ÜNİVERSİTEYE BAŞLAYACAKLAR İÇİN TAVSİYELER

ÜNİVERSİTEYE BAŞLAYACAKLAR İÇİN TAVSİYELER

1: Kalacak yer sorunu nasıl çözülür?

Sonunda stresli bir sınav ve tercih dönemini geride bıraktınız. Şimdi sıra da hayatınızın en önemli aşaması olan Üniversite yılları yer almakta. Üniversiteler hayata atılımda adeta kılavuz niteliği taşırlar. Bu makalemizde, üniversiteye yeni başlayanlara küçük tavsiyeler de bulunarak okul bittiğinde bu makaleyi tekrar okumalarını istiyorum.

Öncelikle Eliniz de kocaman bir bavul Nerede kalacağınıza karar verebilmiş değilsiniz. (Üniversiteyi ikamet ettiği ilde kazananlar bu maddeyi okumadan es geçebilir

Evet eliniz de kocaman bir bavul heyecanlı ve bir hayli yorgunsunuz. Ders kaydınızı oluşturmaya gittiğiniz kampüsün önünde afiş dağıtmak için bekleyen abla ve abiler imdadınıza yetişecektir. Dağıttıkları afiş ya da broşürler de çeşitli yurtların tanıtımı vs. Bilgiler yer almaktadır. Bu broşürleri iyice inceleyin ve sizin için uygun olan okul boyunca kalacağınız konaklama yerini seçin. Bu seçimi yaparken öncelikle dikkat etmeniz gerekenler arasında kalacağınız yerin okula olan mesafesi çok büyük önem taşıyor. Ayrıca; kalabalık ortamlar da yaşamaya alışkın değilseniz yurt gibi alanları pek tercih etmeyiniz. Çünkü seçeceğiniz yer sizin okul boyu konaklayacağınız geçici eviniz dolayısı ile tek kişilik apartlar sizin için en ideal seçim olacaktır.

 

öğrenci evlerine espiri yaklaşım

2 Pozitif bakış açınızı geliştirin!

Evet yanlış duymadınız, pozitif bakış açısı geliştirmeye çalışın. İlk gözünüze batacak durum öğrenci işlerindeki görevli olacaktır. Gözünüz korkmasın genel de öğrenci işi çalışanlarının sizinle pek bir sorunu yoktur. Farklı bir şehir de olacağınız için hayallerinizle gördükleriniz pek sizi mutlu etmeyebilir. Örneğin okul binasını beğenmezseniz, şehir size çok kalabalık gelebilir ya da çok sakin bulabilirsiniz ama unutmayın ki sizin için önemli olan okuyacağınız okulun eğitim kalitesidir ve dediğim gibi pozitif olun.

3 Şehri tanımak için fırsatları değerlendirin

Kendinizi asla yurt, ev vs. alanlara kapatarak üzmeyin. Ders yılı başlamadan ve okul maratonu öncesi söyle bir şehir turu eminim bütün stresinizi alacaktır. İhtiyacınız olacak mekanları keşfetmeye çalışın. En ucuz ve size uygun yemek mekanları, sosyal olanaklar vs. Çünkü maneviyatın yanında ne yazık ki maddiyatı da düşünmek zorundasınız (Burslu okuyacak arkadaşlar biraz daha şanslı olabilir.)
Size en yakın kırtasiye, eczane, hastane, cafe tarzı işletmelerin konumlarını öğrenin. Aileniz sizden çok uzak ve her ihtiyacınızda yanınızda olmaları ne yazık ki imkânsız bu sebeple hayatınızı kolaylaştıracak ipuçlarını yakalayın.

4 İş imkanlarını değerlendirin

Öğretim zamanlamanıza uygun bir iş bulmanız özellikle kariyeriniz açısından sizin için doğru olacaktır. Hem maddi olanaklarınızı genişletip hem de artık kendi ayaklarınızın üzerinde durduğunuzu görmek size güven verecektir. Özellikle okuduğunuz bölüm ile alakalı bir iş bulabilirseniz sizden iyisi yok. Örneğin; Turizm otelcilik okuyorsanız cafeler de garsonluk ya da aşçı yardımcılığı gibi yarı zamanlı işler de çalışabilirsiniz ya da öğretmenlik okuyorsanız öğretmen yanında yardımcı olarak ise başlama fikri hiç de fena olmaz.

5 Arkadaş çevrenizi özenle seçin

Arkadaş çevrenizi oluştururken çeşitli etkenleri göz önünde bulundurun. Zararlı arkadaşlıklardan uzak durmanız pek çok açıdan yararınıza olacak nitelikte bir tavsiyedir. Güzel arkadaşlıklar ise Üniversite yıllarının en vazgeçilmezidir. 2. yılınız da belki de o arkadaşlarınız la ayrı bir ev tutup kalabilirsiniz pek çok ani acıyı mutluluğu onlarla paylaşırsınız adeta aileniz olurlar uzaktaki ailenizin yokluğunu aratmayacak nitelikli arkadaşlıklar edinin. Birlikte geçireceğiniz zamanların tadını çıkarın çünkü mezun olduğunuzda bu kadar eğlenme fırsatı elde edemeyebilirsiniz.

