Müq Nedir ?

 

Müq anlamı nedir ?

Sosyal medyada geçirilen süre arttıkça sosyal medyanın da kendine özgü dili ve lehçesi oluşmaya başlamıştır. Normal hayatta kullandığımız bir çok kısaltmayı Twitter, Instagram ve Facebook gibi yerlerde kullanmaktayız.

Her ne kadar sosyal medya kısaltmalarının günlük konuşma dilimizi öldürdüğü bir çok gramer uzmanı tarafından dile getirilse de sosyal müdavimlerinin bu uyarılara kulak asma eğilimi bulunmamaktadır.

Müq anlamı nedir ?

Instagram ve Pinterest gibi platformlarda kullanılan müq (bazen mug veya müko) kısaltması mükemmel kelimesinin kısaltması yerine kullanılmaktadır.

-Muq sözler
-Muq cevaplar
-Muq laflar

Veya doğrudan muq/müq kısaltılmışı kullanıldığında bunun daha derin bir anlamı bulunmaktadır. Mükemmeli müq ile kısaltmanın gayesi genel olarak harf tasarrufu yaparak bir şeyi daha kısa sürede ifade etmek olsa da yeni nesilde OK, by gibi yabancı kaynaklı kısaltmalara özenme duygusu da ağır bastığından müq kısaltmasının kullanıldığını görmekteyiz.

Kısacası şimdiki gençlik literatüre müq gibi bir kısaltmayı sokabilirlerse bunun kendileri için havalı bir şey olacağı kanaatindedirler.

Öte yandan bazı kısaltmaların birbiri ile çakıştığı da vakidir. Yani farklı kelimelerin aynı kısaltmalar ile ifade edildiği de olmaktadır. Bu yüzden müq veya başka kısaltmaları kullanırken yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermemek adına her yerde her zaman abartılı kullanmamaya dikkat etmek gerekmektedir.

Kaynak: https://biliyor.net/muq-ne-demek/

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.