HAFTA HAFTA HAMILELIK

TEBRİKLEK HAMİLESİNİZ !

Sonunda sizin ve bebeğinizin uzun yolculuğunuz başladı. Bebeğinizin  anne karnında hafta hafta gelişim aşamaları

 

GEBELİK HAFTALARI :

6.HAFTA                      30. HAFTA

7.HAFTA                      31. HAFTA

8.HAFTA                      32. HAFTA

9.HAFTA                      33. HAFTA

10.HAFTA                    34. HAFTA

11.HAFTA                    35. HAFTA

12.HAFTA                    36. HAFTA

13.HAFTA                    37. HAFTA

22. HAFTA                   38. HAFTA

23. HAFTA                   39. HAFTA

24. HAFTA                   40. HAFTA

25. HAFTA

26. HAFTA

27. HAFTA

28. HAFTA

29. HAFTA

 

6.HAFTA

Bebeğinizin boyu 8 mm civarında. Bir elma çekirdeği kadar olsa da küçük kalbi atmaya başladı bile. Artık kendinize daha dikkat etmelisiniz. Daha sık aralıklarla azar azar yemelisiniz. Yataktan kalkmadan kraker gibi şeyler yemeniz sabah bulantılarını hafifletecektir.

 

7.HAFTA

 

Bebeğinizin boyu 11-12 mm ve kilosu ise 1 gr oldu bile. Bebeğiniz hızla büyüyor. Küçük bir kahve tanesi gibi görünüyor. Ciğerleri ve bağırsakları oluşmaya başladı. Parmakları da çıkacak yakında…
Bedeninizdeki değişikliklerle başa çıkmaya başladınız.

 

8.HAFTA

 

Bebeğinizin iskeleti oluşmaya başlıyor. Dizleri, dirsekleri, burun delikleri ve ağzı şekillenmeye başladı. 16 mm’lik badem çekirdeği kadar bir bebeğiniz var karnınızda.

Akşamları kendinizi biraz yorgun hissedebilirsiniz, erkenden uyumaya gayret gösterin.

9.HAFTA

 

Bebeğiniz bir zeytin kadar büyük artık 2-3 cm kadar boyu var. Ne kadar çabuk büyüyor değil mi ?
Göz kapakları bile oluştu ama hala kapalı. Kulakları da oluşuyor yavaş yavaş. Kollarını ve ayaklarını hareket ettirmeye başladı.

Ayakları hala birleşik ama parmakları ayrılmaya başladı. Hormonal dengenin değişmesinden dolayı zor günler geçiriyorsunuz, bu nedenle eşiniz size karşı anlayışlı olmalı.

10.HAFTA

Bebeğiniz artık gerçek bir bebek görüntüsüne bürünüyor ! Kafasıyla gövdesinin orantısı hemen hemen aynı. 4 cm’lik iri bir çilek kadar görünüyor. Kalbi de hızla gelişiyor.

Artık kıyafetleriniz dar gelmeye başladı ve göğüsleriniz gittikçe büyüyor.

11.HAFTA

Bebeğinizin ciğerleri, beyni, böbrekleri gittikçe şekilleniyor. Arttık emme, yutma ve esnemeyi becerebiliyor. Boyu da 6 cm oldu.

Bebeğiniz artık ” ben burdayım ” demek için tekmeler atıyor ama henüz siz hissetmiyorsunuz. Rahminize yaptığı baskıdan dolayı sık tuvalete gitmek istiyorsunuz. Dişetleriniz, tırnaklarınız ve cildinizde değişiklikler hissetmeniz gayet doğal.

12.HAFTA

Artık doktorunuzdan bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz ama emin olmak için önümüzdeki haftaları da bekleyebilirsiniz. Bebeğinizin boyu 8 cm. , kilosu 18 gr. tüm iç organları da çalışır durumda. Saçları ve tırnakları da çıkmaya başladı. İnanmayacaksınız ama yürüme provaları bile yapıyor. Artık bebeğinizin varlığından herkese bahsedebilir ve bu muhteşem haberi kutlayabilirsiniz..

13.HAFTA

Sevgili bebeğiniz 9 cm. ve 25 gr ağırlığında bir armut kadar artık, karnınızda dönebiliyor bile.
Mide bulantılarınız ve sabah yorgunluklarınız biraz olsun hafiflemeye başladı değil mi ? Hamilelik hormonlarından dolayı bu dönemde cildinizdeki değişiklikler sizi üzmesin.

14.HAFTA

Bu bebeğiniz nihayet 10 cm oldu ve nefes alma alıştırmalarına başladı. Baş parmağını emmeyi öğrendi artık. Çenesi iyice belirginleşti. Sizinde karnınız iyice belirginleşti.

