Telefon Dolandırıcıları Artık Arama Sonlandırıldığında Bile Hatta Kalabiliyorlar

Telefon Dolandırıcıları Artık Arama Sonlandırıldığında Bile Hatta Kalabiliyorlar

Teknolojinin gelişmesi, beraberinde hataları ve bu hataların da kullanıcılara zarar olarak dönmesini getiriyor. Bahsetmek istediğimiz, telefon dolandırıcılarının şebekelerin açıklarından nasıl faydalandıklarıdır.

Dolandırıcıların nasıl bir sistem uyguladıkları, henüz bilişim suçlarınca tam olarak çözülemiyor ama, eğer bir dakika içinde fark edip aramayı sonlandırmazsanız, dolandırıcılar hatta kalarak özel bilgilerinize erişim sağlayabiliyorlar. Hemen herkesin başına bu tür dolandırıcılık vakaları gelmiştir. Hediye dağıtımı, kredi yapılandırması, sigorta poliçesi yenileme veya en basiti olarak hattınızın kampanya sürecinin uzatılması konusunda dolandırıcılardan telefon alıyorsunuz. Sizin bilgilerinizin bir kısmına çeşitli yollardan ulaşan dolandırıcılar, telefonda oldukça etkin konuşuyorlar ve duruma sizin aklınız hayaliniz bile almıyor.

Özellikle tuzağa düşülen aramalarda, dolandırıcılar kişinin çeşitli bilgilerini kişiye sunuyor. Örneğin; en son kampanya yenileme tarihi ya da taahhüt bitişi zamanı gibi bilgileri tereddütsüz aktarılan kurbanlar, kendilerini yetkin birinin aradıklarına inanıyorlar. Aramalar, şirket hattı gibi görünen “0850” başlangıçlı numaralarla yapılıyor. Çoğu banka ya da operatörler de bu tarz numaralardan aradıkları için, kişide hiçbir soruna mahal vermeyen bir inanış başlıyor.

Dolandırıldığını Fark Eden Kurban Hattını Kapatıyor Ama Dolandırıcılar Bitmiyor

Geliştirdikleri sistem neticesinde artık dolandırıldığınızı bir dakika içinde algılayarak telefonu kapamanız ve en yakın karakola şikayette bulunmanız gerekiyor. Gün içerisinde karakollara sayıca fazla şikayetler geliyor ve karakoldan çoğu zaman çözüm sağlandığına dair bir dönüt alamıyorsunuz. Ama yapılan her şikayet, polislerimizi daha kolay sonuca ulaştırıyor diyebilirim.

Bu durumda ne yapmalısınız?

# Kesinlikle arayan her kimse nereden aradığını sormalısınız. Gelen yanıta göre direkt olarak kapatarak, oranın resmi numarasını tuşlayarak, kurumla birebir irtibat kurmalısınız. Kurumunuza, sizi arayan numarayı vererek bu numaranın kullanılıp kullanılmadığına dair doğrulama talep edebilirsiniz.

# Genellikle şüphe çekmezler ve oldukça düzgün diksiyonları vardır. Yine de tedirgin olduğunuz an, konuyu hiç uzatmadan şak diye yüzlerine kapamayı tercih ediniz. Direkt 155’i arayarak numaranın yasal olarak ne durumda olduğuna, numara tarafından arandığınıza dair polis ile görüşme sağlayabilirsiniz. Muhtemelen sizi evrak üzerinde ifadenizi alma adına merkeze çağıracaklardır.

# Karakoldan aradıklarını belirtenlere, sigorta kuruluşunuzdan aradıklarından bahsedenlere hiç pirim vermeden, yüzlerine kapatarak gerekli gördüğünüz halde sigorta kuruluşunuz ya da karakola birebir gidebilirsiniz.

# Hiçbir şekilde şüpheniz olmasa da kart bilgilerinizi tuşlamamalı ve T.C kimlik numarası gibi kişiye özel olan bilgileri, emin olmadan vermemeye özen göstermelisiniz.

Bu tuzağa sadece dolandırıcılık konusunda yetersiz bilgiye sahip olanlar düşmüyor. Telefon dolandırıcıları, son yıllarda zavallı insanlar üzerinden milyonlarca lira elde ettiler. Üstelik dolandırıcı tuzağına yakalananlar arasında inanmayacaksınız ama, polisler ve üniversite profesörleri de bulunuyor. “Benim başıma gelmez” demeyin, tedbirinizi elden bırakmayın.

