Pilonidal Sinüs Hastalığı (PNS) Nedir?

Pilonidal Sinüs

Pilonidal sinüs (PNS), kalçanın üst kısmındaki yarıkta oluşan küçük bir kist veya apse. PNS’de genellikle kıl, kir ve pislik bulunur. Ağrıya neden olabilir ve sıklıkla virüs bulaşabilir. Enfekte olursa, sızıntıya ve kanamaya neden olabilir. Kötü kokusu olabilir. Halk arasında kıl dönmesi olarakta bilinir.

PNS, çoğunlukla erkekleri etkileyen ve aynı zamanda genç erişkinlerde de sık görülen bir durumdur. Ayrıca taksi şoförleri gibi çok oturanlarda daha sık görülür.

Pilonidal Sinüs Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Bu durumun kesin nedeni bilinmemekle birlikte, sebebinin değişen hormonların (ergenlik sonrası oluşan), saç büyümesinin ve giysilerin sürtünmesinin veya uzun süre oturmanın bir kombinasyonu olduğuna inanılmaktadır.

Sürtünmeye neden olan aktiviteler, oturma gibi, bölgedeki kılları cildin altına sokmaya zorlayabilir. Vücut, bu kılları yabancı bulduğu ve kendisine karşı bir bağışıklık tepkisi başlatır. Bu bağışıklık cevabı kılların çevresinde kist oluşturur.

Pilonidal Sinüsün Belirlenmesi ve Enfeksiyon Belirtilerinin Tanınması

İlk önce, cildinizin yüzeyinde küçük, çukur şeklinde belirgin bir depresyon belirtiniz olmayabilir. Bununla birlikte, depresyon enfekte olduğunda, hızla bir kist (sıvı ile dolu kapalı bir kesede) veya apse (pusun toplandığı şişmiş ve iltihaplanmış bir doku) haline dönüşür.

Bir enfeksiyon belirtileri şunları içerir:

 • Otururken veya ayakta iken ağrı
 • Kist şişmesi
 • Kızarıklık
 • Püskürtülür veya apseden boşalır ve kötü bir kokuya neden olur
 • Lezyon çıkıntılı kıl
 • Birden fazla sinüs yolunun oluşması veya deride delik oluşması

Düşük dereceli bir ateş de yaşayabilirsiniz, ancak bu daha az yaygındır.

Pilonidal Sinüsler Nasıl Tedavi Edilir?

Konservatif Tedavi

Rahatsızlığınız erken teşhis edildiyse şiddetli bir ağrı yaşamıyorsanız ve iltihap işareti yoksa, muhtemelen doktorunuz geniş spektrumlu bir antibiyotiği reçete edecektir, bu da geniş bir bakteri muamelesine tabi tutan bir antibiyotiktir. Bunun sinüs travmasını iyileştirmeyeceğini, ancak enfeksiyon ve rahatsızlıktan kurtulma sağlayacağını bilmek önemlidir. Doktorunuz size bir takip muayenesi yaptırmanızı, kıllarınızı düzenli olarak çıkartmanızı veya traşlamanızı ve hijyen konusunda özel dikkat göstermenizi önerir.

Lancing

Bu prosedürden önce, doktorunuz lokal anestezi verecektir. Daha sonra abseleri açmak için bir neşter kullanırlar. Apse içerisindeki kılları, kanları ve apseleri temizleyecekler.

Doktorunuz yarayı steril sargı ile paketleyecek ve içten dışa doğru iyileşmesine izin verecektir. Yaranın genellikle dört hafta içinde düzelmesi gerekir ve bir çok hastada başka tedavi gerekmez.

Fenol Enjeksiyonu

Bu tür bir tedavi için, doktorunuz önce size bir lokal anestezi verecektir. Daha sonra kist içine antiseptik olarak kullanılan kimyasal bir bileşik olan fenolü enjekte edeceklerdir. Bu işlemin birkaç kez tekrarlanması gerekebilir. Sonunda, bu tedavi lezyonun sertleşmesine ve kapanmasına neden olacaktır.

Bu tedavinin rekürrens oranı çok yüksektir. Bu nedenle, çok nadir görülür. Doktorlar, bazı vakalarda tedavi seçeneği olarak cerrahiye dönerler.

Ameliyat

Tekrarlayan bir PNS’niz varsa veya birden fazla sinüs yolunuz varsa, doktorunuz cerrahi bir prosedür önerecektir.

Önce bir lokal anestezi verilir. Ardından, cerrah lezyonları açar ve tüm kıl ve enkazları çıkarır. Bu işlem tamamlandıktan sonra cerrah yaraları dikerek kapatacaktır.

Ameliyattan sonra, doktorunuz pansumanların nasıl değiştirileceğini açıklar ve kılları dökülmesini önlemek için traş edilmesini önerir.

Pilonidal Sinüs Hastalığına Yönelik Görünüm Nedir?

Bozukluğun ciddiyetine ve tedavinin türüne bağlı olarak, PNS genellikle 4-10 hafta içinde giderilir.

Pilonidal Sinüs Hastalığına Bağlı Hangi Komplikasyonlar Var?

PNS’den kaynaklanabilecek bir takım komplikasyonlar vardır. Bunlar arasında yara enfeksiyonu ve operasyondan sonra dahi PNS rekürrensi sayılabilir.

Yaranın bulaştığına dair işaretler şunları içerir:

 • Şiddetli acı
 • Şişmiş cilt
 • Yüksek ateş
 • Yara alanından sızan kan ve apse
 • Yaradan gelen kötü bir koku

Pilonidal Sinüs Hastalığını Nasıl Önleyebilirim?

PNS’in tekrar tekrar oluşmasını önlemek için, bölgeyi günlük olarak hafif bir sabunla yıkayın, sabunların tamamen çıkarıldığından emin olun, alanı tamamen kuru tutun ve uzun süre oturmaktan kaçının.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.