Hemoroidlerin (basur) Önlenmesi ve Tedavisi

basur

Webfaresi olarak bugün sizlere toplumun birçoğunun şikayet etmeye bile çekindiği bir rahatsızlık olan hemoroitten (basur) söz edeceğiz.

Hemoroid hoş bir konu değildir ve tartışmak bazen utanç verici olabilir – hatta sağlık uzmanı ile. Ancak hem erkekler hem de kadınlar için oldukça yaygın bir sorundur. Aslında, Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Ulusal Sağlık Enstitüsüne (Ulusal Sağlık Enstitüsünün bir dalı) göre, insanların birçoğunun 50 yaşına kadar hemoroide maruz kalacağı tahmin ediliyor.

Tipik Batılı diyetin, genellikle çok fazla stres ve çok az fiziksel egzersiz içeren yaşam tarzlarıyla birleştiğinde, hemoroidle karşılaşmaları şaşırtıcı değildir.

Hemoroid nedir tam olarak?

Hemoroid, rektumunuzdaki duvardaki damarlardır ve anüs bükülmüş, şişmiş ve iltihaplanmıştır. Bunlar içten veya dıştan oluşabilir ve sonuçtaki yumrular ağrıya ve kanamaya neden olabilir.

Eğer anüs içinde bir hemoroid varsa, rektum ve anüs birleştiği yerin üstünde, bir iç hemoroid vardır. Hemoroidleriniz bu kavşağın altında ve anüs çevresindeki derinin altında bulunuyorsa, harici olarak kabul edilirler. Her iki tür hemoroid, anüs içinde kalabilir veya dışına çıkabilir.

Hemoroid Nasıl Oluşur?

Hemoroid çoğunlukla basınç artışı ile oluşur, genellikle bağırsak hareketine maruz kalmaktan kaynaklanır. Hemoroid, kronik sindirim bozukluğu olan insanlarda yaygındır – özellikle kabızlık sorunu çekenlerde. Ayrıca yaşlılarda ve gebelik sırasında görülürler. Hamileyseniz büyüyen bebeğinizin rahmizin üzerine yerleştirdiği ek baskı hemoroidle sonuçlanabilir. Bir başka ortak hemoroid nedeni aşırı kilo ve obezitedir.

 

Hemoroit olup olmadığınızı nasıl anlarsınız?

Eğer hemoroid varsa veya belirtileri varsa, uygun bakım ile, çoğu belirtiler birkaç gün içinde kaybolur.

Bir iç hemoroidin en yaygın belirtisi, genellikle tuvalet kağıdındaki veya tuvaletteki dikkat çeken parlak kırmızı kanın varlığıdır. Bununla birlikte, muhtemelen bir miktar tahriş ve ağrı yaşayacağınız bir iç hemoroidin anüsünüzden dışarı çıkması mümkündür.

Hemoroidleriniz hariciyse, semptomlarınız anüsünüzde şişlik veya topak (kan pıhtısı) içerebilir. Bunlara tromboz dış hemoroid denir ve oldukça ağrılı olabilir.

Tuvalet alışkanlıklarına bağlı olarak, sorununuza ağırlığını koyarak ek tahriş, kanama ve kaşıntıya neden olabilirsiniz. Hemoroidden muzdarip olmanız durumunda bağırsak hareketi yapmak zorunda kalmamak önemlidir. Aşırı ovmak veya alanın temizlenmesi de sorununuzu daha da kötüleştirir.

Hemoroid basamaklarını taklit edebilen diğer belirtiler arasında anal apseler, anal fissürler ve fistüller ve spesifik olmayan kaşıntı veya tahriş (yaygın olarak pruritus ani) sayılabilir.

Rektal Kanama Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kanamanız varsa hemoroza bağlı olduğundan şüpheleniyorsanız, özellikle de sizin için yeni bir belirti olup olmadığını doktorunuza veya diğer tıp uzmanına danışmanızı öneririm. Rektum kanama dahil olmak üzere diğer, daha ciddi koşulların, bir belirtisi olabilir  kolorektal kanser olabilir özellikle yaşlı iseniz.

Yukarıda belirtildiği gibi parlak kırmızı kan, çoğunlukla hemoroid belirtileri olmakla birlikte, yaşınıza bakılmaksızın yeni veya ani kanama bulguları araştırılmalıdır.

İlginçtir, D vitamini, kolon kanseri riskini azaltmanın en iyi yollarından biridir. D vitamini düzeyleri kadar 80 oranında riskini azaltabilir!

