Yurtdışı Telefon Satın Alma Şartları

yurt dışından telefon getirmek

Konuya başlamadan önce yasalarımızda değişkenlik olabilir sizlerin bu yazıyı okuduğunda bazı yasalar değişmiş olabilir bu tür bir durum olduğunu düşünüyorsanız yazı altına yorum yaparak bizleri bilgilendirebilir hemen konu güncellemesi sağlarız tek gayemiz sizlere doğru bilgiyi ulaştırmaktır

 

Yurtdışı telefon satın alma şartları ile alakalı olarak neler biliyorsunuz? Öncelikli bildiğiniz üzere yurt dışından gerek internet üzerinden gerekse dışarıdan gelen bir tanıdığınızdan telefon isteyebilmek için dikkat etmeniz gereken çok önemli seçenekler söz konusudur. Nasıl önemli seçenekler? Her ne olursa olsun bilmelisiniz ki dışarıdan gelen ürünlerde gümrük kanunları geçerlidir ve dışarıdan ülkemize sokulacak olan tüm teknolojik ürünlerde bir KDV ve ÖTV uygulaması söz konusudur. Bu uygulamalar zaman içerisinde o kadar farklı seçenekleri bizlere sunuyor ki aslında bir nevi bizi engelleyen unsurlardan da birisidir. eBay telefon şartları özellikle bu anlamda çok katıdır. Gümrük geçişleri bu anlamda sıkıntılar yaşatabilir sizlere.

yurt dışından telefon getirmek

Yurtdışı Telefon Getirtme Şartları Nelerdir?

Bu şartlar her ne olursa olsun GÜMRÜK değerlendirme sistemi içerisinde uygun şekilde yorumlanan ve bilinmesi gereken unsurlardan da birisi olarak dikkat çeker. Aşağıda okuyacağınız maddeler tamamı ile doğru olan maddelerdir. Bu maddeleri uygulayarak, dikkat ederek sipariş edebileceğiniz tüm akıllı telefonlarda herhangi bir sorun yaşamaksızın elinize alabilir, kullanabilirsiniz.

  1. İlk olarak telefonunuz kati surette kargo, posta ya da bu gibi aracılar ile gelemez. Mutlaka bir ziyaretçi ile beraber gelmek zorundadır. Kısacası YOLCU BERABERİNDE GİRİŞ yapılması bu anlamda zorunludur.
  2. IMEI numarası önemlidir. PASAPORT KAYIT HARCI, telefonun sahibi tarafından bizzat pasaport sahibi tarafından yatırılmak zorundadır. Yatırılmaz ise 1 hafta ya da 1 ay gibi bir sürede telefonunuz kayıt dışı hale gelecek, kullanıma kapacanaktır.
  3. Pasaport ülkemize girdiğinden en fazla 1 ay içerisinde IMEI kaydı yapabilir. Aksi takdirde işlem boşa düşecektir.
  4. Dışarıdan aldığınız telefonlarda GARANTİ KAPSAMI ŞARTLARI farklıdır. Ülkemizde farklılık gösterebilir. Ancak AB (Avrupa Birliği) üyesi olan ülkelerden aldığınız ürünlerde ülkemizde 1 yıl üretici firma garantisi söz konusudur.
  5. Getirdiğiniz telefonlarda SİM KİLİDİ mevcut ise bunu açabilmeniz için kod alacağınız merci SIM operatörünüzdür. Bunu yapabilmek için operatörünüzden SIM UNLOCK kodu almanız zorunludur. İnternet üzerinden de bu kodları temin edebilirsiniz.
  6. GSM özelliği olmayan BİLGİSAYAR, LAPTOP ve TABLET gibi ürünlerde pasaport kaydı zorunlu değildir.
  7. Tek bir pasaport ile 2 yıl ara ile mobil cihaz kaydetme şansına sahip olursunuz. Başka türlü kayıt yaptırmak mümkün olmayacaktır.

Yurtdışı telefon alımlarınızda özellikle bu konulara dikkat ederseniz herhangi bir sorun yaşamaksızın cihazı kullanıma açtırabilir ve sorunsuz bir şekilde kullanmaya da başlayabilirsiniz. Aksi takdirde sıkıntılar başınızda olacaktır.

5 yorum

  1. Yazı için teşekkürler insanların aklındaki bir çok soruya cevap olacak nitelikte olmuş. Ben kendi adıma herşeyden önce bir telekom firması olarak insanların yurt dışına çıktıklarında şahsi olarak satın aldıkları cep telefonlarını kayıt ettirebilmek için 1838 TL vergi ödemek zorunda olmasını haksız buluyorum.

  2. eline sağlık ama bazı arkadaşlar karıştırıyor bu yazılanlar orjinal telefonlar için repliklerin durumu farklı onların kodları var değişiyor imei numaraları ama eş dosttan hediye gelemedikçe dolar hesabıyla zaten aynı fiyata geliyor

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.