Facebook Paylaşımında Doğru Resmin Çıkması

wordpress yazılardaki görsellerin facebook paylaşımında doğru çıkması

Pek çok web site yöneticisinin sorunlarından birisi, yazının paylaş butonları aracılığı ile Facebook’ta paylaşılması sırasında doğru görselin çıkmamasıdır. Bu özellikle günde paylaşım sayısı yüksek olan kişiler için ciddi bir sorun oluşturmaktadır. Zira tüm konuların resimleri ile tek tek Facebook üzerinden paylaşılması ciddi bir emek ve zaman istemektedir. Bunun yanında ziyaretçilerin site üzerinden herhangi bir konuyu paylaşmak istediğinde görselin doğru bir şekilde çıkmaması -ki özellikle konuyla alakasız saçma resimlerin paylaşımda çıkması- ciddi bir itibar kaybıdır.

Facebook’ta yaşanan bu sorun iki şekilde gerçekleşmektedir;

  1. Hiçbir şekilde görselin çekilmemesi
  2. Konuyla alakasız yanlış görselin çekilmesi

Bu tür durumlarda dikkat edilmesi gereken bir nokta da paylaşım sırasında birden fazla resim çekilebilmektedir. Bu sırada, resim üzerinde bulunan oklarla doğru resmi seçebilmeniz de mümkündür.

Facebook’ta doğru resmin paylaşılması

WordPress sitesi sahiplerinin Facebook paylaşımlarında doğru bir şekilde yapabilmesi için Facebook Like Thumbnail adında bir eklenti geliştirilmiştir. Ashfame tarafından geliştirilen bu eklenti sayesinde site üzerinde yaşanan bu sorunları çözümleyebilirsiniz.

Facebook Like Thumbnail 

Facebook Like Thumbnail WordPress Eklentisi

WordPress sitesi olanların yararlanabileceği bu eklentiyi, Facebook Like Thumbnail adresinden indirebilirsiniz. Eklentinin kurulum sonrasında ayarlar bölümünden görsel ayarlarını yapabilirsiniz. Dilerseniz default bir resim atayarak, resim sorunları yaşanan diğer durumlarda çıkmasını istediğiniz ana bir görsel seçebilirsiniz.

 

Facebook’ta yaşanan güncellemeler nedeniyle eklentide güncelleştirmeler yapılabilmektedir. Bu nedenle eklentinizi güncel tutmanızı öneririz.

 

Like Thumbnail

 

Facebook Like Thumbnail eklentisiz kurma

Eklenti kurmak istemeyen site yöneticileri için kodlarla bu işi çözümlemek de mümkündür. Bunun için kullandığınız temanın function.php dosyasına bir takım kodları eklemeniz gerekir. <?php ve  ?> tagları arasına girmeniz gerekir. Ayrıca kodları eklerken, default görsel linkini, siteniz üzerinden ayarlamanız gerekir.

/** * Function which sets the first image of the post as the thumbnail which shows up on FB like and share */ add_action( ‘wp_head’, ‘fb_like_thumbnails’ ); function fb_like_thumbnails() { global $posts; $default = ‘DEFAULT GÖRSEL LİNKİ‘; $content = $posts[0]->post_content; // $posts is an array, fetch the first element $output = preg_match_all( ‘//i’, $content, $matches); if ( $output > 0 ) $thumb = $matches[1][0]; else $thumb = $default; echo “\n\n \n\n \n\n”; }

Hepsi bu kadar…

Paylaşımımızın yararlı olduğunu düşünüyorsanız, sosyal ağlar üzerinde paylaşarak bize destek sağlayabilirsiniz.

Yaşadığınız sorunlar için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.