Babalar Günü

babalar günü ne zaman

Babalar Günü Ne Zaman ?

İlk Babalar Günü, 19 Haziran 1910’da Washington eyaletinde kutlandı.Bununla birlikte, Başkan Woodrow Wilson’ın Anneler Günü’nü resmi hale getirmesinden 1972-58 yıllar sonra, babaları onurlandıran günün Amerika Birleşik Devletleri’nde ülke çapında bir tatil haline dönüştüğü ortaya çıkmadı.

ANNELER GÜNÜ: BABALAR GÜNÜ IÇIN İLHAM

Kutladığımız ” Anneler Günü “nün, kökeni İç Savaş sonrası dönemin barış ve uzlaşma kampanyalarına dayanır. 1860’lı yıllarda, aktivist Ann Reeves Jarvis’in çağrısı üzerine bölünmüş bir Batı Virginia kenti, “Anneler Günü” nü kutladı; bu, Konfederasyon, Birlik askerlerinin annelerini bir araya getirdi.

Bununla birlikte, Anneler Günü, 1908 yılına kadar, Jarvis’in kızı Anna Jarvis’in annesinin gününü ulusal bir tatil yaparak onurlandırmak isteyen Anthony Jarvis’in buisteğği yerine gelmedi.

1909 yılında 45 devlet, günü gözlemledi ve 1914’de Başkan Woodrow Wilson , Mayıs’daki ikinci Pazar gününü “Amerika’nın anneleri” şerefine bu kararı onayladı.

babalar günü

BABALAR GÜNÜ’NÜN KÖKENi

Ülkenin babalarının gününü kutlama kampanyası aynı heyecanı taşımadı – belki de bir çiçekçinin dediği gibi “babalar, annelerin sahip olduğu duygusal hisleri taşımıyorlar”.

5 Temmuz 1908’de, bir Batı Virginia kilisesi, bir önceki Aralık ayındaki Monongah Fairmont Kömür Şirketindeki maden ocaklarında hayatını kaybeden 362 adamın anısına bir Pazar vaazı verdi; Yıllık bir tatil değil, bir kerelik bir anma.

Ertesi yıl, Washington’da , kadın Sonora Smart Dodd, bir dul tarafından yetiştirilen altı çocuktan biri, Anneler Günü gibi erkek ebeveynler için resmi bir gün kurmaya çalıştı. Washington, yerel kiliselere, esnafa ve hükümet görevlilerine fikrini desteklemek için gitti ve başarılı oldu: Washington Devlet, ülkenin ilk eyalet çapındaki Babalar Günü’nü 19 Haziran 1910’da kutladı.

Bugün babaları onurlandıran gün birçok ülkede Haziran ayının üçüncü Pazar günü kutlanmaktadır: Babalar Günü 2017, 18 Haziran’da; Ertesi yıl, Babalar Günü 2018 17 Haziran’da kutlanacaktır.

Diğer ülkelerde, özellikle Avrupa’da ve Latin Amerika’da babalar, 19 Martta geleneksel bir Katolik bayramı olan Aziz Joseph Günü’nde babalar gününü kutlamaktadırlar.

BABALAR GÜNÜ: TARTIŞMALAR VE TiCARi

Ancak birçok erkek babalar gününün küçümsemektedir. Bir tarihçinin yazdığı gibi ” Bu tür özel günlerin duygusal girişimlerinden alıntılar yaparak daha fazla ürün satmak için bu tür günleri ticari bir hile olarak kullanmaktadırlar” dedi.

1920 ve 1930’lu yıllarda, Anneler Günü ve Babalar Günü’nü tek bir tatil olarak kutlanılması için bir hareket ortaya çıktı. Anneler Günü’nde her yıl anne-babalar günü grupları, New York’taki Central Park’ta bir araya geldi ve ortak bir hatırlatma gerçekleştirdi. Ebeveynler Günü aktivisti ve radyo sunucusu Robert Spere, “Her iki ebeveynin de birlikte sevilmesi ve onlara saygı duyulması gerektiğini” söyledi.

Bununla birlikte Paradoksal olarak, Büyük Buhran , tatilleri birleştirmek ve tatillerini ticari olmayan hale getirmek için bu çaba harcanmıştır. Mücadele eden perakendeciler ve reklamverenler, Babalar Günü’nü , erkeklerde “ikinci bir Noel ” haline getirme çabalarını iki katına çıkararak , kravat, şapka, çorap, boru ve tütün, golf kulüpleri ve diğer spor malzemeleri ve tebrik kartları gibi ürünleri teşvik etti.

1972’de zorlu bir cumhurbaşkanlığı seçimi kampanyasının ortasında Richard Nixon , Babalar Günü’nü son olarak federal bir tatil yapmak üzere bir bildiri imzaladı. Bugün ekonomistler, Amerikalıların Babalar Günü hediyesi üzerine her yıl 1 milyardan fazla harcadıklarını tahmin ediyorlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.