Doğal Gaz Faturaların da Tasarruf Yöntemleri

Merhaba arkadaşlar faturalarınız çok yüksek mi? geldi . Gelen zamlarla birlikte Doğal Gaz faturası çok fazla geldiyse artık tasarruf etmenin tam zamanı .

İlk öncelikle evinizde dış cephe yalıtımı yoksa evinizin ısınması çok zor olacaktır. Mutlaka dış cephe yalımı yaptırınız. Doğal Gaz faturalarında %5 oranında tasarruf sağlıyor.

Bir diğeri ise kombi ; kombi seçiminde yoğuşmalı kombiler tercih emeliyiz.Kombi bakımı ve petek bakımını mutlaka yaptırmayı unutmayınız. Petekleriniz tıkalı olduğu için odayı ısıtmayabilir.

Evinizi tasarruf yaparken kapı ve pencere den gelecek soğuğu kesmek için fitil ve sünger ile kapatarak soğuk havanın içeriye girmesini engellemiş oluruz. Eviniz soğumasını engellemiş olursunuz.

Gündüzleri güneşliklerini açarak güneş ışığından daha fazla faydalanabilir siniz.Akşamları da güneşliklerini kapatırsanız akşam hava daha soğuk olacağından içeriye soğuğun girmesini engellemiş olursunuz.

 

Kullanmadığınız odalarınızın peteklerini kapatabilirsiniz yada ayarını kısabilir siniz. Bir de mutlaka kullanmadığınız odaların kapı altından gelecek soğuğu engellemek için kapı altı süngerleri tercih ediniz.

Doğal gaz peteklerinin önünü sağını solunu hiç bir şey koymayınız çünkü sıcaklığın odaya yayılmasını engelleyecek eşyanız varsa mutlaka peteklerinizin önünü açınız. Eğer perdelerinizin önünü perdeler  kapatıyor sa mutlaka tekrardan düzenleyiniz. Eğer perdeleriniz çok uzun sa perdeleriniz için perde mandallarıyla kaldırırsanız peteğinizden gelen sıcaklıkla odanız daha sıcak olur.

Mutlaka petek arkalarına ısı yalıtım plakları tercih etmelisiniz. Isıyı odaya verir daha sıcak olur.
Evden çıkar ken yada uzun süre dışar da olacaksanız kombiyi kapatmak yerine kısmalısınız. Kapat aç yaparsanız daha çok enerji harcanacağından faturalarınız daha yüksek gelir . Bunun yerine kombi ayarınızı düşürmelisiniz bu şekilde evinize geldiğinizde evinizin ısı değeri sabit kalmış olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.