Talaşlı İmalat Sanayisinde Karlılığı Arttırma Yolları

imalat

Günümüzün imalat yöntemlerinde en çok tercih edilen freze ve torna tezgahları için, her geçen gün yeni sistemlerin piyasaya sürülmesi bu alanda hizmet verenler için en büyük verimlilik artışı sağlama yöntemlerinden biridir.
Bu yazımızda geleneksel tezgah işleme yöntemlerine ufak dokunuşlar ile nasıl verim artışı sağlanır, nasıl tezgah kapasitesi arttırılır bu konulardan bahsedeceğiz.
Öncelikle torna tezgahlarını ele almak istiyoruz ve geleneksel torna tezgahlarında mekanik olarak çalıştırılan torna ayna sistemleri artık günümüzde yerlerine pens aynası olarak tabir edilen hassas pensli sıkma sistemlerine bırakmakta. Hassas pensli sıkma sistemleri, saniyeler içerisinde takılabilen başlık ve aparatları sayesinde, normalde bir iş parçasının bağlanabilmesi için geçen dakikalarca süreyi, en fazla bir dakika gibi bir süreye indirerek, tezgah durma süresini azaltmakta ve böylelikle tezgah daha uzun süren çalışma aralıkları ile verimliliği arttırmakta.
Talaşlı imalat sektöründe popüler bir söz olan, “Eğer talaş çıkıyorsa, para kazanıyorsunuz” sözünün tam olarak anlamını bulduğu sistemler olan pensli ayna sistemleri ile sadece tezgah ayarlama süresinden tasarruf değil aynı zaman da usta bir tezgah operatörü ile nispeten yeni bir tezgah operatörü arasında iş parçası bağlama farklılıkları ortadan kalkacak ve işçi hatası kaynaklı yanlış işlemelerin önüne geçilerek ekstra bir kazanç elde edilmiş olacak.
Yine cnc torna tezgahlarında kullanılan ayna sistemlerinde geleneksel olarak 3 ayaklı torna ayna sistemleri bir çok alanda daha doğrusu silindirik iş parçalarında işinizi görebilir, lakin günümüzün endüstriyel parçaları çok çeşitli olmakta ve yuvarlak parça harici, dikdörtgen, üçgen, kare gibi parçaların torna aynasına bağlanıp işlenmesine olanak sağlayan 4 ayaklı kompanzeli ayna sistemleri, yüksek doğruluk ve hassasiyet ayrıca iş parçası bağlaması sırasında kaybedilen süreyi minimuma indirmesi neticesinde verim ve karlılık artışı sağlamakta.
Torna tezgahları gibi en çok kullanılan işleme tezgahlarından olan cnc frezeler için en son teknoloji olarak 5 eksen işleme tezgahları imalat sanayisinde büyük bir çığır açmıştır. Tek bir seferlik iç parçası bağlanmasıyla bağlanan iş parçasının 5 yüzeyini işleme imkanı ile zamandan büyük tasarruf sağlayarak, makine kapasitesini tam verimle kullanma imkanı tanımaktadır.
5 eksenli işleme tezgahlarında önemli bir parça olan 5 eksen mengene sistemleri, işlenecek parçanın en alt limitinden tutularak yüksek kesme kuvvetlerine karşı parçayı sıkıca tutarak hassas bir şekilde parçaların işlenmesine imkan tanımaktadır.
HWR marka 5 eksen mengene sistemleri, yüksek sıkma kabiliyetleri, geniş boyut aralıkları ve uygun fiyatlı yapısı sayesinde cnc freze mengenelerinde en çok tercih edilen 5 eksen mengene sistemleri olarak piyasada büyük bir karşılık görmektedir.
Yine hassas sıkma sistemleri gibi 5 eksen mengenelerde, tezgah duruş sürelerini azaltarak ve de işçilik kaynaklı hataların önüne geçerek zaman tasarrufu sağlayarak işletmelerin daha uzun süreli tezgah kullanımı sonucunda daha fazla para kazanmalarını sağlamakta.
Son olarak ta zero point sistem olarak tabir edilen ve tezgah tablasına monte edilebilen, gerektiğinde ise direk iş parçasına bağlanabilen zero point sistemler sayesinde iş parçasını bağlamak ve sökmek dakikalar içerisinde olmakta ve tüm bunların birleşimi sonrasında imalat atölyeleri verim artışı sayesinde daha yüksek karlar elde ederek, büyümelerini gerçekleştirebilmekteler.
Pensli aynalar ve 5 eksen mengeneler hakkında detaylı bilgi almak için https://www.hidkom.com websitesini ziyaret edebilirsiniz.

8 yorum

  1. Talaşlı imalat için 5 eksenli cnc işleme tezgahına sahip olanlar için HWR marka 5 eksen mengene ve zero point mengene tablası tam olarak ihtiyaçlarını karşılayacak bir iş parçası bağlama sistemi olacaktır.

  2. 5 eksen mengene konusunda HWR markası büyük bir iş başarmış durumda. Sahip oldukları kurt dişi açma aparatı sayesinde tezgah dışında iş parçasına açılan kurt dişlerine mengenenin dişleri geçerek form kapama adını verdikleri sistem ile yüksek sıkma kuvvetlerine minimal mengene boyutları ile ulaşılmakta, bu da tezgahta iş milinin yanaşabilmesi için daha geniş bir alan bırakmakta. Sonuç olarak talaşlı imalatta başarı için en efektif çözüm yöntemlerini kullanmak her zaman akıllı sonuç verecektir.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.