Bu nedenle, vitamin D düzeylerini kontrol ettirdiğinizden emin olun ve seviyenizi, yıl boyunca 60 ng / ml seviyesinde tutmaya çalışarak güçlü bir koruyucu önlem olarak alın.

Hemoroitlerin Öncelikle Önlenmesi Amaç mı?

Hemoroid çoğunlukla kabızlık nedeniyle zorlanma sonucu ortaya çıkar.

Kabızlık genellikle yetersiz diyet, egzersiz eksikliği, suyun yetersiz alınması ve stres nedeniyle oluşur. Diğer katılımcılar laksatif kötüye içerir irritabl bağırsak sendromu ve hipotiroidizm.

Bu basit adımlar kabızlığı önlemeye yardımcı olabilir:

1-Lif bakımından zengin gıdaları tüketin. Sebzeler lifin mükemmel kaynaklarıdır. Çok çeşitli sebze lifleri tüketmeniz, dışkılarınızın bağırsaklarından rahatça geçebilmesi için gereken miktarı sağlayacaktır. Ekstra lif gerekiyorsa, bütün organik keten tohumu öneririm. Onları bir kahve değirmeninde ezin ve yemeğinize bir veya iki çorba kaşığı ilave edin. Hem kabızlığı hem de ishalı hafifletmeye yardımcı olan organik psyllium da deneyebilirsiniz. Metamucil gibi herhangi bir organik olmayan psylliumdan kaçınmanızı öneririm. Sindirim sistemi eklenen liflere alıştıkça şişkinlik ve gazla karşılaşırsanız, diyetinizde fazla lif almaya alışkın değilseniz yavaş yavaş ilerleyin.

2-İçerdikleri flavonoidler için taze portakal yemeyi düşünün. Flavonoidler, damarların sağlığını geliştiren güçlü fitokimyasal maddelerdir. Diyetinize hindistancevizi yağı eklemeyi de düşünebilirsiniz. Güney Pasifik tropik adacıklarının, diyetlerinde hindistancevizi yağlarının en az yarısının tükettiği biliniyor; sonuç olarak hemoroit de dahil olmak üzere birçok tipik Batı hastalığı ve durumu nadiren ortaya çıkıyor. Kişisel tavsiyem saf bakire hindistan cevizi yağı.

3-Bol bol saf su – temiz kaynak suyu veya ters osmoz ile filtrelenmiş su. Susuzluğunuzun ve idrardaki renginizi yeterince sulanmış olup olmadığını bakarak bunu kılavuz olarak kullanın. İdrarınız açık sarı renkte olmalıdır. Koyu sarı ise, muhtemelen su içmiyorsunuz demektir. (Parlak sarı renk genellikle çoğu vitaminin çoğunda bulunan B2 vitamini sonucudur.) Yeterli lif ve su yumuşak dışkı yaratır. Daha rahat bir dışkı kolonun içinden daha kolay geçer ve süzülme ihtiyacını azaltır.

4- Düzenli egzersiz  sindirim sistemini uyarır.

5-Yüksek kaliteli probiyotik alın  . Bağırsak bakterilerini dengelemek, kabızlığınıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda genel sağlığınıza da yardımcı olacaktır.

6-Duygusal stresi kontrol altına alın. Stresinizi kontrol altına almak kabızlıkta yardımcı olur. Aynı zamanda kabızlığı azaltmak ve ağrılı semptomları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

 

Geçen sene Hindistan’a gittim ve ilginç bir şekilde birçok yerde düzenli tuvaletler yoktu, sadece bir delik vardı. Böyle bir tuvalet kullandığınızda, vücudunuz, bir bağırsak hareketi yaşarken bulunması için tasarlanmış pozisyonda olacaktır.

Normal bir tuvalete oturduğunuzda, ortadan kaldırmaya yardımcı olan çok fazla gücü kaybedersiniz. Şimdi, banyo zemininde bir delik açmayı önermiyorum; Tuvaletinizin içine yerleştirebileceğiniz, çökmüş konumu simüle edecek, daha kolay ortadan kaldırmanıza yardımcı olacak başka cihazlar da var.

