Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm

Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm

Cinsiyet ayırt etmeksizin sıkça yaşanan ve en çok orta yaşlarda görülen problemlerden biri haline gelen saç dökülmesi; örnek verecek olursak 50 yaşını geçkin erkeklerde yüzde 50’den fazla oranda; 70 yaşını geçmiş kadınlarda ise yüzde 40’tan fazla oranda görülen bir sağlık problemi şeklindedir.Ortalamalar böyle ama zaman geçtikte yaş ortalaması erkekler için 30’a kadar düştü tabi genetik olanları bunların dışında tutuyorum

 

Saç köklerinde üretimi yapılan saçların, üretim aşamasında hepsinin aynı anda çıkması gibi bir durum söz konusu değildir. Bir dönem kendini bir nevi dinlendirme sürecine sokan saç kökleri, bu dinlenme aşamasında köklerden bu saçların dökülebildiği de görülmektedir yani hiç uzamadan ,çıkmadan !

Bu dökülmenin sonrasında dinlenme sürecinden çıkan saç köklerinden saçların yeniden çıkması durumu söz konusudur. Bahsedilen saç dökülme ve çıkma döngüsüne göre günlük olarak belirli miktarda saç dökülmesini normal karşılarız buda tahribi 50 ile 100 tel arasındadır aşağı yukarı miktarda değişim olabilir

 

Saç dökülmesinden bahsedilebilmesi için; bahsedilen bu döngü içerisinde köklerin kendisini daha uzun süreçlerde dinlenme moduna geçirmesi ve daha fazla sayıdaki saçın köklerinden ayrılması durumunun gözlemlenmesi gerekmektedir.

Bunun yanında saçların dış etmenlerden fazlasıyla etkilenmesi, saç köklerinin çok hızlı ölmesi ya da yeni saç çıkma hızının saç dökülme hızından yavaş kalması gibi durumlar da bu tip dökülme problemlerinin ana faktörlerinin arasında gösterilebilmektedir.

Kadınlarda ve erkeklerde yaşa bağlı olarak bahsettiğimiz saç dökülmelerinin yanında, saçların dökülme problemiyle baş başa kalması adına bir çok etkin neden de bulunmaktadır.

Saç Dökülmesine Etmen Olan Sebepler

Bu nedenlerden başlıcaları gen faktörleri, saçın cinsi, saç köklerini etkileyen ilaçların kullanımı, vücutta hormonal olarak değişimlerin yaşanması, gündelik hayatta sıklıkla stres faktörüyle baş edilmeye çalışılması ve ağır çevre koşulları, saç dökülme probleminin yaşanmasını bir hayli erken yaşlara çekmektedir.

Erkeklerde daha çok alnın üstünde her iki yanda açıklık olarak kendini gösteren saç dökülmesi problemi, sadece genetik faktörlere bağlanmamalıdır. Az önce bahsettiğimiz sebepler de bu tip açıklıklara sebep olabilmektedir.Kendimizi hemen karamsar hale sokmamalıyız dış etmenleri düzeltebilirsek saçlarınızı kurtarabiliriz

Saç dökülmesine kesin çözüm aradığınız süreçlerde, her şeyden önce sorunun tam olarak neyden kaynaklandığını öğrenebilmek için bir saç uzmanına gidip gerekli tetkikleri yaptırmanız gerekmektedir.

Saç dökülmesi sorununa doğal yapıdaki çözümler

Soğanlı ve doğal yağlı dökülme karşıtı saç maskesi : Bir çay kaşığı miktarındaki çam terebentinini, iki tatlı kaşığı miktarında çörek otu yağını, iki tatlı kaşığı miktarında Hint yağını ve bir adet rendelenmiş soğanı bir kabın içerisinde iyice çırptıktan sonra; haftada 1 kez olacak şekilde saç diplerine sürerek saçlarınızı streç filmle ya da boneyle kapatmanız gerekmektedir. Yarım saat kapalı kalan saçları açtıktan sonra da soğuğa yakın suyla yıkamanız yeterli olacaktır.

Avokado yağlı dökülme karşıtı saç maskesi : Özel olarak güçsüz yapıdaki saçlar için ve boyalı saçlar için önerilen avokado yağı; vücudunda vitamin eksikliği dolayısıyla saç dökülmesi yaşayan bireyler için de oldukça etkili bir formül olmaktadır.

Avokado yağının içerisinde bulunan C vitamini, D vitamini, B vitamini, A vitamini ve E vitaminleri saç köklerini besler; dökülmelerin önüne saç diplerindeki kuru deriyi canlandırarak geçmektedir. Tüm saçınıza yetecek miktarda avokado yağını hazırladıktan sonra, tüm saç köklerinize masaj yaparak kökten uca bu yağı yedirmeniz gerekmektedir.

 

İşlem bittikten sonra saçınızı bir havlu ile sararak 3 saat kadar bekleyip, ardından da ılık suyla şampuanlamanız yeterli olacaktır.

Şeftali yapraklı ve doğal otlu dökülme karşıtı saç maskesi : Bir tutam şeftali yaprağını, bir tutam ısırgan otunu, bir tutam dul avrat otunu, bir tutam adaçayını ve bir tutam biberiye otunu bir kabın içerisine biriktirdikten sonra üzerini malzemelerin üzerine çıkacak şekilde su doldurup malzemeler kaynatılır. Kaynadıktan sonra da on dakika demlendirilen karışımın, soğuyunca saç yıkaması esnasında kullanılması yeterlidir.

Karanfilli dökülme karşıtı saç maskesi : En fazla 15 adet kuru karanfili bir su bardağı kaynar suya attıktan sonra on dakika boyunca demleyip karanfil çayı hazırlamanız yeterlidir. Hazırlanan çayı saç derinize masaj yaparak uygulayıp bir müddet boyunca her gün tekrarlamanız; dökülmenin biraz azaldığını fark edince haftada bir güne indirmeniz; dökülmenin bir hayli azaldığını görünce de 15 günde bir yapmanız yeterli olacaktır.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.