Glifor kullananlar nasıl beslenmeli ?

Glifor kullananlar nasıl beslenmeli ?

Şeker hastalarında insülin hormonunun yeterli düzeyde üretilememesi veya vücudun ürettiği insülin hormonunun etkin ir şekilde kullanılamaması sorunu vardır. Bunun bir sonucu olarak kandaki glikoz seviyesini uygun bir seviyede tutmak için insülin hormonu salgılanmasını sağlayan veya vücutta varolan insülinin daha verimli kullanılmasını sağlayan ilaçlara ihtiyaç duyarlar.

Etken maddesi metformin hidroklorür olan Glifor yan etkilerinin muadili ilaçlara nazaran daha düşük olması sebebiyle ülkemizde ve dünyanın başka ülkelerinde şeker hastaları ve insülin direnci olup diyabete yakalanma riski bulunan kişilerce kullanılmaktadır.
Glifor fazlası doku hasarına sebep olan kandaki yüksek glikozun seviyesini dengelerken bunun bir sonucu olarak da kilo vermeyi sağlamaktadır.

Glifor kullananlar nasıl beslenmeli ?

Glifor çoğu hastada ağız tadının bozulması, mide bulantısı ve tokluk hissi gibi yan etkilere yol açtığı için diyete sadakat oranını yükseltmektedir. Diyet yapanların en büyük kabusu olan tatlı krizlerini önlemekte veya şiddetini azaltmaktadır.

Fakat bu demek değildir ki Glifor kullanırken hasta gelişigüzel beslensin ! Glifor kullanan kişilerin aynı zamanda beslenmesine dikkat etmesi gerekir.
Glifor kullanan hastalar un-şeker-tuz denilen üç beyazdan uzak durmaya devam etmeli, gıdaları kızartarak değil haşlayarak veya çiğ tüketmelidir.
Glifor kullananları beslenmede dikkat edeceği diğer bir husus ise paketli gıdalardan uzak durmaktır. Raf ömrünün uzatılması için katkı maddeleri ilave edilen ve işlem görme esnasında lif ve fayda içeren mineralleri büyük ölçüde kaybolan hazır gıdalar mümkünse hiç tüketilmemelidir.

Mümkün olduğunca doğal ve organik besinleri tercih etmek ve şeker içeriği yoğun yiyecek-içeceklerden sakınmak gerekir.

Bu tür temel kurallara uyan bir hastanın Glifor kullandığı müddetçe düzenli olarak kilo vermesi mümkündür.
Glifor insülin direnci nedeniyle kullanılmış ise 6 ay veya 1 yıl gibi bir sürede insülin direncinin kırılması hedeflenir. İnsulin direncini kıran en önemli husus hastanın vücut ağırlığının en az %10-15 lik kısmını kaybetmesidir.

Kaynak: https://www.bilgio.net/glifor-zayiflatir-mi/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.