6. Bol bol fotoğraf çekinin!

Fotoğraflar anıları taze kılan tek araçlardır. Bol bol fotoğraf çekinin anılar biriktirin özellikle Üniversiteye başladığınız gün ve bitireceğiniz zaman diliminde bolca resimler çekinin ve aradan geçen yılların sizi nasıl şaşırttığını görün.

7. Sınavlara iyi hazırlanın

Vize ve final sınavları üniversite hayatının en kritik dönemleridir. Sınavlarda alınan düşük puanlar bütünleme sınavlarına ve yaz okuluna kalmanıza sebep olabilir. Bu da demek oluyor ki; okulunuzun mezuniyet süresi uzar. Özellikle final sınavları derslerden geçişinizde çok önemli bir yere sahiptir. Ayrıca ne kadar yüksek puan alırsanız okul mezuniyet dereceniz yükselir.

sınav haftası

8. Devamsızlık unsurunu dikkate alın!

Evet ne yazık ki lise de olduğu gibi Üniversite yıllarının da kelepçesi devamsızlık hakkı günleri… Sadece sistem farklıdır. Her ders için ayrı devamsızlık hakkına sahip olursunuz ve 3 ya da 4 kez o derse katılım sağlamadığınız takdirde o dönemin dersi bir sonraki seneye devredebilmektedir. Bu sebeple devamsızlık kontenjanlarınızı dikkatli kullanın ve genelde bu zamanları aile vs. memleket ziyaretlerine ayırın, hayatın pek çok cilvesi mevcut hasta olabilirsiniz okula gitmenize mâni bir durum gelişebilir bu tür durumların kurtarıcısı devamsızlık hakkınız olacaktır.

9. Ders te not alın!

Başarının anahtarı her zaman olduğu gibi burada da dersi derste dinlemekten geçiyor. Derste almadığınız notlar sınav dönemi kantin fotokopicileri tarafından satılmaktadır ama bu hoca ya göre değişkenlik gösteren bir durumdur. Ayrıca emin olun ki o fotokopi sırasını beklemekten ise şerefinizle oturup bütünlemeye kalmak tercihiniz olacaktır.
Derste not tutmak bilgilerin hafıza da kalıcılığını artıracağından sınavlara hazırlanırken çok daha kolay bir çalışma metodu izlersiniz. Ders saatlerini iyi takip etin ve her dersin farklı sınıflar da işlenebileceği bilgisini göz önünde bulundurarak derslerin verileceği sınıfları küçük bir deftere not alın.

10. Kendinizi yabancı hissetmeyin!

Sizde artık o okulun bir ferdisiniz. Unutmayın ki üniversiteler sadece teorik eğitim veren kurumlar değildir. Aynı zamanda insana hayat dersi veren, ayaklarınız üzerine sağlam basmayı öğreneceğiniz bir sürecin genel adıdır. Bu nedenle ilk derse girdiğinizde çekimser yaklaşmayın. Sınıftaki herkesin sizin gibi aynı hisleri içinde barındırdığını bilin. Sanki yıllardır o okulda öğrencilik yapıyormuşcasına rahat olun.

11. Staj zamanınızı ertelemeyin!

Üniversitenin anti sempatik yönü de stajlardır. Pek çok bölümün staj yapma zorunluluğu vardır. Staj süreçlerinizi ertelemeyin, gerektiği zamanda gerektiği şekilde staj görevinizi bitirin. Örneğin; okul bitti mezun olamıyorsunuz neden? Staj yapmadınız. Okul bitti çok iyi bir kurumdan iş teklifi aldınız işe başlayamıyorsunuz sebebi ise stajınızı tamamlamış dolayısı ile tam anlamda mezun olamamış olmanızdır.

12.Kariyer planları

Küçük küçük kariyer planları yapmayı ertelemeyin. Herkesin bildiği üzere ‘’Hayalleri olmayan hiçbir gemiye rüzgâr yardım edemez.’’

Birden çok şirketle ya da kuruluşla irtibat halinde olun. Özellikle staj yaptığınız kurumlarla ilişkilerinizi sıcak tutun. Zira, staj yerleri en iyi referans araçlarıdır. Geleceğinizi ön görerek adımlarınızı atın.

Örneğin kariyer hayatınıza yurt dışı referansları eklemek istiyorsanız yabancı dilinizi geliştirin.
Eğitimin ne yazık ki günümüz Dünyasında tek başına yeterli olmadığı bilincinde olarak, çeşitli kurs ve seminerlere katılma fırsatları yaratın. Hem kişisel gelişiminiz hem de kariyer planlarınız için en doğru olan yol budur. Erasmus ya da benzeri eğitim programları içinde yer almanız kariyer basamaklarınız sizi çok yükseğe çıkaracak unsurlar olacaktır.
Sizi sizden daha iyi kimse tanıyamaz her zaman iç sesinizi dinleyerek yol alın eminim ki bu yol hiç sapmadan sizi hedefe çıkaracaktır.

3 yorum

  1. Üniversiteye başlayacak olan herkesin heyecanını anlayabiliyorum. Özellikle sınavlara hazırlıkta, YKS çalışma programı hazırlamak bile çok heyecan vericiydi. Keşke o yıllara geri dönebilsem. 🙂

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.