Teknoloji Bağımlılığı

sosyal-medya-bağımlılığı

Sigara, alkol, uyuşturucu derken yakın dönemi etkisi altına alan ve tüm diğer bağımlılıkların belli süreçler içerisinde bıraktığı etkiyi fazlasıyla temsil eden, evrensel manada literatürde henüz yer almış ve Türk Yeşilay‘ınında savaş başlattığı yeni bir bağımlılıktır “teknoloji bağımlılığı”

İnternetin hayatımıza girdiği günden bu yana başta korkulanlar arasında oyunlar ve hatta geliştirilmiş belli başlı materyallerce oynanan oyunlar olsada internet ortamının gelişim süreci daha korkulur bir hal aldı.Elbette tüm bunların şu seviyeden sonra kısıtlanması büyük bir yıkım olacaktır.Bilgi çağında internetsiz bir dünya hayal dahi edilemez.Fakat tüm diğer bağımlılık unsuru taşıyan maddelerde olduğu gibi internet tabanlı ve ticari amaçlı teknoloji bağımlılığı da amacın çok ötesinde kişilerce kontrol edilmekte.

Facebook yada instagram olmadan bir gün?

Daha önceki yazılarımızda da konu edindiğimiz gibi yinelemekte fayda olduğunu düşündüğüm facebook ve instagram  tehlikesi hızını kesmeden devam ediyor.Artık üretilen hemen her cep telefonundan erişim sağlayabileceğiniz ve benim “bireysel bilgisayarlanma” dediğim her evde en az bir bilgisayar gerçeği facebook ve instagramı  zinde kalmaya iten temel unsur.

Güne başladığı ilk saat içerisinde haberlere göz atmak isteyen bir bireyin onlarca haber sitesine tek tek girmesi yerine, tek tuşla beğen‘diği yüzlerce haber sayfası ile hem resimli hemde videolu olarak tüm haberlere çabucak ulaşması facebook ve instagram ile mümkün.

Son dönemde skype ile birleştirilen msn dediğimiz köhne iletişim aracına girerek bir arkadaşınıza dosya göndermek-almak, iletişim kurmak veya görüntülü-sesli görüşme yapmak niyetinde olan kişi sayısının bir elin parmaklarını geçeceğini sanmıyorum.Çünkü hali hazırda tarayıcınızda açık olan facebook ve instagram üzerinden tüm bunları kolaylıkla yapabiliyorsunuz.

 

Mynet vb. sitelerde okey, 101, batak, poker oynacak olursanız bunun için başka bir url girmenizede gerek yok çünkü bunların yüzlerce çeşidini ve daha kalabalık platformlarda yine facebook üzerinden oynamanız mümkün.

İşletmenizin hitap ettiği kitleyek ulaşmak adına bir web sayfanız olabilir ama bunun yanında bir facebook ve instagram sayfanız yoksa pek işe yaramayacaktır.

En sevdiğiniz filmleri, kitapları, mesleğinizi, hobilerinizi, beğenilerinizi, ihtiyaçlarınızı bir kaç arama ile yine facebook ve instagram  üzerinden yapmanız çok kolay.

Peki bir sabah uyandığınızda facebook ve İnstagram olmasaydı…

Yenisini, en yenisi, bir üst modeli?

Küçük farklarla 1,2,3 veya 3X, 3XA formatında servis edilen elektronik ürünlerin gelişim hızı arttıkça çeşitliliğide aynı oranda artırılarak kapitalist çerçevede dünyaya servis ediliyor.Arasında ufak tefek farkların olduğu aynı marka telefonun bir yıl içerisinde demode kılınması ve yine demode kılan masalar tarafınca yenisinin moda olarak dayatılması dört bir yanımızı sarmış durumda.Olmazsa olmaz kabul ettiğimiz bir üst model çılgınlığımız teknoloji bağımlılığının temelini oluşturmakta.

Hayatı kolaylaştırması adına üretim sürecine giren ürünlerin varlığını inkar etmek veya sosyal platformların güncel bilgi akışına, iletişim yoğunluğuna olan katkısını bir kenara atmak mümkün değil.Fakat bilgisayar başından kaldırmadığınız çocuğunuzun 3 yıl sonra Nijerya’da kendine en yakın hissettiği sosyal kitlesini bulunduğunu söylemesi sizi şaşırtmamalı.Telefonun şarjı bitince iştahtan kesilen bir nesli görünce garipsememek gerek.Gerçeği konu edinen ve her seviye gerçeğin dışına çıkan oyunların başında sabahlayan çocuk, genç, yaşlı kimi görürseniz hayrete düşmeyin.

Çünkü artık sigara, alkol veya uyuşturucu gerçeklerinden farksız olan teknoloji bağımlılığı da savaş verilmesi gereken bağımlılıklarımızdan…

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.