Bol bol su içip lifli besinler tükeyorsunuz değil mi?

15.HAFTA

Bebeğinizin kemikleri iyice sertleşmesine rağmen, derisi hala çok ince ve deri altından damarları görünüyor. Kafa derisi üzerinde ince ve ipeksi tüyler belirginleşmeye başladı. 12 cm’lik koca bir bebek olarak, artık yüz ifadeleri bile var.

16.HAFTA

Bebeğiniz 15 cm boyunda ve sinir sistemi artık çalışmaya başladı. Kasları beynine cevap veriyor. Artık hareketlerini kontrol edebiliyor. Yuvarlanıp takla bile atabiliyor. Üstek kaş ve kirpikleri var.

17.HAFTA

Bebeğinizin böbrekleri idrar üretmeye başladı ve günde bir çok kez çişini yapıyor. Boyu 17 cm oldu. Bol bol sebze ve meyve yemeye ve yeterli miktarda su tüketmeye özen gösterin.

18.HAFTA

Bebeğinizin göz kapakları halen kapalı olmasına rağmen karanlık ve ışığı ayırt edebiliyor.
Parmak izleri oluştu bile! Bebeğiniz cinsiyetini hala öğrenemediyseniz belki de bu hafta öğrenebilirsiniz.

19.HAFTA

Bebeğinizin cildi sürekli sıvı ortama maruz kaldığı için vernix caseosa adı verilen madde ile koruma altına alındı. 20 cm. ve saçları hızla uzamaya devam ediyor.

Gittikçe büyüyen rahminiz nedeniyle hafif ağrılarınız ve kramplarınız olabilir ama yakında hepsi geçecek.

20.HAFTA

Artık yolu yarıladınız. Bebeğiniz sesleri dinlemekten keyif alıyor. Özellikle de sizin kalp atışlarınızı. Ona müzik dinletmeniz ve onunla konuşmanızı istiyor. Bazen uyuyup bazen uyanıyor artık müzik vakitlerini iyi ayarlamalısınız.

21.HAFTA

Bebeğinizin kalp kasları daha da güçlendi ve daha güçlü kan pompalamaya başladı. 25 cm civarında. Demir desteğine başlamalısınız. Bel ve sırt ağrılarınız sıklaştığından dolayı kendinizi fazla yormamalısınız.

22.HAFTA

Bebeğiniz artık ordaki her şeyden haberdar. Sizi göremese de duyuyor ve hissediyor. Bebeğinizle konuşmanız ve müzik dinletmeniz o kadar hoşuna gidiyor ki, bunu bebeğinizin hareketlerinden anlıyorsunuzdur zeten. Bu arada boyu 27 cm oldu.

23. HAFTA

Bebeğiniz 28 cm civarında. Gelişimini hızla tamamlıyor. Siz dinlendiğinizde bebeğiniz daha fazla hareketleniyor farkediyorsunuz değil mi? Artık kendi uyku düzenini oluşturdu. Gündüz siz hareket ederken uyumak daha güzel, siz sallandıkça uykusu geliyor çünkü.

24.HAFTA

Bebeğinizin boyu 1 cm daha uzadı. Ciğerleri iyice gelişti ama amniatic sıvınızdan içine çekerek nefe alma pratiği yapıyor. Çok yoruluyorsunuz. Yapabiliyorsanız yüzme ve yürüyüş size çok iyi gelecektir. Bu arada idrar yolu enfeksiyonlarını önlemek için bol su içmelisiniz.

25. HAFTA

Bebeğinizin boyu 30 cm oldu. İç kulağındaki kemiklerde sertleşmeye başladığından artık sizi daha iyi duyabiliyor. Aslında babasının sesini, sizin sesinizden daha net duyabiliyor. Eşinize söyleyin, karnınıza yaklaşıp bebeğinize “Merhaba” desin lütfen !

26.HAFTA

Bu hafta bebeğiniz hızla büyüdüğü için karın ve sırt ağırılarınız biraz daha arttıyor. Bebeğiniz baş parmağını emmekten çok hoşlanıyor ve sütünüzü içmeye hazırlanıyor çünkü.
Ayaklarınıza giren krampları önlemek için süt ve yoğurdu bol tüketmelisiniz hem bebeğiniz hem de kendi sağlığınız için.

27.HAFTA

Artık 31 cm’lik kocaman bir kızın ya da oğlunuz var. İçerisi ona dar gelmeye başladı. Hareketlerini artık daha yoğun hissetmenizde bundan dolayı. Biliyor musunuz artık bebeğiniz göz kapaklarını açabiliyor.

