Düğün Hazırlıkları

DÜĞÜN HAZIRLIKLARIdüğün hazırlıkları

Şüphesiz ki her birey çocukluktan gençlik dönemine kadar gelin ya da damat olmayı hayal eder. Düğün zamanı gelip çattığında ise her şeyin kusursuz olmasını ve hayallerindeki düğünün gerçekleşmesini umut ederler. Davetiye den düğün ikramlarına kadar her ayrıntının enine boyuna düşünülerek karar verilmesi gerekmekte ve bu yeni evlenecek bireylerin heyecanına heyecan katmaktadır.

Dünyanın pek çok yerinde düğün hazırlıkları ve düğün konseptleri farklılık gösterse de heyecanın adı ve amacı aynıdır… Evlilik

Güzel bir düğün için öncelikle gecenin yıldızı olacak gelinin hazırlıklarına göz atılırken listenin en başında gelinlik seçimi yer almaktadır.

Bireylerin istekleri farklılık gösterir. Gelinlik tercih ederken öncelikle dikkat edilmesi gereken husus vücut tipine uygun olarak gelinlik tercihinde bulunmaktır.
Vücut tipine göre gelinlik seçimi nasıl olmalıdır?

Vucut Tiplerine Göre Gelinlik Seçimi

vucut tipleri

Armut tipi vücut

 

İnce bel ve kalçaların tezahür ettiği bir vücut tipidir, normal veya küçük göğüslü bayanlar da görülür. Armut tipi vücuda sahip gelinlerin öne çıkarması gereken bölgeleri ince belleridir.
Kalça ve omuzlarda orantıyı sağlamak için kayık yakalı, prenses veya A kesimli gelinlikler tercih edilmelidir.

Kum saati vücut

90 60 90 yapı ölçülerinin vücut bulduğu bir tipleme örneğidir. Kum saati vücuda sahip gelinlerin en büyük avantajı her türlü gelinliği rahatça taşıyabilecek bir bedene sahip olmalarıdır.
Balık forma sahip gelinlikler, kum saati vücut ölçüleri taşıyan gelinler için biçilmiş kaftandır.

Elma vücut tipi

Kalın belli, düz bacaklı ve düz kalçalı bayanların sahip olduğu vücut tipi örneğidir. Öne çıkarılması gereken alan dolgun göğüslerdir. Bu sebeple, V yakalı ve yırtmaçlı gelinlik modelleri elma tipi vücuda sahip bireyler için uygun olan gelinlik modelleri arasında yerini alır.

Dikdörtgen forma sahip vücut tipi

Dar kalçalar, geniş omuzlar, normal veya küçük göğüsler… dikdörtgen bir vücudun olmazsa olmaz formlarıdır. Düz kesimli gelinliklerin yakışacağı gelinlik seçiminde öne çıkarılması gereken alan, omuz ve sırt dekolteleri ayrıca kendini gösteren bacaklardır.
Gelinlik seçiminin önemi kadar saç modelleri de düğünlere damga vuran öğelerdendir.

 

Yüz tipine uygun saç modelleri nasıl olmalıdır?

her yüze uygun saç modelleri

 

Saç modeli belirlenirken sadece yüz değil, boyun ve omuzlar da dikkate alınmalıdır. Boyu kısa olan bireylerin omuzları da dar ise düğün saçlarının salık olmaması gerekir. Çünkü salık saçlar kişiyi daha da kısa göstermektedir. Tepe den yapılan topuzlar, kişiyi daha da uzun göstereceğinden gelinlik tercihi ile uyumlu olacak şekilde tercih edilebilir. Burun yapısının küçük ya da büyük olmasına bağlı olarak da saç seçimi yapılmalıdır. Büyük bir çeneye sahip gelinler de saç, bombeli bir topuz olmalıdır ya da tam tersi bir durum olan küçük çeneler de sıkı bir ense topuzu yaptırılabilir. Büyük burun yapısına uygun saç modelleri, başın arkasından yapılan kabartılmış saçlardır. Balerin topuzları ya da dağınık topuzlar da yüz üzerinde hareketliliğe sebep olacaktır. Yüze göre düğün saçı yapılırken, kısaca kural şudur; yüz bölgesine nereyi bastırma ihtiyacı hissediliyorsa tam tersi bir istikamette kabartılmalıdır.
Gelinlik, saç modeli derken düğün makyajı da ayrı bir özen isteyen önemli konular arasında yer alır.

Düğün makyaj önerileri

Saç modelleri ve makyaj
Gelin, masum ve doğal bir görünüme sahip olmalıdır. Tepeden tırnağa zarif ve natürel olmalıdır. Gerek saç gerek makyaj açısından gecenin tamamlayıcısı ve yıldızı olmalıdır. Makyaj yapılmadan önce gerek yüz tipi gerekse yüz tonuna uygunluk içeren bir makyaj en güzel gelin olmak için yeterli bir sebep olacaktır. Boy oranları, yüz kusurları göz önünde bulundurularak makyaj yapılmalıdır.

Makyaj yapılma esnasında mutlaka aydınlatıcıdan yardım alınmalıdır. Gece boyu enerjik ve ışıl ışıl bir görünüm gereklidir ve düğün merasimleri oldukça yorucudur.

Göz makyajı gelini ön plana çıkaracak ön adımdır bu sebepten dolayı gözleri öne çıkaracak makyajlar tercih edilmelidir. Bronz ten makyajları da beyaz bir gelinlikle uyumlu olacaktır. Parlak dudaklar da doğal ve masum bir görünümün ön adımıdır.

