CryptoLocker virüsünün şifrelediği dosyalar nasıl kurtarılır?

CryptoLocker virüsünün şifrelediği dosyalar nasıl kurtarılır?

Son zamanların en popüler virüsü.CryptoLocker virüsünü bilgisayarınıza sızma mantığı olarak, Ttnet üzerinde mail göndermiş gibi görünüp borcunuz olduğunu belirten linke tıklamanızı sağlayan kötü yazılım içeren bir virüs.

 

 

Mail üzerinden gelen bu linki tıkladığınızda CryptoLocker Virüsü bilgisayarınızda Word,Exel içerikli dosyaları şifreliyor.Bu dosyaları açmak istediğinizde malesef içeriğini göremiyor ve sizi lisans alma sayfasına yönlendiriyor.

Bu virüsten kurtulma yollarını araştırdığınızda bir çok yöntem içeren makaleler internette bulabilirsiniz.Hepsini denemiş biri olarak kesin sonuca malesef gidemedim.

Burda önceliğiniz eğer var ise sizin için önemli olan word,exel içerikli dosyalarınızı kurtarmak olucaktır.Zaten sizin için önemli olan dosyalarınız yok ise en sağlıklı yöntem bilgisayarınıza format atmaktır.

 

Peki CryptoLocker Virüsü tarafından şifrelenmiş office dosyalarını nasıl kurtarırız?

Benim için öncelik şifrelenmiş dosyalar olan word,exel olduğu için bunların başka bir yere taşıyıp sonrasında bilgisayara format atmaktır.İnternette CryptoLocker Virüsü silmesiyle ilgili bir çok program bulabilirsiniz ama kurmak ,taramak ,sonuca gitmek inanın zaman kaybı.Özelliklede bilgisayar kullanım konusunda çok pratik değilseniz.

Fazla uzatmadan CryptoLocker Virüsü ile şifrelenmiş olan tüm office programlarıyla oluşturduğumuz dosyalarımız, resimlerimiz, videolarımızın kurtaralım.

-İlk önce ShadowExplorer isimli programımızı kendi inderme linki olan http://www.shadowexplorer.com/downloads.html şu adresten indirelim

-Basit bir kurulum işleminden sonra masaüstündeki kısayol  linkinden programımızı çalıştıralım.Karşınıza aşşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Bu ekranda şifrelenmiş dosyalarınız hangi disk üzerinde ise o diskin harfini seçmelisiniz.Genelde sistemler ve dosyalar “C” benim dosyalarım “C” sürücüsünde olduğundan dolayı o diski seçiyorum.Ve hemen yanında tarihler aktif olucaktır.İşte dosyalarınızı buradaki tarihi seçerek kurtarma yoluna gideceğiniz.Virüsün bulaştığı tarihi yada bir gün geriye olan tarihi seçebilirsiniz.

şifreli dosyalar

“C” sürücüsünün yanında bulunan “+” işaretine bastığınızda bilgisayarınızda bulunan kullanıcı dosyaları listelenecektir.Bilgisayar adınız ne ise ulaşmak için,”Users” altından ulaşabilirsiniz.

resimde gördüğünüz gibi “Aykut1” isimli bilgisayar hesabıma tıkladığımda altında çıkan (dosyalarınız neredeyse) o klasörü seçmelisiniz.Örneğin benim dosyalarım “Desktop” klasöründe olduğu için hemen masaüstü dosyalarım listelenecektir.bundan sonrası kolay.

CryptoLocker Virüsü ile şifrelenmiş dosyanızın üzerine sağ tuşa basarak “Export” komutunu verip dosyanızı kurtarabilirsiniz.Bu şekilde bütün dosyalarınıza ulaşabilir ve kurtarmış olursunuz.

Bundan sonra ki tavsiyen,çeşitli trojen temizleyicisi yazılımları kurup tarama yapmaktansa.Temiz bir sistem yani bilgisayarınıza format attırmanızı tavsiye ederim

Mutlu günler okuyucu…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.