Akıllı telefonunuzdan istediğiniz işletim sistemini çalıştırın!

SoftwareBakery tarafından geliştirilen ve telefonunuzdan istediğiniz işletim sistemini çalıştırmanızı sağlayan DriveDroid hakkında bilmek istediklerinizi bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Akıllı telefonların hızla geliştiği günümüzde ceplerimizde artık birer bilgisayar taşır hale geldik. Özellikle Android işletim sisteminin esnekliği sayesinde neredeyse bir bilgisayarla yapabileceğimiz her şeyi akıllı telefonlarımızdan yapabilir olduk. DriveDroid sanırız bunun en güzel örneklerinden bir tanesi.

Cep telefonunuzdan istediğiniz bir işletim sistemini boot etmenize olanak veren DriveDroid ücretsiz bir uygulama. Telefonunuzun hafıza kartında bir bölüm ayırarak hafıza kartı içerisindeki bir .iso dosyasını bu alana mount edebilen bir uygulama olan DriveDroid ile bilgisayarınıza telefonunuzu bağlayarak istediğiniz live (canlı) işletim sistemini çalıştırabilirsiniz. DriveDroid’i kullanarak aynı zamanda telefonunuzun hafıza kartındaki belirli bir alanı Windows 8 ya da Windows 7 kurulum diski olarak kullanabilirsiniz.

Aslına bakarsanız DriveDroid ile yapabileceklerinizin sınırı yok. Örneğin virüs girmiş Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızı sadece boot ederek çalıştırabileceğiniz bir linux dağıtımı ile açarak virüsleri temizleyebilirsiniz ya da silinmiş belgelerinizi yine aynı yöntemle kurtarabilir veya komple disk yedeğinizi alabilirsiniz.

DriveDroid ile isterseniz Fedora, Ubuntu, Debian, Slitaz, Arch Linux, Gentoo gibi popüler linux dağıtımlarının son sürümlerini de zahmetsizce telefonunuza indirebilirsiniz.

DriveDroid’i kullanabilmeniz için telefonunuzda root yetkilerine sahip olmanız gerekmektedir.

DriveDroid ücretsiz bir uygulama olmasına karşın geliştiriciyi desteklemek adına $1.25 karşılığında (fiyatlar değişebilir ) uygulamayı satın alabilirsiniz. DriveDroid’in resmi sitesindeki kullanım kılavuzları son derece net ancak takıldığınız bir yer olursa yorum yazmanız yeterli olur.

 

Uygulmayı edinmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.softwarebakery.drivedroid.paid

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.