Diş macunu maskesi ile sivilce tedavisi

diş macunu sivilcelere iyi gelir

Hepimiz hayatımızın bir noktasında diş macununun sivilceye iyi geldiğini duymuşuzdur. Peki diş macunu gerçekten sivilcelere iyi gelir mi?

Diş macunu uzun süredir sivilceler için ev tedavisi olarak kullanılır çünkü diş macununda triklosan adındaki bir madde bulunur, bu madde mikrop öldürücüdür ve dolayısıyla sivilceye sebep olan bakterileri de öldürür.

Bu yüzden, her ne kadar sivilce tedavisinde kesin çözüm olmasa da aniden çıkan ve aşırı kızarık sivilcelerin üzerine diş macunu sürmek geçici bir rahatlama sağlayarak sivilcenin kurumasına yardım edebilir. Ancak sivilce tedavisi için öncelikle cilt hastalıkları uzmanına görünmekte fayda var.

Sivilce tedavisi için diş macunu nasıl kullanılır?

1) Doğru diş macununu seçmekle başlayın

Seçtiğiniz diş macununun cildi tahriş etmemesi gerekir. Bu sebeple öncelikle beyaz renkli diş macunlarına yönelmelisiniz. Kırmızı, mavi, yeşil gibi renklere sahip diş macunlarında cildi tahriş edebilecek maddeler olabilir. Sivilceyi kurutan karbonat, hidrojen peroksit ve triklosan maddeleri beyaz renklidir, mühim olan beyaz renkli macunlardır.

Ayrıca “diş beyazlatıcı” diş macunlarını da sivilcenize sürmeyin. Bu macunlarda beyazlatıcı ajanlar bulunur ve bunlar cildin yanmasına ve lekelenmesine sebep olabilir. Jel formundaki diş macunları da sivilceyi kurutan malzemeleri içermediğinden uzak durulması gerekir.

Florür içeren diş macunlarını kullanmamaya çalışın. Bu madde alerjik olabilir ve ciltteki kurdeşene sebep olabilir. Mümkünse organik, bitkisel içerikli diş macunlarını kullanın.

2) Cildinizi iyice temizleyin

Diş macununu uygulamadan önce ılık su ve yüz temizleyiciniz ile cildinizi nazikçe temizleyin. Ilık su gözeneklerin açılmasına yardım ederken yüz temizleyici ürünler de yağ ve kirden arındırır. Bu da sivilce tedavisini kolaylaştırır.

Akneli ciltler için olan yüz temizleyici ürünleri kullanabilirsiniz ancak alkol içerenlerden uzak durun. Yüzünüzü yıkadıktan sonra bir kağıt havlu ya da yumuşak ve temiz bir havlu ile, ovalamadan, nazikçe cildinizi kurulayın.

3) Diş macununu uygulayın

Diş macununu sürmeden önce ellerinizi çok iyi şekilde temizleyin. Ellerinizin kirli olması daha çok bakterinin cildinize ulaşmasını sağlar ki bu da daha çok sivilce demektir. Ellerinizi yıkadıktan sonra en fazla bir bezelye tanesi kadar diş macununu parmağınızın ucuna sıkın. Ardından yalnızca sivilcenin üzerine diş macununu sürün. Sağlıklı cilde diş macunu sürmekten kaçının, bu cildinizi tahriş edebilir.

30-60 dakika kadar diş macununu sivilcenin üzerinde bekletin. Ancak eğer hassas bir cilde sahipseniz 5-10 dakika da yeterli olacaktır. Eğer cildiniz dayanıklı ve yağlı ise bir gece boyunca diş macununu sivilcenin üzerinde bırakabilirsiniz, ancak uyurken her yere bulaşabileceğinden düz bir şekilde uyumalısınız.

Ardından diş macununu soğuk su kullanarak yıkayın, bu esnada sabun ya da yüz temizleyici kullanmayın. Temizlerken cildinizi ovalamayın ve bastırmayın, yoksa cildiniz tahriş olabilir. Bu diş macunu uygulamasını haftada en fazla 3 kez, iki günde bir uygulamalısınız. Aynı gün içinde iki kez ya da iki gün peş peşe uygulamamalısınız.

Nelere dikkat etmelisiniz

Diş macunu tedavisi, sivilceler için dermatologlar tarafından onaylanmış bir tedavi yöntemi değildir, bunu unutmamalısınız. Her ne kadar diş macunu uygulamak, hızlı bir sivilce tedavisi olsa da çok az cilt doktoru bunu önermektedir.

Bunun sebebi ise diş macununun cildi fazla kurutmasıdır ki bu da ciltte kızarıklık, tahriş ve yanıklara neden olmasına yol açabilir. Diş macunu ancak acil durum tedavisi olarak kullanılmalıdır. Eğer diş macunu cildinizi rahatsız ettiyse hemen temizlemeli ve tekrar kullanmamalısınız

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.