Hamileler Tatilde nelere dikkat etmeli?

HAMİLELİK DÖNEMİNDE TATİL VE SEYAHAT ÖNERİLERİ

Gebelikte seyahat

Genellikle hamileliğin ilk aylarında düşük tehlikesini arttırabileceği için uzun seyahatlere çıkmanız önerilmez.

Öncelikle doktorunuzla görüşüp seyahat öncesi muayene olmanız gerekmektedir. Seyahat edilecek en yakın bölgedeki hastaneyi veya sağlık kuruluşunu araştırın.

Hamilelikle ilgili tüm evraklarınızı (dosyanızı, ultrasonografi raporları, reçeteler, kan tahlilleri, kan grubu kartı ve hastalıklarınızla ilgili)

Hamileliğin 32.haftasından sonra şehir dışına yapılan uzun yolculuklar, erken doğum veya yolda olabilecek acil durumlarda gerekli tıbbi desteği alamama endişesi nedeniyle mecbur kalınmadığı sürece tavsiye edilmemektedir.

Hamileliğin tamamında tropik bölgelere ve hijyen problemi yaşayabileceğiniz ülkelere seyahat etmeniz tavsiye edilmiyor.

ULAŞIM

Araba ile seyahat

Emniyet kemerinizi takın ve en az 3 saatte bir mola verin ve 10-15 dakikalık yürüyüşler yapın.

Otobüsle seyahat

En ön, en arka ve tekerlek üzerine oturmayın.

Otobüste koridor kenarını tercih ederseniz, ayaklarınızı uzatabileceğiniz bir şekilde ve güneş ışınlarından uzak durun.

Otobüs molaları 2 saatten uzun sürer ise koridorda 1-2 dakika ayakta kalın ve tekrar oturun. ( yolun güvenli ve düz olduğu bir zamanda)

Bol bol sıvı alın ve molalarda mutlaka yürüyüş yapın.

Uçakla seyahat

Hamileliğinizin 28.haftasına kadar riskli değildir. Uçak yetkilileri genellikle doktordan durumunuzu gösteren bir belge istemektedir ve birçok uçak şirketi 28.haftadan sonra uzun ve yurt dışı uçuşlarda hamile yolcu kabul etmemektedirler.

Güneşte kalma sürenize dikkat edin güneşten korunun

Güneş ışınlarının dik olduğu saatlerde ( 12.00-15.00 ) güneşe çıkmamaya özen gösterin.

En az 40 koruma faktörlü güneş kremleri kullanın.

Güneş hassas cildinizi yakabilir, kızarıklık ve kalıcı lekeler bırakabilir. Bu zamanlarda bol sıvı alın, pamuklu ve ince giysiler giyin.

Önerilen; Kırkbeşer dakikalık güneşlenme periyotları ve arada birer saat serin yerde dinlenme ve bol sıvı alımı şeklinde güneşlenmedir.

Yüzme sırasında dikkat etmeniz gerekenler

Tatilde dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri yüzülen suyun temizliğidir. Çok kişinin kullandığı havuzlar yerine denizi tercih etmekte fayda var. Havuzda dikkat edilmesi gereken noktalar; temizliği klorlama ve dezenfeksiyon için kullandıkları havuz kimyasallarının türü ve miktarıdır. Bu anne karnındaki bebeğin gelişimini olumsuz etkiler ve düşüklere yol açabilir.

Hamilelikte yüzmenin avantajı kişinin kendisini ağırlıksız hissetmesi ve bunun özellikle hamileliğin son dönemlerindeki kadınlar için psikolojik açıdan oldukça önemlidir.

Yüzme sırasında karın, kol, bacaklarda bulunan bütün kas gruplarının çalıştırılması sebebiyle kalp atım hızı ve alınan oksijen miktarı arttığından, bebeğe giden oksijen miktarında da artış söz konusudur.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.