Bir diğer önemli husus da düğün mekânı seçimi ile alakalıdır. Mekân seçimi yapılırken tamamen gelin ve damadın isteği doğrultusunda bir yer seçilmelidir. Bu onların en önemli geceleridir ve hayalleri ile orantılı olmalıdır. Ayrıca mekân seçimi yapılırken mevsim koşulları da dikkate alınmalıdır.

Düğün mekanları

 

Düğün mekânı denilince hayal gücünü zorlayacak kadar yaratıcı ve değişkenlik gösteren fikirler mevcuttur. Düğün mekânı seçerken bazı göz önünde bulundurulması gereken kurallar vardır.

Kır düğünü

kır düğünü örnek dekorasyon

Kır düğünleri çok romantik ve en çok tercih edilen düğün konseptleri arasında yer almaktadır. Kır düğünü hayal eden bireylerin göz önünde bulundurması gereken ilk husus, iklim şartlarıdır. Soğuk yağmurlu bir hava da kır düğünü hem misafirler üzerinde hem gelin ve damat üzerinde olumsuz etkiler bırakır. Genel de yaz mevsimlerinde gerçekleşecek düğünler için uygun olan bir konsepttir.

Sahil düğünü

sahil düğün resmi

Yine en çok tercih edilen gözde düğün mekanlarındandır. Dikkat edilmesi gereken ise mevsim, hava koşulları ve ekonomik şartlardır. Kimse düğün sonrası yıllarca düğün mekânı borcu ödemek istemez. Ayrıca sahil düğünü için iç kesim şehirler uygun değildir, denize kıyısı olan kentler için çok daha uygun olan düğün alanları arasındadır. Sahil düğünü yapılacak ise masa, sandalye, masa örtüleri gibi unsurlar ahenk içinde olmalıdır.

Salon düğünleri

salon düğün resimleri

Kış mevsiminde ve soğuk mevsimlerde düğün yapanların tercih edecekleri bir düğün konseptidir. Yaz aylarında da salonda düğün yapmayı tercih edecek bireylerin salon da sıcaklığı göz önünde bulundurarak düğün salonunda klima olmasına dikkat etmeleri gerekir. Ayrıca yeterince aydınlık ve gelecek misafir sayısına uygun olan salonlar tercih edilmelidir. Gelin odası da yine yeterince geniş ve aydınlık olmalıdır. Sahne yeterince geniş ve masalara uzaklığı orantılı olmalıdır. Pasta vs. düğün gibi ikramlar için uygun bir mutfağı ve iyi bir aşçısı olmalıdır. Seçilecek düğün müzikleri repertuarı eğlenceli ve geceyi canlı tutacak sıfatta olmalıdır.

Yat ve gemi de düğün organizasyonu

gemide düğün
Yatlar, gemiler gibi su araçlar yine düğün organizasyonları gerçekleştirilebilecek alanlar arasında yer alır. Önemli olan husus Maddiyattır. Bu tür organizasyonlar biraz daha pahalıya mal olabilmektedir. Uygun bir araştırma yapılmalı ve misafirlerin yoğunluğu da göz önünde bulundurularak bir seçim yapılmalıdır. Yemek, pasta, içki gibi ikramlarında fiyatı 2’ye katlayacak unsurlar olduğu bilinmelidir.

Fotoğraf kareleri düğün gecesindeki mutlu ve hüzünlü her anın şahididir. Bu yüzden düğünde fotoğraf veya video çekimi yapacak organizasyon fotoğrafçısının işini en iyi yapan bir profesyonel olması gerekir. Düğünden geriye sadece anılar kalır. Anılarında canlandırılması için fotoğraflara ihtiyaç duyulur.

 

Düğün fotoğrafçısı seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

 

fotoğrafcı

Düğün fotoğrafçısı amatör bir fotoğrafçı değil profesyonel bir fotoğrafçı olmalıdır. Eskinden stüdyolar da çekilen düğün öncesi fotoğrafları, bugün dış mekanlar da çekilebilmektedir.

Fotoğraf çeken fotoğrafçının kamera lensi profesyonel olmalıdır. Geceyi sadece gelin ve damadı çekmekten ibaret olmadan gelen misafirlerinde karelerini alarak resim çekmelidir. Ayrıca düğün boyunca her kareyi gözünden kaçırmadan fotoğraflayabilmelidir. Flash tercih edilmeyecek durumlar için yansıtıcı kullanabilmelidir.

 

Son olarak Davetiye Seçimi

Davetiye tasarımları çok fazladır ve ziyaretçilerine dağıtırsınız daha ilk görüşten yani davetiyenizden düğün nasıl geçer birazcık fikir verir davet edilen kişiye bir çok şekilde ve tasarımda davetiye bulunur ama sizlere tavsiyem düğün bittikten sonra bu davetiyeler ya çöpe yada gözle görünecek yerlerde durmuyor bu sebepten ötürü ayet ve hadis yazdırmayınız sonra umulmadık yerlere bırakıyor davetiyeler şimdiden anlayışınız için teşekkür ederim

3 yorum

  1. Düğün hazırlıkları çok yoğun geçiyor her şeyin daha önceden planlayın alacağınız eşyayı ve cektireceginiz düğün fotoğraflarına da nasıl poz verileceğini de planlayın o an gelince çok saçma pozlar çıkıyor verdiğiniz parada boşa gidiyor . Bir de eşyalarınızı alırken neyi seviyorsanız onu alın ucuz pahali olarak degerlendirmwyin sonuçta borcu siz ödeyeceksiniz her şeyi zevkinize göre yapın sonuçta bir kere evleniyorsunuz…

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.