Sekonder Sjögren sendromu nedir ?

Sekonder Sjögren sendromu nedir ? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sekonder Sjögren sendromu nedir?

Sjögren sendromu, nem üreten bezlere hasar vererek tükürük ve gözyaşı oluşturmayı zor hale getiren bir otoimmün bozukluktur. Hastalığın ayırt edici özelliği, lenfositlerin hedef organlara sızmasıdır. Sjögren sendromu kendiliğinden ortaya çıktığında buna birincil Sjögren sendromu denir.

Halihazırda başka bir otoimmün hastalığınız varsa bu duruma sekonder Sjögren sendromu denir. İkincil Sjögren’ler ile durumun daha hafif bir versiyonuna sahip olabilirsiniz. Ancak yine de bir arada bulunan hastalığın belirtilerini yaşayacaksınız. İkincil Sjögren hastalığının en yaygın nedeni, başka bir otoimmün hastalık türü olan romatoid artrittir.

 

Belirtileri

Sjögren’in genel semptomlarında kuru gözler, ağız, boğaz ve üst solunum yolları vardır. Yemeğinizi tatmakta veya yutmakta zorluk çekebilirsiniz. Ayrıca öksürük, ses kısıklığı, diş sorunları yaşayabilir veya konuşmakta güçlük çekebilirsiniz. Kadınlarda vajinada kuruluk meydana gelebilir.

Sjögren’in birincil ve ikincil formları, aşağıdakiler dahil benzer belirtiler gösterebilir :

 • Yorgunluk
 • Bilinç kararması
 • Ateş
 • Eklem ağrısı
 • Kas ağrısı
 • Nöralji

Nadir Sjögren belirtileri:

 • Deri döküntüsü
 • Büyük gastrointestinal problemler
 • Karaciğer, böbrekler, pankreas veya akciğer iltihabı
 • Kısırlık veya erken menopoz

 

Sekonder Sjögren’ler aşağıdaki hastalıklarla da ortaya çıkabilir:

 • Romatoid artrit
 • Birincil biliyer kolanjit
 • Lupus
 • Skleroderma

Romatoid artrit belirtileri genellikle eklemlerde iltihaplanma, ağrı ve sertliği içerirken, Sjögren’e benzer başka semptomlara da neden olabilir. Bunlar şunları içerir:

 • Hafif ateş
 • Yorgunluk
 • İştah kaybı

 

Tedavi Yöntemleri

Sjögren veya artritin tedavisi yoktur, bu nedenle semptomları hafifletmek ve genel yaşam kalitenizi iyileştirmek için bazı yöntemler kullanılır.
Seçenekler şunları içerir:

İlaçlar

Eklemlerinizde ve kaslarınızda ağrı ve sızı varsa OTC ağrı kesicileri veya antiinflamatuar ilaçları deneyin. İbuprofen (Advil, Motrin) gibi steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar (NSAIDS) yardımcı olabilir.

Doktorunuzdan kortikosteroidler ve antiromatizmal veya bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar hakkında bilgi isteyin. Bunlar, iltihabı azaltarak ve vücudunuzun kendi sağlıklı dokularına saldırmasını önleyerek çalışır.

İkincil Sjogren’lerde, gözyaşı ve tükürük gibi salgıların artmasına yardımcı olmak için ilaçlara da ihtiyacınız olabilir. Kuru göze yardımcı olmak için reçeteli göz damlalarına ihtiyacınız olabilir.

Yaşam tarzı

Yaşam tarzınızdaki bazı değişiklikler, Sekonder Sjogren’ler ve RA ile mücadele etmenize de yardımcı olabilir. Birincisi, iyi bir gece uykusu çekerek ve gündüz molalar vererek yorgunlukla mücadele edebilirsiniz. Ayrı olarak doktorunuzdan esnekliğinizi arttırmanıza yarıyan ve kas, eklem ağrısına iyi gelebilecek egzersizler için bilgi almalısınız.
Düzenli egzersiz esnekliği artırabilir ve rahatsızlığı azaltabilir. Aynı zamanda uygun vücut ağırlığını korumaya yardımcı olur ve eklemler ile kaslar üzerinde daha az stres oluşturur.

Besin açısından zengin bir diyete geçmek sağlığınıza emin olun çok iyigelecektir. Balık ve bitki yağlarında bulunan bitki bazlı yiyecekler ve iltihap önleyici yağlarla yapıştırın. Şeker ve işlenmiş gıdalardan kaçının. Bunlar iltihabı artırabilir.

Artritiniz varsa, yoga, tai chi veya akupunktur gibi tamamlayıcı tedavilerle de rahatlayabilirsiniz. Hatta sıcak veya soğuk kompres uygulayarak ağrıları ve ağrıları geçici olarak hafifletebilirsiniz.

Ağız Sağlığı
Kronik ağız kuruluğu, ağız ve diş sorunlarına neden olduğundan uygun ağız hijyeni önemlidir. Şeker alımınızı sınırlayın ve düzenli diş muayeneleri yaptırın. Ağız kuruluğu için üretilmiş diş ürünlerini seçin ve her gün diş ipi kullandığınızdan emin olun.
Kuru dudaklar için yağ bazlı dudak kremi kullanın. Doktorunuz, ağrıyı ve iltihabı hafifletmek için ağız durulamaları veya merhemler önerebilir. Bunlar reçeteli ilaçlarınızla birlikte kullanılabilir.

Göz tedavileri
Evde havayı nemli tutmak için bir nemlendirici kullanın. Dumandan kaçının ve gözlerinizi rüzgardan koruyun. Gözlerinize zarar verebilecek makyaj veya cilt kremlerinden de uzak durmalısınız.

Uyurken göz damlaları kullanılabilir. Ancak gözlerinize damla veya jel uygulamadan önce doktorunuzla konuşun. Ayrıca, noktasal tıkanma adı verilen cerrahi bir prosedür, gözünüzdeki gözyaşlarını boşaltan gözyaşı kanallarını geçici veya kalıcı olarak kapatabilir. Yatmadan önce gözlere ılık kompres uygulamak, göz kapağı yağ bezlerini açabilir. Bu, korneanın korunmasına ve kuru göz semptomlarının azaltılmasına yardımcı olur.

Kaynak: Hastalık Belirtileri

5 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.