Kalorifer Peteği Temizleme Neden Gerekli?

kolorifer petek temizleme

Kombilerinden yüksek verim almak için düzenli olarak kombi bakımı yaptıran bilinçli kombi kullanıcıların ihmal etmedikleri kombi servislerinden biri de kalorifer petek temizliğidir. Kalorifer petek temizliği kombilerden alınan verimi yükseltmek, kombilerin doğalgaz tüketimlerini azaltmak, kombi sahiplerinin konforunu arttırmak ve ısı dağılımının eşit olması için olmasa olmaz kombi servisi süreçleri arasında yer alır.

 

Uzun süre petek temizliği yapılmadığı takdirde kalorifer peteklerinin içerisinde; genellikle de peteklerin alt kısımlarında pislikler birikmeye başlar. Bu pislikler zaman içerisinde çamurlaşır ve tortu olarak petek altlarını kaplar. İlerleyen dönemde kireçleşen bu tortular kombi petek temizliği hizmetlerini tercihten çok zorunluluk haline getirir.

 

Kombi petek temizleme yapılmazsa;

 

  • Peteklerin bir kısmı ya da tamamı ısınmamaya başlar.
  • Petekler ısınmayınca ortam ısınmaz, kullanıcıların konforu düşer.
  • Konforunu yükseltmek isteyen kombi sahipleri kombi derecelerini arttırır.
  • Kombi dereceleri arttığı için kombiler çalışırken daha çok performans göstermek zorunda kalır. Buna bağlı olarak doğalgaz tüketimleri artarken ömürleri kısalır.

 

Tüm bu nedenlerle kombi sahiplerinin kalorifer petek temizliği yaptırmaları gerekir. Kalorifer petek temizliği kombi sahipleri tarafından değil konusunda uzman kombi servisi çalışanları tarafından gerçekleştirilmelidir. Kombilerin hassas mekanizmasına hakim olan ve kombi petek temizliği ile ilgili en güncel bilgilerle donatılan kombi teknisyenleri kalorifer petek temizliğinin tüm faydalarını yaşatabilirler.

 

Kalorifer Petek Temizliği Sonrası Kombilerdeki Değişim

 

Kalorifer petek temizliği kombilerin çalışma ve ısıtma performansını yükselten süreçlerdir. Kombi sahipleri aldıkları kalorifer petek temizliği sonrası kombilerinde olumlu değişimler yaşarlar. Kalorifer petek temizliği sonrasında kombilerde şu değişimler meydana gelir:

 

·        Kalorifer Petekleri Eşit Derecede Isınır

 

Kalorifer petek temizliği sırasında; petek temizleme makinesi ve özel kimyasallar kullanılır. Çok aşamalı bir işlem olan kalorifer petek temizliği ilk olarak makine ve tesisat arasında bağlantıların yapılmasıyla başlar. Bağlantılar tamamlandıktan sonra kalorifer peteklerine teker teker şebeke suyu yollanır.

 

Şebeke suyu kalorifer petekleri içerisinde biriken suyu iterek pis suyun tahliye edilmesini sağlar. Tahliye borusundan temiz su gelince kimyasal temizlik sürecine geçilir. Kimyasal  temizleyici makine bölmesine konulur, peteklere yollanır ve kombiler yaklaşık 1 saat boyunca kesintisiz olarak çalıştırılır.

 

Kombiler çalışırken su sirkülasyonu sayesinde kimyasal madde peteklerin her bir noktasına temas eder. Petek içlerinin aşınmasını ve kalan pisliklerin atılmasını sağlayan bu süreç sonrası petekler durulanır; verimli çalışmaya hazır hale getirilir. Kombi yeniden çalıştırıldığında kombi petekleri içerisinde sıcak su sirkülasyonunu engelleyecek tüm kalıntılar temizlenmiş olduğundan peteklerin tamamı ısınır ve ısı farklılıkları oluşmaz.

 

Kombiler Daha Az Doğalgaz Harcar

 

Kombilerin kalorifer petekleri temizlenmeden petekler tam olarak ısınmadığından kullanıcılar kombi derecelerini arttırma gereği duyarlar. Bu durumda aldıkları verim çok az yükselirken doğalgaz faturalarında fark edilir bir artış yaşanır. Sadece kalorifer petek temizliği ile bile bu faturaları normal seviyelere çekmek mümkündür.

 

Kombi sahiplerinin aldıkları verim yükseleceği için kombi derecelerini yükseltme gereksinimleri ortaya çıkmaz. Doğal olarak kombiler daha fazla yakıt tüketmez ve faturalar düşer. Kombilerin doğalgaz tüketimlerinin artması kombi petek temizliği hizmetlerinin yalnızca bir avantajıdır; bu işlemler sonrası kombilerin ömrü uzar. Ayarlanan yüksek derecelere çıkabilmek için kombiler gereğinden fazla zorlanmaz, kombi parçaları daha az yıpranır ve kombi kullanıcıları kombilerini uzun süre yenilemek zorunda kalmazlar.

 

Kombi petek temizliği uzman kombi teknisyenleri tarafından gerçekleştirildiğinde kombi sahiplerine çoklu faydalar sunar. Ancak hatırlatmak istiyoruz; kalorifer petek temizliğinden maksimum fayda sağlanması için konusunda uzman teknisyenlerden hizmet alınmalıdır. Üstelik dönemsel kombi bakım süreçleri de ihmal edilmemeli; kombilerin genel verimliliğini ve çalışma performansını etkileyecek yanlışlar yapılmamalıdır.

 

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.