Evde Uçuk Tedavisi

Uçuk Tedavisi

Merhaba değerli takipçilerimiz sağlık kategorisinde de her zaman bahsederiz şakaya gelecek yada deneme yanılma yönetimi gibi birşey değildir her zaman en iyi teşhis ve tedaviyi doktorlar verirler bizler bitkisel olarak denenmiş ve fayda sağlamış karşımları sizlerle paylaşıyoruz bitkisel yöntemleri denemeden önce söylenilen bitkiye alerjiniz olmadı konusunda emin olunuz aksi takdirde istenilmeyen sonuçlar gözlenbilir

Dudaklarda ve çenede çıkabilen ve ağrılı bir hastalık olan uçuk, bitkisel yöntemlerle kısa zaman içinde sönüp geçebiliyor. Uçuk tedavisinde kullanılan popüler yöntemler ve bitkisel karışımlar sayesinde zaman kaybetmeden bu rahatsızlığı geride bırakabilirsiniz.

 

Etkili bir antiseptik olan limon suyu, gazlı bez yardımıyla uçuğun üzerine sürüldüğünde kısa zamanda etkilerini gösterecektir. Limon, zeytinyağı, kekik yağı karışımı hazırlayıp bu karışımla da uçuk tedavisi yapmanız mümkün.

 

Andızotu Kökü İle Uçuk Tedavisi

 • 3 adet andızotu kökü
 • 2 bardak su

2 bardak su ile andızotu köklerini karıştırıp ocakta kaynatın. Kaynadıktan sonra ocağın altını kapatın ve soğuması için bir müddet bekletin. Ardından karışımı süzün ve uçuk bulunan bölgeye pamuk yardımıyla sürün. Uçuğun giderilmesini sağlayacak olan bu karışım aynı zamanda kaşıntıları da giderecektir.

 

Elma İle Uçuk Tedavisi

 • 1 adet elma
 • 2 bardak su

Elmanın kabuklarını soyun ve tencerenin içinde 2 bardak suyla kaynatın. Ilıması için bir müddet bekledikten sonra bu suyu uçuğunuzun üzerine sürün. Gün içinde sık sık uçuğun üzerine sürebilirsiniz.

 

Lavanta Yağı İle Uçuk Tedavisi

 • Yarım çay kaşığı nane yağı
 • Yarım çay kaşığı lavanta yağı
 • Yarım çay bardağı su

Yarım çay bardağı suya yarım çay kaşığı lavanta yağı, yarım çay kaşığı nane yağı eklenir. Suyun ılık olması daha iyi sonuçlar verecektir. Suya eklediğiniz lavanta yağı ve nane yağını dudaklarınıza sürebilirsiniz. Bu karışım dudaklarınızda uçuklamaya neden olan nedenleri ortadan kaldıracaktır.

Papatya ile Yapılan Bitkisel Uçuk Tedavisi

 • 1 çay bardağı Su
 • 1 tutam mayıs papatyası

Hazırlanışı: 1 çay bardağı kaynar haldeki su ve 1 miktar mayıs papatyası karıştırılır ve papatyaların içinde demlenmesi sağlanır. Günde 4 kere karışımdan alınarak uçuk üzerine sürülür. Yavaş hareketler sürmenizde fayda vardır. Uçuğun kanamaması için kompres şeklinde uygulamalısınız.

Isırgan Otu ile Uçuk Tedavisi Nasıl Yapılır

 • 1 bardak  Su
 • 1 tutam ısırgan otu

Hazırlanışı: 1 bardak su ve 1 miktar ısırgan otu karıştırılır ve kaynatılmak üzere ocağa alınır. Kaynadıktan sonra ılık hale gelince süzülür. Karışım soğuk haldeyken uçuk üzerine sürülür. Bir gün içinde 3 kez uygulanabilir,

 

Sağlıklı günler dileriz sizlerinde bildiği bizlerle paylaşmak istediği bu tür konu veya bu konu hakkında bizlerle paylaşmak istediğiniz tecrübeler var ise konuk yazar uygulamamız ile bizlere ve ziyaretçilerimize faydalı olabilirsiniz

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.