Son olarak telefon dolandırıcıları bu işi sadece arama ile yapmıyor. Bilgilerinizi yedeklemek adına, telefonunuza kısa mesaj yolluyorlar, sonuna “b002” ya da benzeri bir kod koyuyorlar ki inandırıcılığı olsun. Siz kısa mesaja bir metin girerek yanıt verdiğiniz anda, tüm veriler dolandırıcıların sistemine otomatik olarak geçmiş oluyor. Girdiğiniz bilginin T.C numaranız gibi önemli bir bilgi olmasına gerek bile duymadan, sizin hakkınızda ne bilmek istiyorlarsa öğreniyorlar. Hatta bulguları sayesinde, bankanızdan sanki sizlermiş gibi çekim bile alabiliyorlar. Telefonlar, hayatımızın olmazsa olmaz uzuvları haline geldiler. Bize sağladıkları kolaylıkların yanında, riskleri konusunda da gözü açık davranmak zorundayız. Tabir yerindeyse, açıklarıyla dolu bir teknoloji, sürekli bir açık bulunuyor ve sürekli hatalar geliştirilerek kapatılıyor. Ateşle oynuyoruz. Ateşi ailemize sıçratmamak adına da elden geldiğince dikkatli olmak zorundayız.

Telefon dolandırıcıları artık arama sonlandığında bile hatta kalabiliyor birde bu konuya farklı bir gözden yaklaşmak istiyorum dolandırıcıların kullandığı yöntemler çok kurgusaldır sattıkları yada elinde sizlere sunacağı bir hizmet bulunmadığı için tüm sözleri sunduk sözde hizmetler yada durumlar tamamen hayal ürünü oldukları için sizlere elinden geldiğince kolaylık sağlarlar ve sizleri kesinlikle kuşkuya düşürmemek için hayal güçlerini sonuna kadar kullanırlar ama bunlar için bazı bilgilere ihtiyaç duyarlar bunlarıda dikkatlari ve konumuzla alakalı olan kısımlardan elde ederler çoğu insanda malesef var olan alışkanlık konuşmaları bittikten sonra telefonları kapatmazlar eskisi gibi kontor gitme derdi yoktur dakika hesabı vardır ama dolandırıcılar bu fırsatı tabikide kaçırmazlar konuşma bittikten sonra sizlerin konuşmalarını dinler ve sizin hakkınızda bilgi edinmek için ve sizin işinize geldiği varsaydı durumları kullanmaya çalışırlar yada sosyal,ekonomik yada içinde bulunduğunuz durum hakkında fikir sahibi olmaya çalışırlar bu durumu sizlere yakın çevrem gerçekleşmiş bir durum ile açıklayacağım,

Hemen hemen çoğu akıllı telefon kullanıcıların cihazlarında olan uygulama firmayı karalamak istemediğim için isim vermeyeceğim ama en çok araç alım satım için kullanılan bir uygulama bu uygulama bu uygulamadan arkadaşımız köpek sahiplenmek istiyor ve ilanları dolaşırken güzel sevimli bir köpek beğeniyor kişi ile iletişime geçiyor ve dolandırıcı yurt dışına çıkacağını köpeği yanımda götüremeyeceğim ücretsiz olarak sahiplendirmek istediği beyan ediyor ve arkadaşımla anlaşmaya varıyorlar ve size bir müddet sonra dönüş yapacağını bildiriyor buraya kadar herşey normal ve konuşma bitiyor ama telefon kapatılmıyor karşı taraf bazı konuşmalarımızı dinliyor
” kanka köpek çok güzel hemde izmir çok yakın hemen alalım” dolandırıcı bu cümleyi duyduktan sonra bir sonraki görüşmede kendisinin gümüşhane olduğunu isterseniz köpeği almaya gelebilirsiniz yoksa hayvan taşımacılığı yapan firma biliyorum o firma aracılığı ile yollayabilirim diyor yada size firma numarasını vereyim siz görüşür anlaşırsınız diyerek anlaşma sağlanıyor firma dediği kişi yine anlaşmalı olan başka bir dolandırıcı taşıma ücretini alıyor ama ortada zaten olmayan köpek ve giden 3oo tl bu konudan çıkacak sonuç arkadaşlar bir kaç saniyelik konuşma duyulması ve karşı tarafın zaten hazır olan tezgahına düşmemiz ve malesef dolandırıcıların hayal gücleri çok yüksek bizde bu konularda uyanık ve dikkatli olalım hayal ve umut hırsızların ekmeğine yol sürmeyelim

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.