Blog Sitenizin Okuyucu Sayısını Arttırmanız için 7 Öneri

web sitenize tarfik çekme yolları

Blog sitelerini ayakta tutan en önemli şey, yazıların okunması ve yorum yapılmasıdır. Aksi halde pek çok blog yazarında olduğu gibi blog yazmaktaki heyecan yavaş yavaş kaybedilerek kısa süre içerisinde blog ömrünü tüketmekteir. Blog sitesinde her ne kadar güzel ve faydalı içerikler yazılsa da onların paylaşılması, sitenin bir şekilde insanların görebileceği alanlara yayılması gerekir.

İşte sizler için fikir oluşturacak 7 öneri;

  1. Blog Ağları Kurun, Katılın

Diğer blog yazarları ile bir blog ağı kurun. Özellikle konular üzerinden bloglarınızı mention yaparak, ziyaretçilerinizin ister istemez sitenize yönlenmesini sağlayın. Bu şekilde bir ağ, kısa süre içerisinde sizi yükseltecek ve daha fazla kişiye ulaşmanızı sağlayacak. Fakat bu noktada kaliteli içeriği kesinlikle es geçmeyin.

  1. Mail ve forum imzalarınızda tanıtım yapın

Özellikle forum sitelerinde takılıyorsanız ve etkin bir profiliniz varsa, mutlaka imzalarınızda sitelerinizin linkini yazarak paylaşım yapın. Böylece her yorumunuzda siteniz de potansiyel ziyaretçilerinize görünecektir. aynı şekilde mail imzanıza da ekleyerek insanlara ücretsiz tanıtım yapın.

  1. Ücretsiz paylaşımlar yapın

Herhangi bir konuda e-kitap, eklenti, script gibi paylaşımlar yapın. Ücretsiz olarak sunacağınız bu paylaşımlar için bile çok kişi sitenizi takibe alacaktır.

  1. Yorum alanınızı canlı tutun

Yorum alanında ziyaretçileriniz arasında tartışma yaratmak (Konu hakkında fikir kavgası|iyi anlamda) siteniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri olacaktır. Bu sayede konular hep güncel kalacak, ziyaretçiler tekrar cevap yazmak için sitenize geri gelecektir.

  1. Tagları Kullanın

Konunuzda ve özellikle imleme yaptığınız, konularınızı paylaştığınız sosyal medyada etiket sistemini etkili bir şekilde kullanan. Abartıya kaçmadan konunuzu özetleyecek en fazla 5 etiket yeterli olacaktır.

  1. RSS imkanından yararlanın

Blog yazarlarının takip edilmesi en çok RSS programları aracılığı ile olmaktadır. Bu nedenle sitenizin RSS ayarlarında herhangi bir sorun olmadığından emin olun. İçeriğiniz güzel olduğu sürece RSS takibinde olan kişiler yazılarınızın devamı için sitenize mutlaka uğrayacaktır.

  1. Abonelik formları açın

Sitenizin uygun alanlarında siteniz hakkında kullanıcıları mail yolu ile haberdar edebileceğiniz mail abonelikleri bölümünü kullanın.

Tüm bunlar sitenizi geliştirecek, daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayacak yollar arasındadır. Sitenizin durumuna ve ilgilendiği alanına göre çok daha fazla çeşitlendirilebilir. Bu noktada sadece tek şeyin önemli olduğu unutulmamalıdır:

8.Forumlarda Konu Devamı Şeklinde Paylaşım

Kaliteli ve faydalı olduğu düşündüğünüz yazılarınızın hakkettiği trafiği çekmediğini düşündüğünüz yazılarınızın bir kısmını forum sitelerinde paylaşın devamını okumak için aşağıdaki link’e tıklayınız gibi forum sitelerine konu açarak ziyaretçi çekebilirsiniz

İÇERİK

İçeriğiniz zayıfsa bu adımları doğru bir şekilde yapsanız bile sitenize giren kişi tekrar siteye dönmeyecektir.

6 yorum

  1. Güzel paylaşım için teşekkürler birde ek olarak wordpress kullanıcıları için widgetlere populer konular yerine eski konuları ekleseler yada son yorumlar widget’inde görünmesi için eski konulara yorum yapsalar hit getirebilirler

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.