Düzenli Tuvalet Alışkanlığı Uygulayın

 • Bağırsak hareketi isteğinizi hissettiğinizde tuvaleti kullanarak vücudunuzun doğal olarak çalışmasına izin verin.İhtiyacı hissettiğiniz anda gidin – geciktirmenin kabızlığa neden olması veya kabızlığı arttırması mümkündür.
 • Uzun süre tuvalete oturmayın.Bu, rektumunuz üzerindeki baskıyı arttırır; emin olun bunu yapmak istemezsiniz. Tuvalette oturma süresini üç ila beş dakika ile sınırlayın. Gerekirse kalkın, dolaşın veya başka şekilde dikkatini dağıtın ve tuvalete geri dönmeden önce geri dönme dürtüsünü bekleyin. Bacaklarınızı yükseltmek ve şişmiş doku üzerindeki baskıyı hafifletmek için tuvalete otururken küçük bir ayaklık kullanabilirsiniz.
 • Bağırsak hareketi için fazla zorlamayın.Yalnızca nazik basınç uygulayın, deneme başına en fazla 30 saniye boyunca, karın ve pelvik kaslarınızı kullanmaya odaklayın.
 • Bir çömelme konumu kullanın.Hemoroid nadiren insanlar vücut fonksiyonları için çömelmiş ülkelerde görülür. 1980’lerin sonlarında yayınlanan bir araştırmanın sonuçları, 20 hemoroit hastanın 18’inde, ağrıyan ve sürekli bir rahatlama sağlayan bir bodur tuvalet kullanıldığını gösterdi.

Doğru Temizleme ve Silme Uygulamasını Kullanma

 • Cildi daha da tahriş edip kızartacak bu bölgeyi tuvalet kağıdı veya diğer mendillerle ovmayınız.
 • Mümkünse, sabunu kullanmadan banyo veya duş alanını temizleyin – sabun irritanttır.Alanı iyi durulayın, ve hafifçe yumuşak bir havlu ile kurulayın.
 • Banyo yapmanın mümkün olmadığı durumlarda, tek kullanımlık nemli bir bezle yavaş ve yumuşak bir hareketle kullanın.

Evde Hemoroit Belirti Rahatsızlığı

 • Kasap süpürgesi, hemoro ile mücadele ediyorsanız kullanabileceğiniz bitkisel bir özüttür.Güçlü antienflamatuar ve vazokonstriktör etkileri vardır ve bu damarları sıkmaya ve güçlendirmeye yardımcı olabilir. Özellikle damar problemlerini tedavi etmek için kullanılır; Damar duvarlarını güçlendirmeye yardımcı olur, böylece bir bağırsak hareketi sırasında basınç uygulandığında genişlemezler.

Diğer yararlı takviyeleri arasında at kestanesi, bromelain, Japon pagoda ağacı ekstresi ve aloe vera özütü bulunur.

 • Sitz banyosu deneyin.Bir sitz banyosu kalçalarınızı ılık suya batırmayı içerir. Banyodaki nemli ısı semptomların rahatlamasını sağlar ve iltihaplı dokunun iyileşmesine yardımcı olur. Sıcak su kullanmayın ve buna hiçbir şey ilave etmeyin. Belirtileri hafifletmeye yardımcı olmak için istediğiniz zaman 10-15 dakika boyunca aynı anda oturun.
 • Soğuk kompresleri veya buz paketlerini günde beş defaya kadar bir seferde 10 ila 15 dakika boyunca açıp kapatın.
 • Nem, tahriş, kaşınma ve cildinizin enfeksiyonunu teşvik ettiğinden, anal alanınızı kuru tutun.
 • Yanmayı gidermek için aloe vera jeli veya cadı elması gibi topikal bir büzücü uygulayabilirsiniz.
 • Bağırsak hareketlerinden sonra tuvalet kağıdı, sıkıştırıcı veya pamuk cadı elması ile nemlendirilmiş halde (çoğu mağazanın eczane bölümünde bulunur) silin.

Tıbbi Müdahale

Hemoroid cerrahi tedavi edilecek ya da endoskopik ciddi durumlarda, bazen gereklidir . Bununla birlikte, bu son çare olarak yapılmalıdır.

Tıbbi hemoroit tedavisinde aşağıdakileri içeren çeşitli teknikler vardır:

 • Lastik bant ligasyonu, hemoroid tabanına kauçuk bant yerleştirilmiştir.Grup, hemoroid kan akışını keserek birkaç gün içinde yok olmasına ve kaybolmasına neden oluyor.
 • Sclerotherapy, hemoroid küçültmek için kimyasal bir solüsyon enjeksiyonu gerektirir.
 • Kızılötesi pıhtılaşma (hemoroidal dokunun yakılması).
 • Hemoroidektomi – hemoroidin cerrahi olarak çıkarılması.

Hemoroid gibi bir durumu önlemek için her zaman gayret edin – bu nedenle tedavi gerekli değildir. En acı veren veya tahriş edici sağlık koşulları gibi, hemoroz vücudunuzdan diyet, su tüketimi, fiziksel egzersiz, duygusal stres veya diğer yaşam biçimi konularına daha fazla dikkat etmek için verilen bir sinyaldir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.