5 Adımda Dar Antre Dekorasyonu

Dar antre dekorasyonları evin ilk izlenimi açısından önem kazanan bir akım olma yolunda ilerliyor. Genellikle bir vestiyerin ve halının kombin edildiği bir giriş yolu olan antreler, karşılama alanı olarak kullanılmaktadır. Eve dair ilk algıyı belirleyen küçük geçiş yolları olan bu dar antre dekorasyonları hakkında fikir edinmenizi sağlayacak ipuçlarını adımlar halinde ele alacağız.

1.Açık Renkler Tercih Edilmeli

Dekorasyonlarda bulunulan ortamda illüzyon yaratmak önemli bir durumdur. Bunlardan biri de dar bir alanı olduğundan daha geniş göstermek için açık renkli mobilya ve duvarlar tercih edilmesidir. Hem ferah ve iç açıcı olmasını hem de göze daha güzel hitap edinmesi açısından bu yöntem her tip dekorasyonda tercih edilir.

2.Doğru Mobilya Seçimi Yapılmalı

Küçük bir alanı efektif kullanabilmenin ilk yolu doğru mobilya seçiminden gelir. Kullanışlı bir mobilya seçmek kısıtlı alanı daha kullanılabilir hale getirebilir. Dar antre dekorasyonları konusunda da birçok depolama alanları olan mekana uygun mobilya üretimleri yapılmaktadır. Siz de antrenizi daha kullanışlı bir alana çevirmek istiyorsanız büyük mobilyalardan öte minimal ve mekana uyumlu gizli depolama alanları içeren mobilyalar seçmelisiniz. Bu aşamada mobilyaların karmaşa yaratmaması adına depolama alanlarının kapalı olması da önemlidir .Aksi takdirde bir yığın gibi gözükebilir.

3.Aydınlatmalara Dikkat Edilmeli

Dar antre dekorasyonlarında dikkat edilmesi gerekenlerin başında aydınlatma durumu gelmektedir. Evin girişinde bir koridor gibi olan antreler genelde gün ışığını yeteri kadar alamaz ve ortama uygun ışık rengi kullanılmaması durumunda da, olduğundan daha kasvetli ve dar görünür. Böyle bir ortam oluşmaması adına doğal ışık renklerini tercih ettiğiniz aydınlatmalar ile ferah bir görüntü elde edebilirsiniz. Antre dekorasyon önerileri içinde en rağbet gören maddelerden biri olan aydınlatmaların yeni nesil birçok çeşitleri olup, yaratacağınız ortama uygun modelleri seçmenizi tavsiye ederiz

4.Ayna Kullanmayı Unutma

Bir ortama derinlik katarak olduğundan daha geniş göstermenin en kurtarıcı yolu şüphesiz ayna kullanımıdır. Eğer dar antre dekorasyonu yapacaksanız ayna kullanımı derinliğin yanında, giriş ve çıkışlarda da ayna gereksiniminizi karşılayarak daha kullanışlı bir hal alır. Birçok farklı tasarımda olan ayna modellerinden, ortama uyum sağlayanı seçerek bu durumların yanında muhteşem bir ambiyans kurabilirsiniz. Hem ihtiyaç hem de dekor amaçlı kullanılan aynalara listenizde yer vermenizi tavsiye ederiz.

5.Duvar Rafları Kullanarak Alandan Tasarruf Et

Hem dekorasyon hem de depolama amacıyla kullanıma uygun raflar mekâna farklı bir boyut kazandırmanın yanında, estetik bir görüntü sağlayacaktır. Rafların duvarınızla uyumlu bir şekilde kullanımı da ortamda bir bütünlük kazandırır. Eğer siz de bir antre dekore etmek istiyorsanız mutlaka duvarlarınızda raf veya raflar kullanmalısınız. Hatta asimetrik bir şekilde kullanımlar da ortama modern bir hava katabilir.

Evin dekorasyonunda ilk izlenimi antrede sağlamak mümkün. Dar bir antreyi kullanışlı hale getirmenin yollarının başında da doğru dekore etme durumu yatar. Antre dekorasyonları ile hem dar alanı kullanarak ortamı değerlendirebilirsiniz, hem de evin dekorasyonunu tamamlayıcı bir yol amacıyla kullanabilirsiniz. Bu tarz alanları dekore ederken daha çok giriş ve çıkışlarda ihtiyaç görülen ayna, ayakkabılık, askılık, anahtarlık gibi ihtiyaçları göz önüne almak gerekir ve buna yönelik düzenlemeler yapılmalıdır. Modern dokunuşlar ile de ortama farklı bir hava katarak fırsattan faydalanmak da sizin elinizde. Sade ve kullanışlı malzeme kullanımı bu aşamada oldukça önemli olduğunu hatırlatmakta fayda var. Dar bir ortamı olduğundan daha ferah ve kullanışlı hale getirmenin birçok hilesi vardır. Bunlardan birkaçına yer verdiğimiz bu yazıda dar antre dekorasyonları için çözüm önerileri ve kullanım şekilleri umarız ki ihtiyacınızı karşılayacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.