Motorlu Araçlarda Yakıt Tasarrufu

Merhaba sevgili arkadaşlar benzin başını altı gitti artık memlekete gitmek lükse kaçıyor. Senede bir kere gidilen uzun yolculuklar bizim için artık lüks olmaya başladı.

Şimdi bu konuda nasıl tasarruf etmeliyiz ona değineceğim. Araç kullanılırken özellikle yakıttan nasıl tasarruf etmeliyiz ?

İlk öncelikle aracımıza benzin alacaksak sabah saatlerinde almalıyız hava soğuk olduğu için benzin sıkışık ve buharsız olduğundan aynı tutardan daha fazla benzin almış oluruz.
Aracımızın yağ bakımını düzenli yapmalıyız. Motorda sürtünmede azaldığından benzin tasarrufu yapmış oluruz.

Soğuk havalarda yada sabah saatlerinde hava soğuk olduğundan aracınızı çalıştırırken motor soğuk olduğu için aracınızı düşük km kullanırsanız yakıt tasarrufu yapmış olursunuz.
Aracınızın rutin bakımlarını düzenli yapılması gerekir.Aracınızın bakımları yapılmazsa yakıt tüketimi artar.Çünkü herhangi bir parça aşınma yada eskimesinden kaynaklı yakıt tüketimini arttırır.
Motorlu aracınızı uygun hızda kullanmalısınız. Eğer yüksek hızda kullanırsanız daha fazla yakıt harcarsınız. Hızı azaltarak tasarruf etmiş olursunuz.

Araçlarınızda klima varsa düşük hızda kullanmalısınız.Yakıt tasarrufu sağlamış olursunuz.
Araç kullanırken ani fren yapıldığında daha fazla yakıt harcanmış olur.
Aracı uygun devirde kullanılmalıdır. Eğer ışıklarda takıldıysanız aracınızı çalışır beklemek yerine kapatarak beklemelisiniz.. Çalışır halde beklerken daha fazla yakıt harcanmış olur. Aracınızı uygun viteste ve uygun devirde kullanmalısınız. Eğer uygun devir ve viteste kullanmazsanız daha fazla yakıt harcamış olursunuz.
Aracınızı yüksek hızda kullanırken camları açmak dada fazla yakıt harcamamıza sebep olur. Araca çok fazla yük bindirmek daha fazla yakıt harcamamıza sebep olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.