Hamilelikte Sigara İçmenin Bebeğe Verdiği Zararlar

Hamile iken sigara kullanmak (her zaman zararlıdır) , bebek ve anne üzerinde son derece olumsuz etkilere neden olur.

Sigaranın içerdiği zift, nikotin, karbon monoksit ve diğer zehirli maddeler, üst solunum yollarına, buradan bronşlara ve kana geçer. Böylece, solunum sistemi, kalp ve damarlar olmak üzere vücudun tüm organlarına zarar görür bunu zaten biliyorsunuz ama dikkat etmemiz gereken konu sadece kendinizi zehirlemiyorsunuz .Hamilelik esnasında, göbek kordonu yoluyla anne ve bebek kanı alışveriş halindedir. Annenin sigara ile aldığı tüm zehirli maddeler bu alışverişte bebeğe direk olarak geçer.

Sigaranın Bebek Üzerindeki Olumsuz Etkileri :

Erken doğuma neden olur.

Doğum zamanı gelmeden doğum anında açılan su kesesi erken açılarak bebek gelişimi tamamlamadan doğum yoluna girebilir .

Sigara, sizdeki oksijen kalitesini  ve kandaki bütün değerleri olumsuz etkilediği için otomatik olarak bebekte kordon ile bağlı olduğunuzdan kirli oksijen ve kötü kan değerleri sebebiyle olumsuz etkilenecektir.

Doğum gerçekleşmeden ölümlere sebep olabilir .Hamile iken sigara içen anne adaylarının düşük yapma ihtimali %50 daha fazladır

Gebelik zehirlemesi olabilir. Anne ve bebek hayatı riske girer.

Nikotinin damar büzücü, daraltıcı etkisi ile gebenin tansiyonu yükselebilir. Bu durum bebeğin beslenmesi ve gelişmesi üzerine olumsuz etki yapar.

Plasentanın erken ayrılmasına neden olur. Normal şartlarda doğum eylemi esnasında bebeğin doğumunu takiben plasenta ayrılır. Bu durum, tehlikeli boyutta kanamaya neden olur.

Doğum sonrası bebeğin solunum sıkıntısı olabilir. Erken doğan bebeklerde akciğer gelişemez ve bebek solunum sıkıntısı yaşar.

Lohusalık döneminde annenin süt miktarı azalır.

Anne sütünün besleyici değeri azalır.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.