Nofollow Dofollow Ayrımı

backlink türleri

Backlink denilince akla gelen önemli iki kavram : Nofollow ve Dofollow. Peki nedir bu nofollow dofollow ayrımı bu konumda onu irdeleyeceğiz.

Nofollow‘u Türkçeye çevirdiğimizde takip etme gibi bir anlam çıkıyor. Pagerank değeriniz yüksekse veya sitenize seo çalışması yaptırdıysanız konularınızda veya footerınızda kısacası sitenizin neresinde link varsa hepsini nofollow yapın.

Sitenizden çıkan linkleri nofollow yaparak o siteye güvenmediğinizi belirtmiş olursunuz. Şöyle bir durum: ben bu siteye link veriyorum ama bu siteye güvenmiyorum, bu sitenin benimle bir alakası yok mesajını Google‘ye vermiş oluyorsunuz. Nofollow link candır, kandır. Pagerankınız düşmesin artsın istiyorsanız sitenizden çıkan linkleri nofollow yapın. Nofollow sayesinde sitenizin çöplük olmamasını sağlıyorsunuz.

Google her zaman nofollow linkleri sever ve bu tür link vermenizi ister. Nofollow etiketi olduktan sonra isterseniz milyon tane link çıkışı olsun sitenizden hiç bir zararı olmaz. Nofollow etiketi sayesinde karşıdaki site vermiş olduğunuz linkten faydalanamaz, pagerank değerine etki etmez. Backlink alırken verdiğiniz linkin nofollow olmamasına dikkat edin. Aksi takdirde hiç bir işe yaramaz. Linklerimi nasıl nofollow yapabilirim diyenler için örnek bir nofollow etiketi vereyim :

1
<a href="”https://webfaresi.net”" rel="”nofollow”">Blogizm.Us</a>

Gelelim dofollow‘a. Kısaca şöyle özetleyebiliriz; Nofollow etiketi olmayan tüm linkler dofollowdur.  Türkçe anlamı takip et oluyor. Yani bu siteye güveniyorum, bu siteye kefilim demek. Dofollow link verdiğiniz site bundan olumlu etkilenir ve pagerank değerine olumlu yansır.

Eğer çok fazla dofollow link çıkışı yaparsanız bu sefer siz olumsuz etkilenirsiniz. Olabildiğince az sayıda link vermeye çalışın çünkü dofollow linkler sizin pagerank değerinizi düşürebilir. Örneğin pagerank değeriniz 3 ve siz 1 veya 0 pagerank değerine sahip 15 tane siteye link verdiniz. Kesinlikle olumsuz etkilenirsiniz ve pagerank değerinizde düşüş yaşanabilir. İstisnalar kaideyi bozmaz, google‘ın sağı solu belli olmuyor. Fazla dofollow link siteyi spam’a ve çöplüğe çevirir ve size hiç bir faydası olmaz. 1-2 link çıkışı olan sağlam bir siteden link almak var birde 10 u aşkın link çıkışı yapmış siteden link almak var. Örnek olarak dofollow kodunu da verelim :

1
<a href="”https://webfaresi.net”" rel="”dofollow”">Blogizm.Us</a>

İlla yukarıdaki kod gibi olmasına da gerek yok. Daha önce de söylediğim gibi nofollow etiketi olmayan tüm linkler dofollowdur.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.