Android Sıkça Karşılaşılan Hatalar – Çözümleri

android hatalar için tavsiyeler

Android artık tüm Dünya’da en yaygın olarak kullanılan bir işletim sistemi haline geldi. Tabii ki bu kadar yaygın olarak kullanılması hatalarında çıkacağının göstergesi haline gelmiştir.

Şimdi sıkça karşımıza çıkan o android sorunlarından nasıl kurtulacağımızı ve çözüm üreteceğimizi gösterelim.

Android YAVAŞLIK – KASMA – DONMA Problemi

Bu sorun kullanıcıların en büyük sorunu diyebiliriz. Belirli bir kullanımdan sonra android cihazlar yavaşlamaya başlamaktadır. Ancak telefonun kullanım süresi dışında, telefonu yavaşlatan birçok katkı var. Birçok nedenden biri, uygulama sayısı ve uygulama türleri olabilir.

Çözümleri sıralayalım;

** Telefonunuzda Ayarlar —> Uygulamalar yolunu izleyerek buradaki yüksek boyutlu uygulamaları görebilirsiniz. Gereğinden fazla boyut yiyen uygulamalar kesinlikle telefonunuzun yavaşlık oranını etkileyebilir.

** Telefonunuzu yeniden başlatma gibi bir adetiniz yoksa periyodik olarak telefonunuzu yeniden başlatın. Bu androidin önbellek temizleme işlemi yapmasını sağlar.

**Sistem güncellemelerini takip ediniz. Eğer wifi ağında değilseniz güncelleme mesajları alamadığınız için güncelleme birikmiş olabilir. Tabii ki güncel sürüm kullanmadığınız için telefonunuzda yavaşlama olacaktır.

**Bir uygulamayı temizledikten veya kaldırdıktan sonra, çoğumuz uygulamanın geride bıraktığı dosyalara ve klasörlere bakmaz Oysaki silinen uygulama gerisinde bir dosya veya klasör bırakır… Bu gereksiz dosyalar saklama alanınızı işgal eder, bir takım problemlere neden olur.

Yetersiz Depolama Alanı

Sizde bir uygulama yüklerken depolama alanınız doldu, yeni bir uygulama yüklemek için depolama alanınızda yer açın problemini görürseniz, bu sizin telefon alanınız veya harici depolama alanınızın (SD kart) dolduğunu gösterir.

Çözümleri sıralayalım;

**Play storeda herhangi bir uygulamayı yüklemeye başlattığınız ve bu yükleme işlemi yarıda kesilirse bu yarıda kesilen kısım sizin telefonunuzda depolama alanı olarak kalacaktır. Bu alanı silmek için Ayarlar – Uygulamalar oradan Play Store uygulamasına girin. Burada tıkladığınız bölümde Verileri Sil seçeneği olacaktır. Bunu seçerek depolama alanınızı küçük bir miktar azaltabilirsiniz.

**CCleaner adlı uygulamayı Play Store aracılığıyla indirerek depolama alanınızı gereksiz verilerden kurtarmış olursunuz.

**Gereksiz uygulamalarınızı siliniz.

**Yüksek boyuta sahip uygulamalarınızı SD kartınız var ise oraya taşıyabilirsiniz.

 BATARYAM ÇOK ÇABUK TÜKENİYOR

Öncelikle belirtelim ki 2 yılını doldurmuş telefonlarınızın bataryası çok hızlı bir şekilde tükeniyorsa bu bataryanın ömrünü doldurduğunu belirtir.

Ancak yeni telefonunuzun da bataryası hızlıca bitiyor ise bu telefon uygulamaları ve bir takım donanım sorunlarından olabilir.

Çözüm önerilerine geçelim;

** Sürekli olarak wifi ağına bağlıysanız kullanmadığınız zamanlarda wifi bağlantısını kesmenizi öneririz. Çünkü wifi bağlantısı modem ile bağlantı kurması gerektiği için şarjınızı bitirmesi olasıdır.

**Uygulamalarınızı kontrol edin. Play Store harici kaynaklardan uygulama yüklemesi yapmayın. Örneğin başka sitelerden apk olarak oyun yüklemeyin. Çünkü apkli uygulamalarda kaynak kodlara müdahale edildiği için virüs girmesi olasıdır.

**Harici güvenlik uygulamaları kullanmayın. Mesela Play Storeda virüsten koruma adlı bazı uygulamalar mevcut. Bunları yüklemenizi önermem. Sistem bozukluğuna yol açabilmektedir.

PLAY STORE ÇÖKME SORUNU

Bu sorun fazla karşılaşılan bir sorun değildir. Ancak sıkıntı etmeyin çözümü çok basittir.

Uygulamalar kısmından Google Play Store uygulamasını bulun ve önbellek temizleme işlemini gerçekleştirin. Ardından telefonunuzu yeniden başlatın. Eğer sorun devam ederse

Google Play Services

Google Services Framework uygulamalarınında önbellek temizlemesini yapın.

System UI Durduruldu Hatası

Bu bir ana sayfa arayüz donma hatasıdır. Yukarıda yaptığımız önbellek temizleme işlemleri burada da geçerlidir.

Uygulamalardan System UI uygulamasını bularak önbelleğini temizleyiniz.

Sorun çözülecektir.

VİDEO BAŞLATILAMADI HATASI

İnternetten izlemek üzere video indirdiniz ve video başlatılamadı hatası alıyor iseniz, Play Store aracılığıyla VLC Media Player uygulamasını indiriniz.

Bu uygulama bir çok video türünü desteklemektedir.

İNTERNETE BAĞLANAMIYORUM

Mobil veriniz açık ancak internete bağlanamıyorsanız hat ayarlarınızda sorun var demektir. Eğer hiçbir ayar yapmadan bu hatayla karşılaştıysanız önce operatör firmanızı aramanız gerekir.

Ardından operatör yetkilisinin verdiği bilgileri telefonunuzun Ayarlar – Bağlantılar – Mobil Ağlar kısmından doldurabilirsiniz.

WİFİ AĞINI BULAMIYOR

Telefonunuz wifi ağını bulamıyor ise veya az çekiyor ise bu telefonunuzun wifi kartının sorunlu olduğunu gösterir. Donanımsal bir hatadır.

Yinede telefonunuzu yeniden başlatarak tekrar deneyiniz.

 

Telefonunuzda bu hatalardan birçoğu varsa size telefonunuzu sıfırlama yoluna gitmenizi öneririm. Yedeklerinizi ve kişisel verilerinizi alarak fabrika ayarlarınıza dönmeniz sizin için yararı olacaktır.

Telefonunuz eğer çok eski ise size root yapmanızı öneririm. Rootlamak hızlandıracağı gibi bazı riskleride vardır. Örneğin sisteminiz savunmasızdır. Telefonunuz artık dayanılmayacak kadar yavaşsa root sizi biraz daha ferahlatacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.