28.HAFTA

Bebeğinizin akciğerleri dışarıda yaşamaya hazır hale geldi bile. Vücudu yağ depolamaya başladı. Bebeğiniz, babası elini karnınıza dokundurursa ona orda olduğunu hissettirebilecek. Eminiz ki hissedince sevinçten deliye dönecek.

29.HAFTA

Bebeğinizin boyu 34 cm, ağırlığı ise 1250 gr civarında. Bebeğinizi çok iyi besliyorsunuz. Artık günde 25 gr almaya başladı.

Bebeğinizin kafatası, gelişen beynine yer açmak için gittikçe büyüyor. Kaş ve kirpikleri iyice belirginleşti. Sürekli hareket ediyor, hatta takla atıyor. Hissediyorsunuz değil mi?

30.HAFTA

Oğlunuz ya da kızınız, 36 cm oldu ve birlikte kilo almaya devam ediyorsunuz. Saçları biraz daha kalınlaştı fakat vücudundaki lanugo tüyleri gittikçe kayboluyor.

31.HAFTA

Bebeğiniz 37 cm. oldu. Kilosu ise 1500 gr civarında ve karnınız ona gittikçe dara gelmeye başladı. Kendine yer açmak için organlarını yukarı itiyor. Zaman zaman midenizin sıkışması bundan kaynaklanıyor. İşitme duygusu iyiden iyiye geliştiği için tanıdık ses ve müzikleri ayırt edebiliyor, biliyor musunuz?

32.HAFTA

Bebeğinizin bağırsakları ve ciğerleri haricinde hemen hemen tüm gelişimi tamamlanmış durumda.
Gözleri daha uzun süre açık kalıyor ve rengi var artık. Eminiz merak ediyorsunuz göz rengi sizinkine mi yoksa babasının ki gibi mi?

Bir de sevgili bebeğiniz ayaklarını ve kordonunu eliyle tutmayı öğrendi.

33.HAFTA

Bebeğiniz 40 cm oldu ve yaklaşık 2 kilo. Cildi kırmızıdan pembeye dönmeye başladı. Nefes alma pratiği yaparak akciğerlerini çalıştırıyor ve bebeğiniz dışarıda neler olduğunu nasıl bir yer olduğunu merak ediyor?

34.HAFTA

Doğuma çok az kaldı.

Bebeğiniz doğum pozisyonu almak için iyice aşağıya doğru iyice yerleşiyor. Minik bebeğinizin bağışıklık sistemi de gittikçe güçleniyor. Artan kilolardan dolayı ağırlığınız arttı ve uyumakta zorlanıyorsunuz ama dayanın çok az kaldı.

35.HAFTA

Bebeğinizin ciğerleri ve bağırsakları gelişimini tamamlamak üzere. Bu arada yağ depolamaya devam ediyor ve güzel bebeğiniz yaklaşık 2,5 kilo oldu ve boyu da 42 cm civarında.

36.HAFTA

Bebeğiniz 44 cm ye ulaştı ve kilo almaya hızla devam ediyor, yağlar artık yanaklarında depolanmaya başladı.
Vücudu daha da dolgunlaştı ve cildindeki kırışıklıklar neredeyse kayboldu.
Başı biraz daha sivrileşti sanki ama doğumdan sonra düzelecek.

37.HAFTA

Bu haftadan sonra hazır olduğu her an doğum gerçekleşebilir. Hastane için doğum çantanızı hazırlasanız hiç fena olmaz.

Bebeğinizin boyu 1 cm daha uzadı ve yeri çok daraldığı için hareketleri biraz kısıtlanmış durumda.

38.HAFTA

Hala yağ depolamaya devam ediyor ama yağ birikimi yavaşladığından kilo alımı da yavaş ilerliyor. Kafa çevresi ve karın çevresi hemen hemen birbirine eşit. Bebeğiniz yaklaşık 3 kg oldu. Üzerindeki vernix tabaka da yok oluyor.

39.HAFTA

Bu hafta 49 cm oldu . Başı aşağıya doğru duyuyor yani her an doğuma hazır. Sadece ikiniz için de uygun zamanı bekliyor. Biliyoruz heyecanlısınız ama inanın o kadar az kaldı ki kavuşmanıza…

40.HAFTA

Bebeğiniz 50 cm lik boyu ve 3.5 kilo ağırlığıyla kucağınızda olmaya hazır. Rahim ağzı yavaş yavaş açılmaya başladı bile. Eğer siz de hazırsanız bebeğiniz geliyor…

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.