WordPress’te Sağ Tıkı Engelleme

sağ tık engelleme

Sitelerin en büyük problemlerinden birisi de özenle hazırlanan içeriklerin, başka siteler tarafından kopyalanarak alınması. Bu konuda mücadele etmek her ne kadar yetersiz kalsa da basit bir kaç yöntem ile kopyalanma oranının azaltabilirsiniz. WordPress’de bu uygulamayı yapmak için WP-Copyright-Protection adlı eklentiyi indirerek kurmanız yeterli olacaktır. Eklenti sayesinde sitenizden içerik çalınmasını bir nebze de olsa engelleyebilirsiniz. WordPress sitelerde bu tip önleyici eklentilerin benzer örnekleri bulunsa da WP-Copyright-Protection, bu konuda en çok tercih edilen eklentilerden birisidir.

WP-Copyright-Protection

https://wordpress.org/plugins/wp-copyright-protection/

Sitenizde herhangi bir şekilde sağ tık yapılmasını önleyen bu eklenti, yazılarınızın ve aynı zamanda sitelerinizde kullandığınız görsellerin alınmasını engelliyor. Eklentiyi WordPress admin panelinizden WP-Copyright-Protection yazarak ya da WordPress sitesi üzerinden indirerek kurabilirsiniz.

Eklenti notu: Eklentinin kullanımı ile herhangi bir sorun yaşayanlar subject=wp-copyright-protection başlığı ile dligthart [at] gmail.com adresine mail atabilir.

Kişisel blog notu: Bu tip eklentiler ileri düzeyde olan internet kullanıcıları için yetersizdir. Ekran görüntüsü alma araçları ile görseller alınabildiği gibi tarayıcı üzerinden Javascript çalışmasın engelleyerek yazılar kopyalanabilmektedir. DMCA gibi içerik koruyucu uygulamaları kullanmanız bu açıdan daha yararlı olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.