Etkili Makale Yazmak için İpuçları

Merhaba değerli arkadaşlar

Sizlerde biliyorsunuz seo için en büyük etmen web sitenizdeki içeriklerin kaliteli olması ve ziyaretçileri bu makaleler sonucunda web sitede tutmaktır,Bu sebepten sizlere bazı ipuçları vereceğiz

Kendi deneyim ve tecrübelerimle maddeler halinde nasıl makale girilir, nasıl iyi makale yazılır onları anlatacağım. Anlatım wordpress üzerinedir. Makale girmek ve okuyucularınıza yazılarını ulaştırmak için en iyi yol wordpress’tir. Bu yüzden bir çok kullancısı var. Neyse konuyu dağıtmadan hemen başlayalım.

1-Girdiğiniz yazılardaki önemli yerleri italik veya kalın fontta yazın. Bu şekilde google botları o kelimelere daha çok ağırlık verecektir. Önemli yerleri kalın fontta yaparsanız google örümcekleri önce orayı algılayacak ve kalın fonttaki kelimelere yönelecektir. Kalın, italik, altı çizgili vs. vs.

2-Makale başlığınızı özgün girin. Klasik bir başlık olmasın. Örneğin: Araba Fiyatları gibi bir başlık çok düz bir başlık ve bu tür başlık açan bir çok site var ve sizin bu siteler arasında yükselmeniz çok zor. Google her zaman özgün ve farklı olanı arar. Bu yüzden başlığınızı Yükselen Borsada Araba Fiyatları diye açarsanız hem dikkat çekici olursunuz hem google tarafından daha çok sevilirsiniz.

3-Makalelerinizi 250-300 kelimeden az yazmayın. 150 kelimelik bir makale ile 400 kelimelik bir makale arasında çok fark vardır. Bu yüzden olabildiğine uzun yazın. Ayrıntılara bolca yer verin ve makalelerinizi örneklerle süsleyin.WordPress sisteminde yazı eklerken alt tarafta kelime sayısı yazar oradan takip edebilirsiniz kaç kelime olduğunu.

4-Etiketlerinizi konunuza göre girin. Android hakkında yazdığınız bir yazıya gidip te seo hakkında bir etiket girmeyin. Konu ile etiketleriniz birbiryle uyumlu olsun. Az ve öz etiket girin. Ufak bir ipuçu vereyim. Girdiğiniz makalenin başlığını googlede aratarak farklı alternatif arama sonuçlarına bakın. Örneğin başlığınız google optimizasyonu, bu başlığı googlede aratın alt önerilerde google optimizasyonu nasıl yapılır, google optimizasyonu fiyatları, google optimizasyonu fiyatları gibi alt öneriler göreceksiniz. Bu önerileri etiket olarak girin. Hem google tarafından sevilir hem de ziyaretçi çekersiniz.

5-Permalink (Sef url) ayarlarınızı mutlaka yapın. WordPress‘in vazgeçilmezidir kalıcı bağlantılar. Kısaca anlatalım. Ayarlar>Kalıcı Bağlantılar’a girerek Özel yapıyı seçip kutucuğa /%postname%.html yazın. Bu şekilde yazdığınız makalelerin başlıklarının uzantısı .html olarak çıkacak ve sef url yapmış olacaksınız. Html uzantısı google’ın en sevdiği uzantılardan biridir. Çok faydalı olacaktır ve arama sonuçlarında sizi çok üst sıralara çıkartır

6-Makalelerinize en az 2 kategori seçin. 2′den fazla kategori anlamsızdır. Oluşturduğunuz kategorilerden konunuzla ilgili olan 1 veya 2 taneyi seçin. İşi fazla abaratmayın.

7-Makelerinize girdiğiniz etiket sayısı 10′u geçmesin. Fazla etiket zararlı olabilir. Herkes farklı bi şey söyler etiket sayısı hakkında ama bence 10′u geçilmemelidir. Spam olarak gözükebilirsiniz. Hatta r10′da meta tag için kategori bile açılmıştır.

8-Konularınıza resim eklemeyi ihmal etmeyin. Mutlaka her yazınıza resim ekleyin. Bu sitenizi zenginleştirir, hoş durmasını sağlar ve google sever. Resimlerinizi kendi sunucunuza atın. Ziyaretçi çekmek için bir yol bu da. Önceki makelelerimde anlatmıştım. Her eklediğiniz resme bir alt tag girin. Resim girme işini abartmayın. Bir konuya 10-15 tane resim fazla gelir. İşin bokunu çıkarmaya gerek yok.

9-Konularınız canlı olsun. Video ekleyin, Flash kullanın vs. vs. Düz bir yazıdan ibaret olmasın. Bu hem ziyaretçileri sıkar hem de google sevmez. Yazılarınızı renklendirin, kalınlaştırın bazı kelimeleri kısacası renkli olsun konunuzun. İnsanlar görünce okumaktan kaçmasın. Yazınız, ziyaretçiyi kendine çeksin.

10-Çok uzun yazıları more etiketi ile kısaltın. Anasayfada çok uzun bir yazı hem ziyaretçiyi iter, hem sitenizin geç açılmasını sağlar hem de google sevmez. Uzun yazınızın orta yerine more etiketi koyarak devamını oku şekilinde bir buton veya link ile kısaltın.

6 yorum

 1. Etkili makale yazmanın en etkili yolu yazacağınız makale için kullanacağınız anahtar kelime kümesinin analizini en iyi şekilde yapmaktır. Örnek anahtar kelimemiz wordpress seo olsun bu anahtar kelimedeki ilk 10 hatta 20 sayfayı inceleyip ortak noktaları bularak hareket etmektir.

  Makalenin ne şekilde yazıldığı önem taşırken kullanılan resimler h2 h3 kombinasyonlarına kadar inceleyip derin bir araştırma yapmak gerekir. Aynı zamanda makalenin kaç kelime olacağı bile çok büyük önem arz etmektedir.

  Makaleyi verilere göre yazdınız ama yazdıgınız makale baktınızki 3 sayfa da burada devreye sitenizin rank deşerleri girmektedir. Sitenin yaşı domain süreniz sitenizin hızı vs vs vs.

  Ve yeni bir site iseniz kesinlikle içerik sitelerinde sözde %100 seo uyumlu makalelerden almamanız gerekir. İçerisinde hiç bir anahtar kelimeye yer verilmeyen seo ile uzaktan yakından ilgisi olmayan yazılar sadece ve sadece haber sitelerinde ve günlük ciddi takipcisi olan sitelerde değer görmektedir.

  Makale yazmak 2 3 saatte olacak iş değildir ki biz dahil hepimiz ne kadar çok içerik üretirsek o kadar cabuk yükseliriz mantığındayız.

  Bu mantığı kırmak gerekir ne kadar kaliteli içerik üretirsen o kadar cabuk yükselirsin. Ve 100 kelimesi 1 TL den makale olmaz. Olur ama bi bakın bakalım makaleniz kaç hit alır.

 2. Kimse kalite derdinde degil ki 100 kelimesi 50 kurusdan yazdırma pesindeler ne bekliyoruz ki zaten googlede ne arasak haber sitelerinin spamlari doldurmuş ne etkili makalesi

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.