Suya Düşen Telefon için Ne Yapılır?

suya-düşen-telefon

Suya Düşen Telefon Nasıl Kurtarılır?

 

 

Bu makalemizde bir çok kullanıcımız dan aldığımız  “Suya düşen telefon nasıl kurtarılır ? “ sorusu için ipuçları vereceğiz.

Her telefon kullanıcısının başına gelmiş yada gelebilecek olayların başında telefon sıvıyla teması durumudur. Bu tarz durumlarda maruz kaldığı sıvı temasının hacmi ve türüne göre değişiklikler gösterse de aşağıda yapılanları uygulamanız durumunda telefonunuzun kurtulma olasılı vardır.

Öncelikle bildiğiniz üzere sıvı teması garanti kapsamı dışında olmaktadır. Siz ne kadar temizlerseniz de temizleyin artık telefonların içerisine yerleştirilen sıvı teması sonrası renk değiştiren etiketler sayesinde garanti kapsamında olmayacaktır.

 

Peki sıvı teması durumunda ne yapmalıyız?

  • İlk önceliğimiz cihazdan pili ayırmamız olmalıdır.
  • Pili çıkardıktan sonra muhakkak SIM kartı çıkarmamız gerekmektedir. Çünkü telefonunuzu kapatsanız bile bir süre SIM kartlarınız çalışmaya devam eder.
  • SIM kartımızıda çıkardıktan sonra yüzeysel ıslaklıkları kuru bir bezle silmemiz gerekmektedir.
  • Cihaz içindeki nemin doğal yollardan buharlaşması için her ne kadar banel bir yöntem gibi gelse de en etkili yöntem pirinçle doldurduğunuz bir kavanozun ortasına telefonu koyarak kapağı kapalı bir şekilde en az bir gün bekletmeniz olacaktır. Bir diğer yöntem ise elektrik süpürgesiyle içindeki havanın dışarı çıkartılarak nemi almaya çalışmak. Bu işlemleri aşamalı olarak yapabilirsiniz önce elektrik süpürgesi ile deneyip daha sonra pirinç kavanozuna koyabilirsiniz.

Yapılan en büyük yanlışlardan biri saç kurutma makinesini kullanmaktır. Çünkü saç kurutma makinesi ortamdaki havadan daha sıcak bir hava üflediği için entegreler zarar görebilir.

  • Eğer telefonunuz tuzlu suya düştüyse ve artık başka bir çareniz yoksa tuzlu sudan çıkararak yeniden tatlı suya sokup yukarıdaki aşamaları baştan yapmanızda fayda var.  Tuzlu su içerisinde bulunan kriterlerden dolayı cihazın bazı parçalarına zarar verebilir. Tabi bu durumu yüzeysel sıvı temaslarında kullanmayın.
  • Telefonun tuvalete düşmesi durumlarında ise alkolle temizlenmemesi gerekmektedir. Alkol Solvent içerikli olduğu için plastik bağlantılara zarar verebilir. Bu sebeple “Denature” alkol kullanmanız gerekmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.