Elektrik Faturasın’da Tasarruf Yöntemleri

Merhaba sevgili okurlarım her geçen gün her şeye sürekli zam geliyor.Artık her konu da tasarruf yapmamız gerekiyor.Eğer bir de asgari ücretle çalışıyorsak daha çok tasarruf etmeliyiz. Yaşam şartları her geçen gün daha fazla zorlaşıyor.

Şimdi sizlere elektrik faturasında nasıl daha fazla tasarruf etmeliyiz yada neler yapmalıyız.
Evimizde kullanmadığımız odaların ışıklarını söndürmekle başlamalıyız.
Evde kullanmadığımız aletlerin fişini prizden çıkarmalıyız.Bunlar; Şarj aletleri kahve makinaları ve de açık olmayan televizyon fişi gibi.

Mutlaka kullanmadığınız teknolojik aletlerin fişini prizden çekmeliyiz. Çekilmeyen fişler enerji harcamaya devam ediyor.

Gün aydınlanınca mutlaka perdeleriniz güneşliklerini çekip gün ışığından daha fazla faydalanın.
Evimizde enerji verimliliği yüksek beyaz eşyalar tercih etmeliyiz.Buda bize %50 daha az elektrik faturası olarak geri döner.
Buzluktan çıkarıp yemek yapacağınız gıdaları buzu çözüldükten sonra pişirilirse daha az enerji harcanmış oluruz.Kalan yemekleri tencereyle buz dolabına koymadan önce soğuduğundan emin olduktan sonra yerleştirilmeli daha az enerji harcanmış oluruz.

 

Evinizde bulunan beyaz eşyaların bakımını ve temizliğini mutlaka düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Beyaz eşyaların kullanım kılavuzun okuyup ona göre ısı ayarını nelere dikkat edilmesi gerektiğine önem gösterilmelidir. Öncelik olarak buz dolabı ısı ayarını mutlaka yapılmalı ve buz dolabı arkası tozlanmış ise temizlenmeli. Temizlenmeyen buz dolabı daha fazla enerji harcar.

Evinizde kullanmış olduğunuz saç kurutma makinasını kullanırken ilk öncelikle saçınızı havluyla güzelce kuruladıktan sonra saç kurutma makinası kullanılmalıdır.
Eviniz’de kullanmış olduğunuz ampullerin mutlaka tasarruf ampul olduğuna dikkat ediniz. Ampullerin temizliğini mutlaka yapınız daha az enerji harcamış olursunuz.

Eğer yemek yaparken fırında pişecek ise yemeğin pişirme süresinden önce açıp kapatmayın. Acılan fırın kapağı ısının daha fazla harcanmasına sebep olur.

Evinizde kullandığınız bulaşık makinası ve çamaşır makinası dolmadan çalıştır mayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.