WordPress Sitelerde Açılış Hızını Düşürmek için 8 Yöntem

Sitenizin açılış hızı, gerek ziyaretçileriniz gerek de Google için oldukça önemlidir. Günümüzde sitenizin açılış hızının ne kadar olduğunu, hangi dosyaların daha uzun sürede yüklendiği ve sitenizin hangi bölümünde sitenizin açılışını yavaşlatan bir eklentinin bulunduğunu öğrenmek mümkündür. Bu araçları kullanarak sitenizde açılış hızını daha da kısaltmanız mümkündür.

WordPress altyapısı kullanan kişiler ise bu işlemleri eklentiler sayesinde daha kolay bir şekilde yapabilmektedir. İşte sizler için derlediğimiz sitenizin açılmasını daha da hızlandıracak 8 yöntem;

Hızını Test Edin

Bu altda sayacak olduğumuz yöntemleri uygulamadan önce web sitenizin açılış hızını test edin ve farkı görün verdiğimiz hız test siteleri herkes tarafından kabul gören sitelerdir bilgilerine her türlü itibar edilir zaten bir tanesi google hizmeti seo adı altında tüm zamanımızı ayırdığımız arama motorunun uygulamasına güvenmeyelim mi 🙂

Kullandığınız eklenti sayısını minimum tutun

Sitede kullandığınız her eklenti, sisteminizi yoracaktır. Bu nedenle gerçekten ihtiyacınız olan eklentileri kullanmanız önemlidir. Bu konuda eklentilerin zararlı olmasından daha çok tüm eklentilerin sitenizde bazı işlevleri yerine getirmek için çalıştığını dikkate almak gerekir. Bu da ister istemez arka planda işleyen işlerin gecikmesini ve sitenizin açılışının gecikmesini sağlayacaktır. Bu tür durumlarda W3 Total Cache eklentisini kullanmanız sisteminizde gözle görülür derecede bir hızlanmaya yol açacaktır.

Resimlerinizi optimize edin

Sitelerdeki yüklenme hızını en çok etkileyen etkenlerin başında sitede kullanılan görseller gelmektedir. Özellikle optimize edilmeyen, ölçeklendirilmeyen ve Google üzerinden boyutuna bakılmadan siteye atılan resimler yüksek boyutlarda olabilmektedir. Özellikle internet hızı düşük olan kullanıcılarda, resimlerin yüklenmesi bu nedenle uzun sürebilmektedir. Bu tür durumlarda Smush.İt eklentisini kullanmanız yeterli olacaktır. Smush.İt, sunucu olarak sitenizi kullanmadığı için sitenizi de yormayacaktır.

Flashtan uzak durun

Flash eklentilerin ve görsellerin yüklenmesi gecikmeye sebep olduğu gibi günümüzde pek çok mobil cihazda desteklenmediğinden dolayı görülememektedir. Bu nedenle flash kullanmaktan kaçınmalısınız.

Temanızı iyi seçin

Temaların artık tasarım ve kodlama aşamasında en çok dikkat edilen noktası seo uyumlu olmasıdır. Buradaki seodan kasıt ise, olabildiğince az ve temiz kodlarla, sitenin hızlı ve stabil şekilde çalışmasıdır. Bu konuda GTMetrix gibi sitelerden ya da eklentiler sayesinde temaların nasıl çalıştığını, hangi bölümlerinin gecikmeye neden olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu konuda özellikle Genesis temaları oldukça popülerdir ve iyi bir seçimdir.

WordPress için uygun bir sunucu seçim

Günümüzde hosting olayında çerez parasına hizmet sunan firmalar türemiş durumda. Fakat sitenizde sunucu kaynaklı bir sorun olsun istemiyorsanız mutlaka kaliteli bir site ile çalışmanız gerekiyor. Yabancı sunucuları da tercih edebilirsiniz. Zira zaman zaman indirim kodları ile birlikte çok uygun seçenekler bulunuyor.

CDN ile bulutun gücü

Bulut sistemlerini kullanmak siteniz için yapabileceğiniz en iyi işlerin başında gelmektedir. Bu konuda CDN kurarak, sitenizi bulut sunuculara bağlayabilirsiniz. Bu uzmanlık gerektirir. Yazılımcınızdan bu konuda yardım alabilirsiniz. Ya da bu konuda paylaştığımız yazıları okuyarak bilgi alabilirsiniz.

Reklamlara dikkat!

Sitedeki açılış hızını etkileyen diğer bir etken de reklamdır. Reklamlar özellikle hareketli bannerlar şeklinde hazırlandığından boyutları yüksek olabilmektedir. Üstelik çoğunlukla (Adsense ve diğer PPC siteleri gibi) dış sitelerden çağırıldığından dolayı açılışı geciktirmektedir. Bu konuda en iyi site Adsense’dir. Kullandığınız reklamları bu açıdan da incelemeniz iyi olacaktır.

 

Önbellekleme Mutlaka Kullanın

Web sitenin aktif ziyaretçi sayısına göre eklentilerinizin site açılış esnasında bir çok işlem,sorgulama,çağırma vs gibi ziyaretçi sitenize geldiğinde bu işlemler gerçekleşmekte ve sitenizin hosting değerlerine göre  belirli bir zaman aralığında tamamlanıp gösterim sağlanmaktadır Webmasterlar’ın kullandıkları seo ve site analiz gibi araçların ekserisinde site açılış hızı 1-5 saniye aralığında uygundur ama herkes webmaster değil ve teknik olarak bakmıyorlar olaya bir siteye girildiğinde bir kaç saniye açılmasın hemen internet sitesinden çıkıyorlar mobil verilerinide aç kapa yaparak arayışlarına devam ediyorlar sabırsız olduk desek yeridir ,Önbellekte burada devreye giriyor bazı eklentilerle web sitenizin stabil halinin belirli bir alanda hali hazırda kayıt edilip ziyaretçilere gösterimdir hazırda olan bir sistemin gösterilmesi ortalama eğer düzgün optimize ile 0.5 veya 2 saniye arasında değişim sağlar ve hosting yada sunucunuzun büyük ölçüde rahatlamasını sağlar,

Birde önbellekleme konusunda  sadece sizlerin değil hosting firmalarında kullandıkları sistemler  yada sizlere hizmet olarak verdiği cache’leme sistemleri mevcuttur bu konuyu aslında hosting seçimi başlığı altında vericektim ama bu konuyla daha ilgili olduğunu düşündüğüm için bahsetmek istedim şuan örnek ile açıklamak istedim şuan bizim hizmet aldığımız hosting firması bizlere sunduğu hizmet ile tüm sitemiz otomatik olarak önbellekleniyor ve bizim hiçbirşey yapmamıza gerek kalmıyor wordpress’lerde olmazlardandır cache eklentisi ama biz hosting firması sayesinde kullanmıyoruz reklam yapmamak için bahsetmiyorum whoisler açık siz bakarsınız

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.