Ayak Kokusu Nasıl Geçer

Ayak kokusu günümüz toplumlarında oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Ayak kokusunun başlıca sebepleri arasında ayaklarda gereğinden fazla çoğalan bakteriler yer almaktadır. Fakat bakterilerin vücuttaki varlığına yabancı değiliz ve cildimizde her zaman bulunurlar. Önemli olan söz konusu bakterilerin miktarıdır. Aşırı çok olduğu durumlarda kokuya yol açarlar. Bu makalemizde sizlere ayak kokularının nasıl giderilebileceğini ve gidermek için neler yapmamız gerektiğini anlatacağız.

koku

Ayaklarımız gün içerisinde kapalı ortamda kalmaktadır. Bu yüzden ayağımıza giydiğimiz çorapların niteliği ve özelliği çok önemlidir. Öncelikle çoraplar hava alacak şekilde kaliteli kumaşlardan tasarlanmalıdır. Eğer hava almayan kumaşlar tercih edilirse büyük problemlere yol açabilir. Çorap satın alırken her çorabın üzerinde hangi bileşenlerden oluştuğu yazmaktadır. Şayet yazmıyorsa o çorabı satın almaktan uzak durmalısınız. Unutmamanız gerekir ki pamuklu çorapların nefes alma özelliği mevcuttur. Bu yüzden ayak kokularını azaltmak için pamuklu çorapları tercih edebilirsiniz.

ayakkabi

Aynı şekilde ayak kokusu problemlerinde tercih edilecek olan ayakkabılar da çok önemlidir. Sentetik ayakkabılar çoğu zaman ayağın hava almasını engeller. Bu da ayak kokularının artmasına sebep olur. Bu yüzden mümkün mertebe ayağın nefes alacağı ayakkabılar tercih edilmelidir. Şayet ayakkabınızın havasız kaldığını düşünüyorsanız eve geldiğinizde ve ayakkabıları kullanmadığınız anlarda onları temiz havada havalandırınız.

çorap

Nasıl ki yanlış çorap kullanımı ayak kokusuna yol açıyorsa çorap kullanmamak da yak kokusunu tetikleyecektir. Bu yüzden eğer ayak bölgesinde bulunan ter bezleriniz gereğinden fazla çalışıyorsa mutlaka yaz kış ayırt etmeksizin çorap giymelisiniz. Eğer çorap giymezseniz teriniz ayakkabınıza yapışır, orada kurur ve bu olay da kokuya yol açacaktır. Bunun yanında unutmamak gerekir ki eğer çorapsız giyim sonrasında ayakkabı bir kere kokarsa onu arındırmak oldukça zordur ve neredeyse imkansızdır. O yüzden her daim çorap kullanımı çok önemlidir.

 

 Ayak Kokusunu Doğal Yöntemlerle Nasıl Çözebiliriz?

Ayak kokusunu gidermek ve nispeten hafifletmek için evde hazırlanabilen doğal yöntemler mevcuttur. Doğal yöntemler herkes için aynı sonucu vermemekle beraber deneme ve yanılma yöntemi ile bunu bulmak gerekebilir. Bu uygulamalardan ilki karbonat uygulamasıdır. Karbonat cildin PH dengesini sağlaması ile bilinir. Bu durum ayaklar için de geçerlidir. Karbonat uygulamalarında ayaklarınızdaki bakteri sayısı azalacaktır. Karbonatı şu şekilde uygulayabilirsiniz: Ayağınızın sığacağı kadar geniş bir kaba ılık su doldurunuz. Akabinde ise birkaç kaşık karbonatı bu suya atınız. Bu suda ayağınızı yaklaşık yarım saat bekletiniz. Bu uygulamayı birkaç hafta düzenli olarak tekrar ederseniz farkı siz de göreceksiniz.

 

Lavanta yağı ise ayak kokularını önlemede başka bir yöntemdir. Lavanta yağının temizleyici etkisi ile beraber ayaklarınız rahat edebilir. Lavanta yağı uygulaması da karbonat uygulaması ile benzer şekilde gerçekleşmektedir. Ilık bir suya damlatacağınız lavanta yağları ile beraber ayağınızı suda bekletmeniz ve bunu düzenli şekilde gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

1 yorum

  1. Ayak kokusu hepimizin başına geliyor ayakkabimizin ıslak olması yada ayakkabidan kaynaklı ,corabinizin pamuklu olmaması en önemlisi uzun süre akkabi ayağınızda olması

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.