Yatmadan Önce Akıllı Telefon Kullanmak, Kan Şekerini Yükseltiyor

uyku2

Uyku, beynin ve diğer tüm vücut fonksiyonlarının en kapsamlı ve birbirinden haberdar bir şekilde çalıştığı zaman dilimidir. Uyku esnasında vücudumuz dinlenir ve hormonlarımız çalışır. Uyumadan önce uzmanlar tarafından fazla yemek yemenin sağlıksız olduğu belirtilmiştir. Yine uzmanlar tarafından bu yiyeceklerin sindirilmesinin zor olduğu, uyurken kötü rüyalar görmemizin altında bu durumun yattığı belirtilmiştir. Bununla beraber yatmadan önce tablet, bilgisayar ya da telefon kullanmanız, bu vücut uyumuna hasar verecektir. Gün sonu değerlendirmelerini yapmak, iş takibini son bir kez gözden geçirmek ya da alternatif sosyal medya paylaşımlarına bakarak uykunun gelmesini sağlamak herkesçe yapılabilir. Bunun vücudunuza, kan şekerinize ve stres orantınıza ne kadar zararının olduğunu biliyor musunuz?

 

Yeteri kadar uykunun alınamaması halinde, beyinde nörotoksin temizlemesi denen canlandırıcı etkiyi almak mümkün değildir. Bu toksinleri santral sinir sistemimizde gliyal hücreleriyle temizleriz. Hücreler, uyku sorunundan dolayı çalışamaz ve bunun sonucunda da çeşitli beyinsel problemler olur. Santral sinir sisteminin gliyal hücreleri, uykusuzluğun boyutlarını sadece beyinle sabit tutamazlar. Metabolizmanızdaki insülin seviyesi de gece akıllı telefon kullanımınıza bağlı olarak düzensiz seyreder.

Bildiğiniz gibi akıllı telefonlar sosyal iletişimde kopukluklara sebep olmuştur. Kafelerde, restoranlarda ya da klasik aile yemeklerinde, telefon ekranından başını kaldıramayan insanlar yoğunluktadır. Sürekli akıllı telefon kullanımı, sosyal ilişkilerde de kişilerin gerçek yüz ifadelerini çözemememizi sağlar. Yazılarla iletişim kurmaya, story ve fotoğraflarla kendini anlatmaya başlayan bireyin telaffuzunda hafif kaymalar, kelime dağarcığında ve cümle oluşturmalarında sorunlar görülür. Akıllı telefon alışkanlığından dolayı kişiler gergin ve yalnızlığa aşık olurlar. Kulaklıkları takıp son ses müzikle yolda gitmeyi ele alacak olursak, gece ya da gündüz fark etmeden dikkatsizlik konulu birçok soruna davetiye çıkarmış oluruz.

Gece yatmadan önce, telefonunuzu yüzünüze doğru tutarak kullandığınız o sürede, ekrandan bir mavi ışık, gözlerinizin en derinliklerine işler. Bu ışık, beynin yorgunluk hormonunu salgılamasına ve sizi uykunuz geldiğine inandırmasına engel olur. Beyniniz, bu hormonu geç salgıladığı için, kimi zaman akıllı telefonun başında saatlerce yatağımızda takılır ve iş ya da okullara geç kalırız. Uyku, kişinin gündelik rutinleri için çok önemlidir. Uzmanlar günde en az yedi saat uyku uyunmasını doğru bulurlar.

Neden Uyurken Cep Telefonundan Uzak Durmalıyız?

Akıllı telefonlar, cazip uygulamaları ve bize her an arkadaşlarımızın yanlarında gibi hissettiriyor olmaları sebebiyle artık vazgeçilmezlerimiz konumuna geliyorlar. Uzmanlar, sürekli akıllı telefon kullanmanın büyük zararlarının olduğundan bahsediyorlar. Özellikle telefonun bulunduğu odada, kişinin uyku kalitesinin düştüğü yapılan araştırmalarla saptanmış durumdadır.

Gecenin bir saatinde bildirim nedeniyle gelen bir titreşimin sizi uyandırması, uzmanların uyaracakları konudan oldukça masum değil mi? Uyku takip programları, son zamanlarda oldukça yaygınlaşmıştır. Özellikle telefonumuzu yatağımıza yakın bir yere koyduğumuzda, telefonumuz bize o gece ne derece kalitede bir uyku uyuduğumuzu veriler sunarak aktarır. Telefondan gelen radyasyon, etkin düşünme ve diğer motor hareketlerimize biz fark etmeden zarar verir. Hafıza sorunları, stres, kan şekerinde dalgalanmalar ve daha fazlası, telefonla sürekli yakın olan kullanıcılarda görülen hastalıklardandır. Avuç içimizdeki sinirlerin beynimizle doğru orantısı bulunur. Telefonun yaydığı enerji direkt olarak avuç içimizden beynimize iletilir ve hasar tam da bu boyutta başlar

Bizim uykudan önce akıllı telefon ya da tabletlerle oynadığımızı gören çocuklar da bunu normal karşılar. Bu davranışın doğru olduğunu düşünen çocuklar; küçük yaştan itibaren telefonlarını hayatının merkezi yaparlar. Bizim sağlık sorunlarımız o andan itibaren çocuklara da sirayet eder.

Kısacası; günlük hayatımızda uyku için özel bir plan yapmalı, vücudumuzun gerekli uyku ihtiyacını karşılamasına özen göstermeliyiz. Akıllı telefonları en azından uyurken hatamızdan çıkarmak hem bizim hem de gelecek nesiller için yararlı olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.