WordPress Config Dosyası Yerini Değiştirme

güvenlik

WordPress, açık kaynak kodlu ve gelişime açık olduğu için güvenlik önlemlerine daha fazla bir önem verlimesini gerektirmektedir. Zira, güvenlik önlemi almamış sitelerin, dosyaların nerede tutulduğunu bilmek oldukça kolaydır. Özellikle WP-Config gibi ayar dosyalarının yer aldığı dosyalar için önlem almak gerekmektedir. Yapılacak bir kaç önlem ile WP-Config dosyasınızı görünmez kılabilirsiniz.Bu yapılan basit işlem sizi birçok hack tools’un otomatik olarak config bilgilerinizi çektiği config dosyanız için not found yada bypass çekildiğinde korsan karşısında fake bilgiler ile web sitenizi korumak adına büyük işlemler yapmış olursunuz

WP-Config Nasıl Değiştirilir?

WordPress sitenizde yapılan işlemler bir veritabanına kaydedilir ve bu veritabanı bilgileri WP-Config.php‘de yer alan bilgilerden çekilmektedir. Bu bakımdan WP-Config, veritbanınıza giden yol için oldukça önemlidir ve şifrelerinize kadar bu belgede tutulmaktadır. Bu belgenin yerini istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, gerekli değişikliği yaptıktan sonra WP-Config.php’nin yeni yerini sisteme bildirmektir.

Bunun için wp load.php dosyasını açarak aşağıdaki ayarları yapmanız yeterli olacaktır. Buradaki yeni yer yerine, wp-Config.Php’yi taşıdığınız yeri yazmanız yeterlidir.

 

if ( file_exists( ABSPATH . ‘YENİYER/wp-config.php’) ) {
/** The config file resides in ABSPATH */
require_once( ABSPATH . ‘ ‘YENİYERwp-config.php ‘ );

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.