bağırsak bölgesine masaj uygulayın. Bunun için bebeğinizin sırtını göğsünüze yaslayarak karnına ya da dizlerinizin üzerinde oturur pozisyonda yan tutarak sırtına masaj yapabilirsiniz. Dik oturma pozisyonunda bebeğin kafası en eğik olacak biçimde kucağınıza oturtun. Bir elinizle koltuk altından tutarken göğsünüzden de destek verin. Diğer elinizle sırtını ovalayın ya da hafifçe vurun.

 

NE ZAMAN DOKTORA GİTMELİ?

Bebeğin fizik muayenesi yapılarak organik bir nedenin olmadığından emin olunmalı.

Ateş, kusma, kanlı dışkılama gibi durumlarda hemen bir uzmana götürmeniz gerekir.

İdrar yolu enfeksiyonu, orta kulak enfeksiyonu, fıtık veya bağırsak problemleri, besin alerjileri gaz sancılarıyla karışabilecek ağlama nöbetlerine neden olabilir. Bu hastalıklara yönelik bulgular yoksa doktorunuzun önerdiği bitkisel çaylar veya damla kullanabilirsiniz. Bu ilaçların etkileri kişisel farklılıklar gösterebilir. Bu yüzden sadece doktorların önerisine göre kullanın.

 

En etkili çözümlerin başında otomobil seyahati & fön makinesi ve elektrik süpürgesi sesi geliyor !

İlginç ama gerçek. Bebek kendini bu sayede anne karnında hissediyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.